Rozmnażanie powojników przez ukorzenianie, sadzonkowanie

Powojniki
Elu5tka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 mar 2011, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

2 lata temu przysypałam leżące pędy powojnika.Dzisiaj je wykopałam, obcięłam pędy na wys. 30-50 cm. Sadzonek miałam 6, wsadziłam je do doniczek pod folią,podlałam i będę czekać, co z tego będzie. Nie znam nazwy tego powojnika, ale nie był to wielkokwiatowy. Pędy miał 4-5 m, kwiaty niebieskie, a potem puszyste "główki". Mam jeszcze kilka powojników, bardzo je lubię. Nie wiem czy dobrze zrobiłam. ;:14 Elutka Obrazek
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

Wydaje się że to 'Cecile' z grupy macropetala. kwitnie wcześnie w IV a potem powtarza w lecie ale skąpo.
U mnie też się ukorzenia sam z leżących pędów.


Elu5tka
Ja bym od razu wysadził ukorzenione pędy do gleby, najlepiej na miejsce stałe, jak takie masz. Doniczki dobre jako wyjście awaryjne, gdy nie ma pomysłu gdzie powojniki teraz wysadzić.
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Rozmnażanie powojników

Post »

Interesuję mnie rozmnażanie powojników z nasion.Zauważyłem na wiosnę że na powojnikach znajdują się nasiona.A gdyby je zebrać i następnie posiać,ciekawe czy wzeszłyby roślinki.Wiem że można tak rozmnażać powojniki.Może ktoś już próbował tego sposobu rozmnażania.
W encyklopedii pnączy jest wzmianka na ten temat.
Cytat:
Rozmnażamy przez siew na wiosnę. Można je również rozmnażać z odkładów względnie sadzonek. Sadzonkujemy powojniki w lecie, w lipcu-sierpniu, w ciepłym inspekcie. Sadzonki sporządza się z pędów na pół zdrewniałych, tnąc je na kawałki zawierające 1 parę liści wraz z kilkucentymetrowym odcinkiem łodyg pod nimi. Zalecane jest nacinanie łodygi wzdłuż aż pod oczka, sadzonki wówczas wytwarzają silniejszy system korzeniowy.
Czekam więc na porady?
_________________
Awatar użytkownika
Nutka81
1000p
1000p
Posty: 2806
Od: 13 maja 2010, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozmnażanie powojników

Post »

Owszem. Rozmnażanie z nasion jest możliwe. Udało mi się już wyhodować niejednego powojnika. Siałam nasiona późna jesienią w szklarni, gdy już wszystko było uprzątnięte po sezonie. Nasiona wschodziły jakoś na poczatku kwietnia. Niektóre znacznie później, gdy już niemal spisywałam je na straty.
Pozdrawiamy! Małgosia i Nutka :wit
Nutkowy ogród...czyli "ogary lubią kwiatki"...>> Cz.1 <<,>> Cz.2 <<,>> cz.3 <<
>>Róże Nutki << >>Nutkowe kwiatki doniczkowe<<
Trinity
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2010, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Małopolski

Czy uda sie ukorzenic odłamany wierzcholek clematisa ?

Post »

Witam,

Niestety nie mam pewnosci jaki to gatunek. Jedynie wydaje mi sie, ze to Hanaguruma. Kwiaty sa różowe, raczej blade. Zielono-zolty srodek. Wczoraj przy przesadzaniu do wiekszej donicy odlamalam sam wierzcholek roslinki dlugosci ok 15 cm z dwoma pakami kwiatowymi. Zeszlej wiosny kwitl po raz pierwszy. Teraz ma ok. 160 cm, ale go nie przycielam na czas i widze ze na razie ma ok. 5-6 paczkow tylko. Wsadzilam ta ulamana koncowke do ziemi, tuz kolo jego nóg. Jak myslicie ukorzeni sie on czy moze inaczej to zrobic poki czas. będę wdzieczna za podpowiedz.
Awatar użytkownika
Alionuszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5766
Od: 16 cze 2009, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z zielonych płuc Śląska

Re: Czy uda sie ukorzenic odłamany wierzcholek clematisa ?

