Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Emro
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 30 mar 2020, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

Dzięki za wskazówki :)
A z dymka raz tak miałam jak Ty Kamilu, wiosną posadzone w ogóle nie rosły...
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

Mam nasionka marchwi, pietruszki , kopru, szpinaku i pasternaku.

No i nie wiem czy już siać, czy jeszcze troszkę poczekać?
W ogóle to wcale nie wiem czy pasternak mogę teraz wysiać, ale pomyślałam ,
że w końcu jest podobny do pietruszki, to może można.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

Ja już wysiałam - marchewkę, pietruszkę, sałatę, cebulę, pora i rumianek. Wszystko razem, może coś wyrośnie. ;:oj
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

Też już wysiałam marchew, pietruszkę, szpinak, koper i sałatę, posadzona zimowa cebula i czosnek. Ufff... na ten rok, to tyle :wink:
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
ogla
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 kwie 2010, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

Mam już posiane - marchew, pietruszkę, posadzoną dymkę i czosnek. W ubiegłym roku siałam tylko pietruszkę i czosnek - eksperymentalnie i to był strzał w dziesiątkę. W końcu pietruszka większa niż mysi ogon:) czosnek też miło zaskoczył. Nie były niczym ściółkowane, w tym roku też tak planuję.
Moim zdaniem siew przedzimowy ma największą zaletę taką, że rośliny równo wschodzą. Zwłaszcza pietruszka, która od lat jest u nas kapryśna, jak siałam wiosną to trzeba było 3 x dosiewać, a wysłana jesienią wymagała wręcz przerywania :)
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

Z moich zimowych wysiewów najlepszy zawsze jest szpinak. Rośnie pięknie i zbieram wielki plon zanim zrobi się na tyle gorąco, że zakwita. Pod koniec listopada wytyczam rządki na pomidory, szpinak sieję na brzegach i w międzyrzędziach planowanych nasadzeń pomidorów. W maju sadzę pomidory na zaplanowanych miejscach, a szpinak sobie spokojnie dorasta. Około 20 maja zwykle już wyrywam wszystko, blanszuję, porcjuję i zamrażam. Dla lata temu z grządki 1,5x3m zebrałam tyle szpinaku, że do zamrożenia miałam zblanszowanego 6,5 kg. Wysiewy "pod grudę" robię zwykle między 25 listopada, a 10 grudnia. Oprócz szpinaku sieję marchew Amsterdamską albo inną wczesną, pietruszkę naciową Gigante d`Italia i trochę korzeniowej Olomouckiej, koper Sprinter, pasternak. W tym roku nie zdążyłam posiać marchewki i pietruszki korzeniowej. Liczę na to, że śnieg stopnieje i jeszcze posieję.
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 968
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

dorkasz1 dwa razy przeczytałam Twój wpis, żeby się upewnić, że jeszcze zdążę
posiać szpinak. Dzisiaj obracałam nasiona i żałowałam, że zapomniałam go posiać.
Myślisz, że mogę posiać w tunelu? Posiałam różne sałaty i wzeszły.
Czosnek i cebula zimowa posadzona. Ale o koprze nie pomyślałam. Nigdy mi się nie udaje.
Może jak posieję teraz będzie lepiej? ;:oj
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

Teresko, szpinak posiałabym normalnie na grządce. W tunelu wiosną szybko zrobi się gorąco, a szpinak tego nie lubi. Koperek sieję tak, jak się kury karmi :D Idę przez warzywnik i rozsypuję po grządkach. Wiosną część będzie głębiej (i wzejdzie później), a część płycej, trochę ptaki zjedzą albo inne żyjątka. Zbieram nasiona, więc mam ich dużo, nie żałuję nikomu. W rezultacie wystarcza dla mnie i dla innych. W tunelu sypnęłabym koperku właśnie, bo on potrzebuje trochę ciepła, aby dobrze wzrosnąć. Najpiękniejsze baldachy mam zawsze w tunelu i to stamtąd zbieram najdorodniejsze nasiona.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

Teresa, ja w ub roku jesienią posiałam szpinak w tunelu i on mi wykiełkował i wyrósł parę centymetrów.
Myślałam, że przemarznie, ale nie. Na wiosnę pięknie się ożywił i wreszcie miałam szpinak :tan

W sobotę posiałam marchew Amsterdamską, pietruszkę cukrową, pasternak no i ten szpinak.
Szpinak posiałam tak na grządce i w tunelu dwa rządki nie duże.
Do wszystkiego powsiewałam koper, tym razem Lukullus.

W czwartek ma się ponoć ocieplić, to siać można jeszcze spokojnie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

Szpinak, który przed zimą miał przynajmniej dwa liście właściwe, u mnie nigdy nie wymarzł. Nawet na grządce bez osłony. A co do siania w tunelu, to jeśli wykiełkował jesienią i wczesną wiosną wznowi wegetację, to urośnie świetnie. Ale jeśli wysiewa się "pod grudę" czyli ma wykiełkować dopiero wiosną, to jeśli się trafi na przykład na upały w kwietniu (a w ostatnich latach to się zdarzało), to nie da dobrego plonu, bo zakwitnie. Tak więc, to loteria, której wynik zależy od tego jaka będzie wiosna - zimna jak w tym roku, czy upalna jak nie raz się zdarzało. Dlatego ja zimą nie sieję szpinaku w tunelu, bo u mnie lepiej udaje się bez osłony. No ale, to każdy musi sobie wypraktykować sam :) W każdym razie, siać spokojnie jeszcze można :)
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

A ja nie zasiałam szpinaku na zimę, a w stacjonarnych sklepach już nie ma żadnych nasion. A tu wszyscy szpinak i szpinak ;:145
Mam taki zasiany latem, może mi jeszcze odrośnie na wiosnę?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

Kup nasiona przez internet i za tydzień posiej :) Olbrzym Zimowy, to świetna zimowa odmiana.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Przedzimowy siew i sadzenie warzyw

Post »

Ja kupiłam właśnie wszystkie te nasionka co teraz siałam przez internet w ub tygodniu.

Dorka, to nie wiedziałam z tym szpinakiem. Czyli udało mi się :)
Teraz to zobaczymy jak będzie na wiosnę. Może mu nie będzie za gorąco.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”