Powojnik jako wisząca kula

Powojniki
Green Tea
100p
100p
Posty: 146
Od: 20 mar 2010, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sudety

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

;:7 W uprawie clematisów jestem początkująca, w tym roku posadziłam moje pierwsze trzy sztuki, ale mam następujące doświadczenie w ich przechowaniu w doniczkach. Sadzonki kupiłam w zeszłym roku, jednak zdrowie nie pozwolilo mi ich posadzić i przechowywałam je w doniczkach aż do tej wiosny, stały razem z innymi sadzonkami na takim "strychowym" korytarzu w nieogrzewanej części domu (mam duży, stary dom, kupiony "do remontu"), gdzie temperatura była grubo poniżej zera, bo zima była potężna, u mnie w nocy nawet -30 st.C. Bałam się, że nie przeżyją tego, ale to i tak bylo najlepsze miejsce do przechowania roślin przez zimę. Powojniki przetrwały, wszystkie trzy (reszta roślin też), pięknie rosną już w ogrodzie, a to były naprawdę małe doniczki, więc chyba jednak nie jest tak, że nie są w stanie przeżyć zimy w donicy . Może miało znaczenie to, że to jednak było zamknięte pomieszczenie, był mróz, ale nie bylo wiatru..?

A, przypomniało mi się, że widziałam instrukcję zrobienia podobnej kuli w angielskim programie ogrodniczym "Gardeners world" w tv... Trzeba nadmuchać balonik albo dętkę do piłki i wokół niego zapleść gałązki wierzby lub brzozy, powiązać je drucikiem albo żyłką i kiedy mamy już wszystko gotowe przekłuć balon i go wyjąć. Nie robiłam tego, ale wydaje mi się to przekonujące :-) ;:136 :-)
"Ogrodnik wspiął się - istny drozd w waciak odziany - na szczyt drzewa,
łącząc tym samym niby most to, co dwunogie, z tym, co śpiewa."
Josif Brodski "Ogrodnik"
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

O! To faktycznie niezły pomysł z tym balonem w środku :D Zastanawiałem sie tylko jak potem doniczkę do środka wsatwić ;).

A ten "Gardeners World" .... to jaka stacja to emituje? Skoro podają takie fajne pomysły, to może warto by było oglądać.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

takie kule i nie tylko można zakupić tuż przed światami Bożego Narodzenia w castoramie za grosze
Green Tea
100p
100p
Posty: 146
Od: 20 mar 2010, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sudety

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

Doniczkę to trzeba najpierw do tego balonu włożyć :;230
Program w Polsce nadaje kanał DOMO (pobór z satelity albo z kablówki) , obecnie o 20.00 codziennie od pn. - pt. , a w ogole produkuje go i nadaje BBC. Ja lubie go głównie za to, że pokazują te bajeczne angielskie ogrody... Ech...
"Ogrodnik wspiął się - istny drozd w waciak odziany - na szczyt drzewa,
łącząc tym samym niby most to, co dwunogie, z tym, co śpiewa."
Josif Brodski "Ogrodnik"
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

PESTKA@ pisze:takie kule i nie tylko można zakupić tuż przed światami Bożego Narodzenia w castoramie za grosze
Są, są ... ale zwykle widuję bardzo malutkie. Na potrzeby takiej kompozycji to taka 60cm lub więcej średnicy by się przydała.
Gotowce maja zwykle 10-30cm - niestety :(
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
sylvia_sirena
1000p
1000p
Posty: 1189
Od: 23 lis 2009, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

Mam powojnik piilu czy ta odmiana może też byc tak posadzona w doniczce?
Dziękuje za odpowiedz.
Awatar użytkownika
AgaNet
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5200
Od: 26 sie 2010, o 11:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szkocja

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

Witam :wit
Właśnie kupiłam nową odmianę clematisa: filigree. Może rosnąć w pojemniku/doniczce i ma kompaktowe rozmiary. Dorasta do około 40 cm wysokości !!! Myślę, że właśnie z takiego powojnika można uzyskać taką wisząca kulę !
Awatar użytkownika
anesse81
200p
200p
Posty: 420
Od: 2 lut 2011, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

Obrazek
Witam, nie wiem czy uda mi się wstawić zdjęcie, bo robię to pierwszy raz, ale coś takiego na pewno nada się dla powojników, zdjęcie zapożyczyłam!!! mam nadzieję, że właściciel się nie obrazi, /hm czy się uda to zobaczę?/
Pozdrawiam cieplutko AGA :)
POLE AGI
Awatar użytkownika
anesse81
200p
200p
Posty: 420
Od: 2 lut 2011, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

ha udało się!!! ;:138 dziś zakupiłam takie dwie kule. I zrobię wg. pomysłu. Myślę, że wiklina wytrzyma w ogrodzie przez kilka ładnych lat. :roll: zamiast kija wymyśliłam, że wezmę rurkę, którą mąż mi ponawierca i przydrutuje kulki :tan
Clematis posadzę w ziemi. Myślę, że kula z doniczką to idealny pomysł, który wiosną wykorzystam, ale dla pnączy jednorocznych. pozdrawiam
Pozdrawiam cieplutko AGA :)
POLE AGI
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

anesse81 - też się zastanawiałem nad kulami z wikliny.. ale nigdzie nie mogła znaleźć odpowiednio dużej.
Gdzie Tobie się udało zdobyć takie duże ?
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
anesse81
200p
200p
Posty: 420
Od: 2 lut 2011, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

Witaj lesioc znalazłam takie kule przeglądając stronki na all i tak sobie pomyślałam, ze to fajny pomysł do ogrodu. Robią je w różnych rozmiarach, również większe na zamówienie. Rozmiary kul podane są w cm, jednak nie jest to wysokość kuli lecz obwód. Nie chcę podawać nazwy użytkownika (bo nie wiem czy mi wolno) ale poszukaj w - ogród-przedmioty dekoracyjne- wiklina ogrodowa. Pokazałam te zdjęcia znajomej, której sąsiad wyplata kosze i zamówiłam u niego. pozdrawiam
Pozdrawiam cieplutko AGA :)
POLE AGI
Awatar użytkownika
wodnik63
100p
100p
Posty: 197
Od: 30 paź 2010, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

Świetny pomysł z tymi kulami :D
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
iwciach
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1476
Od: 18 sty 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Re:

Post »

Julia pisze:Obrazek
Julia, a jak przetrwał zimę Twój powojnik? Bardzo mi się podoba, ale nie wiem jak z jego zimowaniem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”