Uprawa warzyw zimą - pomysły

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Aizen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2010, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Uprawa warzyw zimą - pomysły

Post »

Witam,
Chciałbym zrobić samodzielnie podłoże organiczne do uprawy warzyw poprzez
rozdrobnienie trawy, mleczu, łopianu i innych chwastów, a następnie zasiać w tym warzywa. Zastanawiałem się też nad wzbogaceniem owej masy wapniem w postaci rozdrobnionych skorupek jaj. Chciałbym zapewnić nasionom jak najkorzystniejsze warunki wzrostu poprzez obfitość składników martwej materii organicznej. Czy to jest w ogóle możliwe? Czy powinienem do samej masy organicznej dosypać trochę ziemi, aby zachować jakąś strukturę, żeby to się nie zapadło?
Oczywiście ma zamiar siać warzywa w doniczkach. Jakie rośliny mógłbym tam zasiać, abym mógł zjadać je zimą, a najlepiej przez cały rok?
Szczególnie jestem zainteresowany uprawą arbuzów i dyni w doniczkach. Chętnie zasieję też groch i pomidory. Czy mogę uprawiać je zimą?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Uprawa warzyw na organicznym podłożu zimą

Post »

Ta masa organiczna, żebyś mógł w niej siać, musi poleżakować co najmniej rok, a najlepiej dwa,żeby powstał z tego kompost, dopiero potem można w tym siać. Za ten rok, jak kompost będzie dojrzewał, radzę poczytać jak najwięcej o uprawie warzyw,żeby nie spotkały Ciebie jakieś niepowodzenia. Nasze Forum jest naprawdę skarbnicą wiedzy.
Waleria
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: Uprawa warzyw na organicznym podłożu zimą

Post »

Uprawa arbuza udaje się tylko ciepłym latem, zima nie wchodzi w grę. W ogóle uprawa warzyw w doniczkach to dość oryginalny pomysł. Chociażby z tego powodu że powiedzmy uprzemy się i będziemy chcieć posiać marchewkę w doniczce. Taka marchewka potrzebuje przynajmniej 30 cm głębokości więc doniczka musi być spora, a nie za wiele zmieści się w niej marcheweczek. Najlepiej sprecyzuj swoje plany to może coś więcej pomożemy.
Aizen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2010, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa warzyw na organicznym podłożu zimą

Post »

Czyli nici z arbuzów ? :( A gdybym zasiał pietruszkę naciową, koper, groch, fasolę, pomidory, czy też sałatę udało by mi się je wyhodować?


Planuję też do ziemi z warzywami wkroić trochę liści mniszka lekarskiego i trawy, których mam pod dostatkiem, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość materii organicznej. Chcę także pokruszyć skorupki od jajek. Czy to dobry pomysł?
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Uprawa warzyw na organicznym podłożu zimą

Post »

Czemu się upierasz, żeby używać składników kompostu, zamiast gotowego?
Jeśli chcesz dodać materii organicznej, to zrób sobie oddzielnie kompost i dodaj go do doniczek zamiast robić kompost w doniczkach. Kompostowanie to złożony proces, wymagający wielu organizmów i przebiegajacy m.in. z dużą redukcją objętości. Na pewno chcesz to robić w doniczkach???
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: Uprawa warzyw na organicznym podłożu zimą

Post »

Do rozkładu materii organicznej potrzeba odpowiedniej wilgotności którą ciężko będzie zachować w doniczce. Dodatkowo na tradycyjnym kompostowniku różnorodność materiału sprawia że stosunek azotu do węgla jest prawidłowy lub zbliżony do prawidłowego. W doniczce będzie ciężko o prawidłową temperaturę. A jak zacznie się to rozkładać w domu w doniczce to aromaterapia gwarantowana.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Uprawa warzyw na organicznym podłożu zimą

Post »

W okresie zimowym jest mało światła ,może przy niższej temperaturze urosła by rzodkiewka i korzeń pietruszki na natkę , reszta to kilka krotnie przewyższa nakłady nad zyskiem, zadowoleniem z uprawy
Aizen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2010, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa warzyw na organicznym podłożu zimą

Post »

A gdybym tak zrezygnował z masy roślinnej, a zamiast tego zastosował kurzy obornik nie tylko w doniczkach, ale i na dworze? Poza tym Jak wypadłby mi groch w doniczkach zimą?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Uprawa warzyw na organicznym podłożu zimą

Post »

Groch na oborniku raczej nie urośnie. Doskonałe rezultaty otrzymywano, komponując wysoki stos z obornika końskiego - świeżego, który grzał od spodu, na to urodzajna ziemia - a w tym ogórki - ale to wiosną. Żadne warzywo nie urośnie, jeśli jest na dworze poniżej 0.
A jednak...... Topinambur, który oczywiście rośnie latem, ale bulwy można pozyskiwać zimą, mróz im nie szkodzi. Brukselkę też spożywamy najlepiej przemrożoną, jarmuż. Niektóre warzywa też można wysiać jesienią, by na wiosnę były szybsze zbiory - marchew, pietruszkę - ale mnie osobiście nigdy nic nie wyszło z tych jesiennych siewów.
Waleria
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5745
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Uprawa parapetowa zimą

Post »

:wit Chciała bym zabić czas na czekanie na wiosnę uprawą parapetową jakiś roślin nadających się do spożycia....może ktoś ma doświadczenie i poradzi mi co można uprawiać w skrzyneczkach na parapecie :P
Pozdrawiam
Joanna
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Uprawa parapetowa

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Rolmarket

Re: Uprawa parapetowa

Post »

Z roślin parapetowych moja wiedza jest bardzo ograniczona. Potrafie wyhodować jedynie coś w okolicach Wielkanocy,natomiast nie przez zimę...

Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Re: Uprawa parapetowa

Post »

Mam na parapecie mięte, szczypior, pietruszkę i rzeżuchę nic innego mi nie rosło. Można ewentualnie pobawić się w kiełki - pożywniejsze i prostsze w uprawie.
Aśka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”