Rhododendron zimą

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
kris1566
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 lut 2012, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rhododendron zimą

Post »

hejka. zastanawiam sie jak nasze rh radzą sobie podczas tych siarczystych mrozów ja swoje zabezpieczyłem owijając agrowłókniną a dodatkowo na wieść o -30 zasypałem ich dużą warstwą sypkiego śniegu coś na kształt śniegowej kołderki... Mysle że w takich warunkach bedzie im dobrze i nie przegrzeją sie moje biedaki...rosną drugi rok w ogrodzie więc postanowiłem o nie porządnie zadbać..
pozdr. wszystkich foruwiczów i zapraszam do dyskusji :wink: :wit :wit
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rhododendron zimą

Post »

Z tym zasypywaniem śniegiem, to trochę nie bardzo. Jak zacznie on topnieć, to pędy mogą się połamać. Ja zrobiłem tak samo w ubiegłą zimę i to właśnie mnie spotkało. Co innego, jakbyś okręcił go włókniną i tak zostawił.
Ja swoje np., w ogóle nie okręcam i zimują bardzo ładnie.
kris1566
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 lut 2012, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rhododendron zimą

Post »

jeśli bedzie robiło sie ciepło to ten śnieg szybko odrzuce z nich i mysle ze nie dopuszcze do tego aby sie połamały...bardziej obawiam sie tych siarczystych mrozów które w tym roku są już dosyć długo.
kolego Marcinie pozostaw do siebie jakiś kontakt moze być gg czy emal popisałbym z Tobą, wymienilibyśmy sie doświadczeniami a może bym sie czegoś więcej dowiedział :) pozdr
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rhododendron zimą

Post »

Poczytaj najpierw na forum o Rh, a jak nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania, to wtedy machnij posta ;) Są tutaj ludzie, którzy mają sporą wiedzę o tych roślinach i na pewno Ci pomogą. Ja również ;)
kris1566
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 lut 2012, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rhododendron zimą

Post »

hej. ładnny to masz swój ogród podziwiam... a jeśli Twoje rh wytrzymają tą zime to moje na pewno bo ty chyba bardzie na północy mieszkasz a ja to zmc...
Awatar użytkownika
alina206
50p
50p
Posty: 55
Od: 17 cze 2010, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chocianów, dolnośląskie

Re: Rhododendron zimą

Post »

Jeden z moich rododendronów ma z kilkanaście lat. Przyznam, że nigdy go nie okrywałam, najpierw z niewiedzy, a teraz to jest już trochę za duży. Nigdy nie ucierpiał nie zależnie czy był śnieg czy nie. One chyba bardziej cierpią od wiatru. Wiesz, że nawet zimą trzeba podlewać rodendrony. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś to wysyp grubą warstwę kory. Teraz nowe rododendrony przez pierwsze kilka lat okrywam.
Pozdrawiam :)
Zapraszam do obejrzenia mojej wizytówki :) Alina206-moje 2,5ara
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Rhododendron zimą

Post »

- przyda się na przyszłą zimę
idealnie zabezpiecza przed zimnymi wiatrami, przy silnych mrozach możemy dodatkowo zabezpieczyć górę,
wielokrotnego użytku
dywan ciąłem na pasy szlifierka kątową i wkrętami (wkrętarka) mocowałem do wcześniej wbitych palików, gdy ziemia zmarznie może być problem - muszą być stabilne


Obrazek

odpowiednio dobierając średnicę zabezpieczamy gałązki przed wyłamaniem
nic mnie tak nie wkurzało jak próba zamocowania agrowłókniny ;:223
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rhododendron zimą

Post »

Bardzo pomysłowe zabezpieczenie ;:112 Ja aż taki bogaty nie jestem , aby Rh okręcać chodnikami :;230 Ale jak się sprawdza , to ok :P O to przecież chodzi ;) Moje nie są zabezpieczone i jak na razie wszystko jest ok. Zobaczymy, co będzie na wiosnę, jak już mrozy w końcu odejdą ;:24
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Rhododendron zimą

Post »

Marcin szybciej czy później ale przychodzi czas że w domu trzeba coś zmienić ;:224
dywan to ta bezpieczniejsza opcja :;230

taki mały recykling
kris1566
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 lut 2012, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rhododendron zimą

Post »

Dzisiaj pierwszy dzień odwilży, wiec odrzuciłem mokry ciezki śnieg który mógłby połamać gałązki rh. pod grubą warstwą śniegu (były całe zasypane lekkim żmrożonym śniegiem przed nadejściem 30 stopniowych mrozów) ale dodatkowo okręcone agrowłukniną i wokoło nich zabezpieczone folią która chroniłą przed zimnym suchym wiatrem. Rh przezimowały swietnie nic im sie nie stało i co najważniejsze żadnego brązowego liścia. Ta kołderka była idealna a chciałem je lepiej zabezpieczyć w tym roku śniegiem bo pomimo tego ze w ubiegłym roku były okręcone agrowłukniną to i tak liście miały niektóre przepalone (brązowe)
pozdrawiam wszystkich wpisujących swoje komentarze
a jak wasze rh przezimowały/
bo wydaje sie ze wiosna idzie:)
Awatar użytkownika
alina206
50p
50p
Posty: 55
Od: 17 cze 2010, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chocianów, dolnośląskie

Re: Rhododendron zimą

Post »

Byłam wczoraj na działce i rododendrony wyglądają wspaniale. Rozprostowałały już zwinięte liście.
Wyglada na to, że mróz nic nie uszkodził :heja
Fajny pomysł z tym dywanem ;:180
Pozdrawiam :)
Zapraszam do obejrzenia mojej wizytówki :) Alina206-moje 2,5ara
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Rhododendron zimą

Post »

dywanikiem osłoniłem też hortensje ogrodowe i hibiskusy-te przykryłem(z wentylacją)od góry nie potrzebują światła ;:3
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rhododendron zimą

Post »

Najgorsze jeszcze przed nami niestety, więc ja bym się tak jeszcze nie cieszył ;) Wszystko zależy jaka będzie 'zimna Zośka' ;) Póki co, to moje też wyglądają ładnie. Podobnie jak u Aliny, liście już ładnie się wyprostowały. Mam nadzieję, że dużych mrozów już nie będzie.
Chcę już sobie pośmigać na rolkach :P

Kris, Twoje liście były najprawdopodobniej podpalone słońcem. Może wkleisz fotki, to przy okazji zobaczymy w jakiej formie były Twoje Rh ;)

Zbyszku można trochu z papugować Twój pomysł ;P :P Moje są bez okrycia (Rh, hortensje oraz hibiskusy). Oby tylko mrozy te były dla nich łaskawe, bo nie zamierzam znowu czegoś wywalać :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”