Podział bryły korzeniowej

Powojniki
ODPOWIEDZ
estel7
50p
50p
Posty: 76
Od: 13 lip 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podział bryły korzeniowej

Post »

Pytałam już o to w innym wątku, ale on dawno nie odwiedzany, więc moje pytanie może przejść niezauważone.
Bardzo bym chciała rozmnożyć Anitę - rozrasta się pięknie drugi rok więc pewnie system korzeniowy ma już silny. Mam złe doświadczenia z ukorzenianiem pędów - nie przetrwały zimy... Dlatego chciałabym rozmnożyć ją przez podział bryły korzeniowej, żeby już na starcie była silniejsza.
I nie wiem jak to zrobić.
Boję się, że uszkodzę roślinkę, która teraz bujnie się rozrasta.
Wydaje mi się, że teraz jest dobry moment na to. Poradźcie proszę jak to zrobić.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: podział bryły korzeniowej

Post »

Dwuletnia roślina jest wg mnie trochę za młoda na podział bryły korzeniowej. Spróbuj jeszcze raz rozmnożyć przez odkład poziomy - łatwy i skuteczny.
estel7
50p
50p
Posty: 76
Od: 13 lip 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: podział bryły korzeniowej

Post »

W takim razie poczekam - z odkładów coś już tam się zaczyna pojawiać, jednak gdy tak rozmnożyłam w zeszłym roku to niestety te maluchy nie przetrwały zimy,choć były okopczykowane sianem.
Jak je zabezpieczyć i kiedy od matecznej rośliny oddzielać te ukorzenione pędy?
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: podział bryły korzeniowej

Post »

Odcinaj ukorzenione pędy na jesień, a potem możesz je wsadzić do doniczek i przechowac w jakimś pomieszczeniu gospodarczym, albo zakopcować glębiej w ziemi.
Awatar użytkownika
edi13
1000p
1000p
Posty: 1187
Od: 14 maja 2007, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: podział bryły korzeniowej

Post »

Mojej mamie zupełnie przez przypadek udało się rozmnożyć przez podział Multi Blue. Roślina dwuletnia , mama po prostu chciała go przesadzić , wiosną w poprzednim miejscu wyrósł solidny pęd Multi Blue. Fuksiara ;:333 . Także można zaryzykować :wink:
Pozdrawiam Serdecznie i zapraszam do mnie
Edyta
No to jestem ogrodnikiem
MirekAW
50p
50p
Posty: 75
Od: 28 wrz 2007, o 08:26
Lokalizacja: Bielawa

Re: podział bryły korzeniowej

Post »

Kolega Jurek ma rację, tak młodej rośliny nie da się podzielić, prawdopodobnie ma tylko jedną szyjkę korzeniową, obsyp roślinę wyżej jakimś materiałem w miarę przepuszczalnym i jak pędy się ukorzenią możesz dzielić.
Pozdrowienia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”