Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

SHITAKE-co i jak

Post »

Witam .
Postanowiłem założyc ten wątek bo planuję zaszczepic kilka pienkow. Na początek czy polecacie z własnego doswiadczenia jakiegos sprzedawce grzybni na kołeczkach, czy kupował ktos shitake w balotkach. Jakich spodziewac się zbiorow z takiego balotka i czy mozna zaszkodzic sobie przedawkowaniem tego grzyba wszak jest on grzybem leczniczym.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SHITAKE-co i jak

Post »

wszystko w nadmiarze szkodzi :D
ja "zaszczepiłem" i lipa, :( pewno wymarzły) dlatego już ich nie lubię 8-)
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: SHITAKE-co i jak

Post »

Tyle co pieczarek to ja się ich nie spodziewam :D. A cos nowego sprobowac- czemu nie. Zakładam że jednorazowo można ich zjadac tyle co każdych innych grzybow. No chyba że się myle.
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: SHITAKE-co i jak

Post »

Kołeczki zakupione 4 opakowania jutro wpadam z wiertarką do piwnicy i będe szczepił na pienkach. Szkoda że 0 sugestii :( Trzeba będzie przetrzec slady :heja

Edit
Zgodnie z dołączoną indtrukcją pienki które mają pęknięcia należy wpierw namoczyc(więc teraz pływią) po 24h wyjąc na 8h by obtęgły i można szczepic.
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: SHITAKE-co i jak

Post »

Wat25 pisze:Kołeczki zakupione 4 opakowania jutro wpadam z wiertarką do piwnicy i będe szczepił na pienkach. Szkoda że 0 sugestii :( Trzeba będzie przetrzec slady :heja

Edit
Zgodnie z dołączoną indtrukcją pienki które mają pęknięcia należy wpierw namoczyc(więc teraz pływią) po 24h wyjąc na 8h by obtęgły i można szczepic.
Edit II Bo nikt nic nie pisze :(

Dziś jest jutro więc mała fotorelacja może się komuś na coś przyda(jak nie wyjdzie to będzie wiedział jak nie robić;)

Grzybnia przyszła


Obrazek

w upalny dzień mam nadzieję że bez uszczerbku na jej życiu.

Do grzybni była dołączona instrukcja.Pieńki ścięte 2 miesiące przed sadzeniem grzybni potem drzewo łapie inne grzyby i wysycha. Moje ma 4 miesiące i wewnątrz pieńka widać popękania sugerujące przeschnięcie. Zgodnie z zaleceniem pieńki moczyłem 24h potem 8 h obsychały
Pęknięcia ładnie się zasklepiły


Obrazek

Materiał do produkcji

Obrazek

Zalecana długość pieńka 1m i średnice około 15 cm

W pieńkach wiercimy otwory (u mnie średnica kołka 8mm)

Obrazek

Kołki należy rozmieścić w miarę równomiernie by równo przerastały pieniek


Obrazek

I nabijamy je młotkiem tak by się całkowicie schowały

Potem miejsca nabitych kołków zalewamy woskiem by nie zostawiać miejsca którym pieniek może łatwo zainfekować inny grzyb.
Obrazek

Gotowiec jeszcze 3
Obrazek

Potem tylko zapakować do worka foliowego i odłożyć w wilgotne miejsce
Obrazek






Na razie nie wiem muszę jeszcze poszperać co do dalszego przechowywania, nie wiem czy owocniki potrzebują światło.

Mam nadzieję że ta fotorelacja będzie Pt. Jak szczepić a nie jak nie szczepić :D
Tera tylko żykać pozostało.
Awatar użytkownika
Eryk-kun
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: SHITAKE-co i jak

Post »

Wat25 - trzymam kciuki za Twoją uprawę, smak tych grzybków w porównaniu z tymi zbieranymi w polskich lasach to zupełnie inna ranga :). Zupa z pastą miso, kawałkami pora, tofu, shiitake i algami wakame to po prostu cudo, nie trzeba nawet lubić japońskiej kuchni :wink:.
"To, że nie mogę zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinienem próbować zmienić czegokolwiek".
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: SHITAKE-co i jak

Post »

Dzięki
Mam nadzieję, że jest się z czym bawić.
Ty uprawiałeś?
Awatar użytkownika
Eryk-kun
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: SHITAKE-co i jak

Post »

Niestety nie, ale w przyszłości na pewno się za to zabiorę. Smak pamiętam z japońskich restauracji :).
"To, że nie mogę zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinienem próbować zmienić czegokolwiek".
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: SHITAKE-co i jak

Post »

Nie mogę się doczekać a tu teraz pół roku czekać trzeba będzie. Potem zima i jak znam życie może dopiero w przyszłym roku coś będzie. ;:223
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: SHITAKE-co i jak

Post »

Wat25 może Ci się przyda

Kod: Zaznacz cały

http://grzyby.grzybnia.pl/files/kolki_instrukcja.pdf
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: SHITAKE-co i jak

Post »

Hej
na razie nie sprawdze bo mi tego komorka nie może przemielic.
Przy shitake też była instrukcja. Ale jak dla mnie to takie fora są po to by się dzielic takimi niansami-tajemnicami trikami dotyczącymi uprawy. Takich w standartowej instrukcji nie znajdziesz. ;:180
Choc może się myle. Będe przy kompie to sprawdze.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: SHITAKE-co i jak

Post »

Wat25 pisze:Hej
na razie nie sprawdze bo mi tego komorka nie może przemielic.
Przy shitake też była instrukcja. Ale jak dla mnie to takie fora są po to by się dzielic takimi niansami-tajemnicami trikami dotyczącymi uprawy. Takich w standartowej instrukcji nie znajdziesz. ;:180
Choc może się myle. Będe przy kompie to sprawdze.
Pozdrawiam.
Wiesz wiekszosc z tej instrukcji już zrobiłes :D:D
Ale...
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
Kasencja

Re: SHITAKE-co i jak

Post »

Wat25 ;:224 , wziąłeś się ostro do roboty.

A co to znaczy żykać ? :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”