Rododendron po kwitnieniu.Co dalej

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
herman00
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 sty 2015, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron po kwitnieniu.Co dalej

Post »

Witam, u mnie jedna odmiana kwitnie bardzo wcześnie na początku maja i potem we wrześniu powtarza ubogo kwitnienie.
Obrazek
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Rododendron po kwitnieniu.Co dalej

Post »

zygmor pisze:Kochani,

Pamiętajcie, że szczególnie różaneczniki, ale generalnie wszystkie rośliny po przesadzeniu wymagają częstego podlewania.
O ile jest taka sposobność to nawet codziennie szczególnie w pierwszym miesiącu po przesadzeniu i to niezależnie od pory przesadzania.

Przedwczoraj skończyłam przesadzać trzy rododendrony do wspólnego stanowiska przygotowanego według przepisu Asprokola. Rozumiem, że mam je podlewać prawie codziennie do połowy kwietnia, mimo że posadziłam je w bardzo mokre podłoże. Ziemię, czy raczej jakieś zmurszałe tynki i piach usunęłam na głębokość około 70-80 cm. Wyszedł mi wielki dół i wielka ilość torfu, a jeszcze większa ilość wody, więc może nie powinnam nadmiernie dolewać wody?
Jelizawieta
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron po kwitnieniu.Co dalej

Post »

Suchy torf przepuszcza wodę jak sito.
Zygmor preferuje codzienne podlewanie a ja moczę torf przez dwa tygodnie to ma być bagno w którym nie ma suchych brył.
Moczenie wymaga zdecydowanie mniej wody. Pomimo niektórych opowieści z krainy mchu i paproci zraszanie liści przy podlewaniu jest bardzo korzystne.
Rododendrony uwielbiają angielską pogodę więc wody nigdy nie za dużo.
Wokoło tej dziury radzę zastosować kwasek cytrynowy - aby zneutralizować wapno w okolicy.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Rododendron po kwitnieniu.Co dalej

Post »

Wczoraj były u mnie dosyć mocne wiatry i podsuszyły trochę korę, więc podlałam wodą z kwaskiem. Wcześniej również w tym tygodniu podlałam rododendrony siarczanem magnezu, czy w tym miesiącu podlać je jeszcze raz siarczanem? W głębokim dole z rododendronami w celu redukcji wpływu wapnia z przesiąkających zmurszałych tynków nasypałam ziemi ze zmieloną siarką. Na brzegu całego stanowiska wkopałam plastikowe obrzeże o wysokości 30 cm.
Podczas przesadzania nie udało mi się poczochrać korzeni, gdyż widać było wyraźnie jakby doniczkę, ale nie dało się jej ponacinać, jednak górą i dołem tej "doniczki" było bardzo dużo nitkowatych korzeni. Te moje krzewy przez dwa lata rosły prawie prawie bez podłoża (1,5 worka ziemi do rododendronów na 3 krzewy), a reszta to stare poniemieckie zmurszałe tynki i jakiś mur. Biedaki wykazały się wielką wolą życia, więc powinny dać sobie radę po przesadzeniu.
Widzę chyba zawirusowane kilka paków, ale chyba je zostawię, bo jestem ciekawa, co z nich urośnie. Myślałam, żeby po kwitnieniu poprzycinać wystające pędy, ale może krzewy w tym roku będą za słabe?
Pozdrawiam, Jelizawieta.
PS. Czy do dolistnego nawożenia (po przebudzeniu krzewów) odpowiedni będzie nawóz do rododendronów Magiczna Siła 20+20+20 oraz mikroelementy?
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron po kwitnieniu.Co dalej

Post »

Ja pąki które wykazują objawy zawirusowania obcinam bezwzględnie zaraz po kwitnieniu. ( są to pąki które nie mogły się zdecydować czy być kwiatem czy liśćmi )
Każdy nawóz to NPK i coś plus. Sam w tej chwili stosuję nawóz o małej zawartości N bo mam duże krzewy więc chce aby przyrosty były mniejsze.
Nawożenie dolistne ale zalecam dawkę 0,25 czyli 25 gram na 10 litrów wody.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Rododendron po kwitnieniu.Co dalej