Post »

Trinity niestety nie ukorzeni się ten odłamek...Pólzdrewniałe szczepki można ukorzeniać... ok.lipca... :D
Ale ten urwany kawałek spowoduje rozkrzewienie się pędu...czyli więcej kwiatów ;:108
Pozdrawiam Nela
Ogródkowe rozmaitości
Awatar użytkownika
anador
200p
200p
Posty: 220
Od: 6 lut 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czy uda sie ukorzenic odłamany wierzcholek clematisa ?

Post »

Trinity pisze:Witam,

Niestety nie mam pewnosci jaki to gatunek. Jedynie wydaje mi sie, ze to Hanaguruma. Kwiaty sa różowe, raczej blade. Zielono-zolty srodek. Wczoraj przy przesadzaniu do wiekszej donicy odlamalam sam wierzcholek roslinki dlugosci ok 15 cm z dwoma pakami kwiatowymi. Zeszlej wiosny kwitl po raz pierwszy. Teraz ma ok. 160 cm, ale go nie przycielam na czas i widzę ze na razie ma ok. 5-6 paczkow tylko. Wsadzilam ta ulamana koncowke do ziemi, tuz kolo jego nóg. Jak myslicie ukorzeni sie on czy moze inaczej to zrobic poki czas. będę wdzieczna za podpowiedz.
Weź ten kawałek jak jeszcze możesz wsadź do ukorzeniacza i wsadż do doniczki ,następnie do półcienia na działce.Ja tak rozmnożyłem mojego klematisa.Na wiosnę będzie nowa roślinka.Pozdrawiam.
Dobrze, że nie ma człowieka bez wad, bo taki człowiek nie miałby też przyjaciół.
mineralek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 10 lut 2011, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie powojników

Post »

,,Zalecane jest nacinanie łodygi wzdłuż aż pod oczka,,,

Czy ktoś mógłby wkleić tu jakiś rysunek, jak to technicznie powinno wygladać-to nacinanie :oops: będę bardzo wdzięczna, jestem wzrokowcem i jak widzę, to już wiem :D
Awatar użytkownika
amelia35
500p
500p
Posty: 818
Od: 16 wrz 2007, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Rozmnażanie clematisów.

Post »

Witam :wit
Kupiłam ostatnio w OBI clematisy. Prawie wszystkie miały połamane pędy. Obcięłam je, bo i tak po posadzeniu należy ponoć tak robić. Szkoda mi jest je wyrzucić, bo pomyślałam, że być może można je ukorzenić. Poradźcie mi, co, jak i kiedy mam zrobić, by mi się to udało?
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie clematisów.

Post »

Zapraszam do korzystania z wyszukiwarki forumowej :idea:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... nie#p83156
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pomożecie?

Post »

Witam,
Powojniki rozmnażamy przez odkłady - to wymaga dużo cierpliwości, ponieważ efekty są widoczne najszybciej po roku.
Drugą metodą są sadzonki półzdrewniałe. Odcinamy późną wiosną lub wczesnym latem z rośliny matecznej wykonując cięcie gładkie w połowie węzła. Pojemnik z sadzonką powinien mieć przykrycie, a podłoże wciąż wilgotne. By zwiększyć szansę używamy ukorzeniacza smarując nim pęd do wysokości węzła.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Wojtek, Ekspert Leroy Merlin
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
Marta A.
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 30 cze 2009, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

Witam!
Poczytałam Wasze porady dotyczące rozmnażania powojnika, ukorzeniły mi się 4 sadzonki. nadal trzymam je w prowizorycznej szklarni. Poradźcie, ile je tam trzymać, czy mogę już zdjąć folię?
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

Myślę, że byłoby to ryzykowne. Najlepiej poczekać do wiosny, a przezimować je w chłodnej piwnicy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”