Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
W uprawie czosnku niedźwiedziego w skrzynkach już jesień.Liście zanikają i zostają setki małych cebulek w skrzynkach.
Na ich zagospodarowanie mam czas do jesieni.Duże pójdą na sprzedaż, a małe do doniczek i na parapet okienny do pędzenia na wczesne liście.

Obrazek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

A kiedy były siane? Ile nasion na skrzynkę?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Na forum zamieszczam od trzech lat filmy z historią upraw w skrzynkach.Historia tych ostatnich skrzynek też jest w wątku.
Nasiona były siane w sierpniu 2020.Część cebulek w skrzynkach to cebulki jednoroczne i dwuletnie, ponieważ starsze od trzech lat w górę sprzedaję.
Nasiona zbieramy w czerwcu, a siejemy w lipcu.Oczywiście to są terminy orientacyjne.Tak ogólnie to zbieramy nasiona jak są dojrzałe, a siejemy je jak najszybciej od terminu zbioru.
Siejemy gęsto, tak jak się to robi przy rozsadzie.Te setki malutkich cebulek mogą być dawane do doniczek, albo do ziemi.Mieszkam na Podkarpaciu i tutaj nie ma sensu dawać cebulek do ziemi, bo wystarczy posypać nasiona i czosnek rośnie jak głupi.Wystarczy czekać, aż do wysiania nasion, a czosnek zarośnie każdą działkę.
W mojej miejscowości zarósł przykładowo cmentarz.Sam się zasiał i sam się rozmnaża.


youtu.be/z7a3qFkP9Yg

Sianie i rozmnażanie czosnku niedźwiedziego w skrzynkach jest konieczne dla terenów Polski centralnej i północnej, bo na południu Polski jest to agresywny chwast, który rośnie bez niczyjej interwencji,jeśli nie wykopujemy cebulek przed wydaniem nasion.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

ullak pisze:W mnie już dojrzewają i opadają. Bardzo nierównomiernie. Chodzisz na pole i zbierasz ziarnko do ziarnka czy całe bukiety i do domu?
Pozdrawiam.
Mam kilkaset tysięcy cebulek, a żniwa trwają około dwóch tygodni.Zaczęły się parę dni temu.
Mój dzienny zbiór.
Obrazek
Dziennie wychodzi po przesianiu około pół kilograma nasion.
Obrazek
Takiej wielkości są moje kwiatki.
Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Jeszcze parę zdjęć ze żniw.
Żniwiarz zrobił przerwę na piwo
Obrazek

Przesiewanie zebranego materiału
Obrazek

Obrazek

Czosnek czeka na zbiór, a żniwiarz dalej pije piwo.

Obrazek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Ha! ;:oj
Ja z trudem zebrałam garstkę. Ale od tej pory będzie rosło wykładniczo pod Twoim światłym nadzorem :wink:
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
W zasadzie to nie potrzeba mojego "nadzoru", bo w tym wątku są poruszone wszystkie kwestie związane z uprawą czosnku niedźwiedziego.Wystarczy przejrzeć ten wątek, aby znaleźć odpowiedź na wszystkie podstawowe pytania dotyczące czosnku niedźwiedziego.
Nie ma za bardzo sensu pisanie w kółko tego samego na ten sam temat, bo wątek stanie się mało przejrzysty.
No, chyba, że inni uczestnicy forum mają jakieś ciekawe rzeczy do powiedzenia.
Ja osobiście napisałem i umieściłem filmy i zdjęcia obrazujące wszystko co wiem na temat uprawy czosnku niedźwiedziego.
Teraz pozostały z mojej strony tylko ciekawostki w humorystycznym sosie.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Przypominam, że do siania czosnku niedźwiedziego pozostał około miesiąc.To co jest napisane w internecie na temat rozmnażania czosnku niedźwiedziego z nasion, to same bzdury.Ktoś to wymyślił, a reszta bezmyślnie przepisuje.Proszę przejrzeć moje posty na ten temat.
Na dowód słuszności mojej wypowiedzi załączam film, gdzie są zdjęcia siewek i data.
Proszę też przejrzeć inne moje filmy na ten temat.