Post »

Producent podaje:
- nawożenie doglebowe 10g na konewkę 10 litrową, dwa razy w miesiącu;
- nawożenie dolistne 5 g na konewkę 10 litrową, raz na tydzień.
Zastosuję się do Pańskiego dawkowania, gdyż widziałam Pana krzewy, a podlewać doglebowo nie będę.
Bardzo dziękuję za pomoc, Jelizawieta.
Ps. Zawirusowane pąki obetnę.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rododendron po kwitnieniu.Co dalej

Post »

Kiedyś Asprokolu okazałeś wiele cierpliwości dla początkującej w uprawie rododendronów odziedziczonych po poprzednich właścicielach działki.
Suche badyle powoli zamieniają się w żyjące rośliny. Mimo mojej niewprawności widzę dla nich nadzieję i... mam nadzieję, że za kilka lat będą prawdziwą ozdobą miniaturowej działeczki miejskiej.

Oto, jak zakwitł w dwóch kolorach nieznanej mi nazwy szczepiony rodek, który 3 lata temu bardziej był w agonii niż przy życiu.
Opuchlaków jeszcze nie zwalczyłam, do urody Asprokolowych dzieci mu daleko, ale i tak jestem zadowolona z metamorfozy :)
Jasne liście na połowie krzaka kwitnącego innym kolorem trzeci rok zostają jasne i lekko żyłkowane, więc może taka ich uroda?

Będę miała co uszczykiwać po kwitnieniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziękuję, że jesteście na tym forum, dzięki Wam każdy się czegoś nauczy.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron po kwitnieniu.Co dalej

Post »

Aż żałuję że nie zaczynałem postów od "będzie Pani zadowolona".
Są dwie metody uprawy - jedna dłuższa producenci umieszczają 1 sadzonkę ale wiem że niektórzy z nich dają 3 sadzonki.
Wtedy mamy krzaczek a właściwie 3 odrębne rośliny. Łatwo to poznać oglądając zakupioną roślinę - albo widzimy że rozgałęzienie jest nad podłożem (1 sadzonka)albo musi być pod powierzchnią (sadzonek tyle ile gałązek wychodzących z ziemi)- Ma to swoje plusy mamy 3 i jak jeden padnie pozostaną dwa. Minusy trudniej o diagnozę bo to może być inna odmiana albo ma gorsze warunki uprawy.

W takiej sytuacji radzę użyć nawożenia dolistnego - neutralizuję problem z pobieraniem składników odżywczych.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Renifer1974
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2021, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co dalej po kwiatach.

Post »

Oczywiście nie mam tajemnic jaki nawóz
wiosenny - 16-16-18 plus magnez i mikro
- od przycięcia, dla mnie letni 5-20-30 i mikro
- od końca lipca, NIC aż do kwietnia, w połowie kwietnia ( nieraz marzec tu nie ma kalendarza )- granulowany obornik oraz siarczan magnezu a po tygodniu od objawów że się obudził - wiosenny

Nie można reklamować konkretnego producenta więc każdy kto chce kupić taki jaki ja używam info na priv - uwaga opakowania 25 kg
Można prosić na priv nazwę producenta i konkretnego nawozu?
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Kolejne kwitnienia u zygmora

Post »

Dzień dobry.
Mój rododendron Cheer zaczął kwitnąć. Pokazują się w pełni rozwinięte kwiaty, co prawda nie jest ich dużo, ale następne pąki zaczynają pękać. Czy po przekwitnieniu rododendron zdąży zawiązać pąki do majowego kwitnienia?
Pozadawiam.
Pozdrawiam, Jelizawieta
herman00
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 sty 2015, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolejne kwitnienia u zygmora

Post »

Cześć, nie wiem czy o Cheer ale mam podobny i kwitnie 2x w roku. On ma zawiązane pąki kwiatowe na wiosnę i wiosną pięknie kwitnie już z końcem kwietnia - najwcześniej ze wszystkich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”