youtu.be/L8AjvD9OKuE
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj ciekawostka o sianiu nasion.Siejąc do skrzynek efektywność wynosi 90%, a siejąc bezpośrednio na działce mamy od 1% do 10%.(według Wikipedii)
W tym roku do skrzynek będę siał ponad 5kg nasion, czyli prawie 500tys nasionek.W przyszłym roku, w lipcu będę miał około 450tys małych cebulek do dyspozycji.
Gdybym te 5kg posiał bezpośrednio na działkę, to byłoby od 5tys do góra 50tys cebulek.(według Wikipedii)
To tak teoretycznie, a praktycznie to pamiętam suche lata, gdy wszystkie siewki poschły.
Głównym wrogiem czosnku niedźwiedziego jest susza.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

;:138 Pozdrawiam.
Podstawą dużej uprawy czosnku niedźwiedziego, jest dostępność dużej ilości kompostu.
Kompost to podstawa uprawy czosnku niedźwiedziego, dlatego ten film umieszczam w tym wątku.
Albo musimy go sami zrobić, albo kupić.
Na rynku jest dużo badziewia, dużo oszustów.
Znalazłem bardzo mądrą i rzeczową poradę do kupna dobrego kompostu.Obejrzyj i posłuchaj, aby nie dać się oszukać.


youtu.be/PA48jOm8Wcs
Na filmie jest mowa m.in. o tym,że na rynku jest wiele kompostu z kompostowania odpadów miejskich i oczyszczalni ścieków, więc nie ma się co dziwić, że jest tak wiele zachorowań na raka.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

mutagen pisze:Pozdrawiam.
To co jest napisane w internecie na temat rozmnażania czosnku niedźwiedziego z nasion, to same bzdury.Ktoś to wymyślił, a reszta bezmyślnie przepisuje.
;:oj
Masz ciekawe podejście do tematu. Tylko Ty wiesz wszystko o uprawie czosnku niedźwiedziego najlepiej? Przecież Ty też piszesz w internecie więc idąc Twoim tokiem rozumowania :;230 .....- w internecie są same bzdury.
My raczej na tym forum nie uprawiamy na sprzedaż czy w ilościach hurtowych więc na moje potrzeby wolę robić kompost z liści określonych gatunków drzew niż z kartonu.
U mnie z samosiewów mam bardzo wysoki % wschodów a na wiosnę kiełkujących nasion jest ogrom.
Mam nadzieję, że masz poczucie humoru i ten tekst Cię nie zrazi a piszesz sporo i udzielasz dużo dobrych rad ale weź pod uwagę, że na naszym forum przeważają ludzie, którzy uprawiają czosnek niedźwiedzi na małym obszarze. ;:136
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

No właśnie mutagen, w moim mniemaniu to tak trochę uprawiasz kryptoreklamę :wink:
No sorry, ale tak to wygląda.

A tak w ogóle, pod względem leczniczym nie przewyższa czosnku pospolitego.
https://rozanski.li/1791/czosnek-niedzw ... arm-i-lek/
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Poświęcam wiele czasu na forum, więc jest logiczne, że coś tam z kryptoreklamy jest.Nikt nie jest czystym altruistą.
Jeśli chodzi o bzdury w internecie to prawda.Kilkanaście lat temu sprzedawałem w internecie nasiona, ale nie siałem ich w żadnych skrzynkach, bo nie widziałem potrzeby.Jednak zacząłem dostawać reklamacje od klientów, więc zaprzestałem sprzedaży i zacząłem sprawdzać w skrzynkach, jak to jest z nasionami.Myślałem, że to co jest napisane w internecie, to prawda.Nim doszedłem do tego jak jest naprawdę, to straciłem dużo czasu i pieniędzy.Każdy może mi zaufać, albo i nie.Nikt nikogo do niczego nie zmusza.
Piszę o tym na forum bo nie rozumiem, dlaczego inni mają kierować się tymi bzdurami, wymyślonymi przez kogoś i tracić czas i pieniądze,jak ja kiedyś.
Osobiście, to nie wstydzę się tego, że uprawiam czosnek niedźwiedzi na sprzedaż.Wstydzić to powinni się ci co z quadem i szpadlem jadą kopać do lasu, a później sprzedają to w internecie.
Nie stać mnie na amatorską, dla przyjemności uprawę czosnku niedźwiedziego.A poza tym co mam robić z taką ilością czosnku niedźwiedziego?
Nie widzę dlaczego mam się wstydzić zarobkowej uprawy czosnku niedźwiedziego, a dumnym być z uprawy ziemniaków?
Na forum nic nie sprzedaję, więc nie łamię regulaminu.I to by było na tyle mojej odpowiedzi na krytykę.
Jeśli ktoś uważa, że to co piszę, to bzdury, to niech poprze to zdjęciami i filmami, a nie każe wierzyć w to co mówi.
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”