Jarmuż

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PHOENIX
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 lis 2009, o 23:18

Jarmuż

Post »

Witajcie ! W tym roku postanowiłam w moim warzywniaku umieścić parę nowości - no w sensie dla mnie , bo tak naprawdę jeśli chodzi o tytułowe warzywo to większy archaizm niż król Mieszko I :lol: :lol: :lol: Ale teraz tak na poważnie - postanowiłam wzbogacić mój ogród między innymi o tytułowy Jarmuż . Zakupiłam nasiona firmy Legutko o fioletowych liściach . Może ktoś z Was już uprawiał tą roślinę i poda mi troszkę informacji na tacy - najlepiej wraz z przepisami na dania :wink: Pozdrawiam i ze swojej strony obiecuję fotorelację z uprawy _ dla laików takich jak ja :wit
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jarmuż

Post »

Jak to smakuje?
wiliam
50p
50p
Posty: 73
Od: 2 lut 2010, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jarmuż

Post »

Z moich doświadczeń warzywo zupełnie bezproblemowe, wysiewam je od kilku lat i zawsze rośnie bujnie. Jeszcze nigdy nie złapało jakichś chorób ani szkodników. Może zostać nawet na zimę. Aha - ja mówię o wersji zielonej, a nie fioletowej - może z nimi jest inaczej.
Gorzej tylko ze smakiem - mi osobiście nie smakuje - uprawiam je głównie dla mojego królika, który go uwielbia.
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Ja sieję jarmuż od lat. Jest intensywny w smaku, ale my bardzo lgo ubimy. Sieję w maju albo i czerwcu, i tak ładnie wyrośnie. Bezproblemowe warzywo, nie choruje, nie ma szkodników. Zimuje bez problemu. W zimie stopniowo zbieramy tyle liści, ile nam potrzeba na raz. Mamy jarmuż gdzieś do lutego, potem nam się kończy. Najbardziej lubimy z duszoną cebulką, pomidorami, czosnkiem.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jarmuż

Post »

Mi zawsze jarmuż kojarzył się z roślina ozdobną, a szpinak z zielonym g.. na talerzu na stołówce. Przekonałem się do szpinaku, teraz spróbuję do jarmużu.
wiliam
50p
50p
Posty: 73
Od: 2 lut 2010, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jarmuż

Post »

Ania D. czy mogłabyś napisać dokładny przepis, bo te składniki mnie zaciekawiły - może w końcu polubię ten jarmuż
z góry dziękuję
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1233
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jarmuż

Post »

Jarmuż jest bardzo wartościową rośliną, zasobną w witaminy A i C, oraz wapń, fosror i żelazo, a jak wiemy człowiek żelazo zawarte w roślinach (głównie zielonych) przyswaja najlepiej. :wink:
Ja przyrządzam jak szpinak. lub dodaję do zupy jarzynowej. Mój sąsiad robi z tego zupę - krem z dodatkiem brukselki i zielonego groszku, ale ja jeszcze nie próbowałam. :)
pozdrawiam, Anita
iwonas85
200p
200p
Posty: 294
Od: 27 mar 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełmna/ kuj - pom

Re: Jarmuż

Post »

ja dzisiaj posiałam pierwszy raz jarmuż - zielony...jeśli wzejdzie poproszę o ten przepis na jarmuż z dymką i pomidorami ;)
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Jarmuż

Post »

moj się aklimatyzuje w "namiocie" z sałata.. a potem eksmisja :)
mam tylko nadzieję że nie smakuję jak rukola bo ta mi jednak nie podeszła :D
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
iwonas85
200p
200p
Posty: 294
Od: 27 mar 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełmna/ kuj - pom

Re: Jarmuż

Post »

Mój jarmuż już gotowy do zjedzenia. Wyciąć cały czy rwać po listku i będą odrastać ze środka? Sprubuję przyrządzić go jak szpinak...
Aniu rukola mi nie podeszła jak Tobie ;) skazałam ją na eksmisję.
iwonas85
200p
200p
Posty: 294
Od: 27 mar 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełmna/ kuj - pom

Re: Jarmuż

Post »

oj kurcze nie potrafię określić, dość ostry, mi w ogóle nie podeszła. Jak była młoda lekko smakowała orzechem, ale też ostra.
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1233
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jarmuż

Post »

Jak tak, to ok. Zapytałam, bo ja miałam dwie odmiany - taką ostrą właśnie i trawiastą, ta druga była nie do zjedzenia. My akurat Rucolę ( tą ostrą ) bardzo lubimy, ale jako dodatek, do rozmaitych sałatek ( z pomidorami np.), sałaty ze śmietaną czy pizzy, tylko że my bardzo lubimy ostre potrawy, więc może to stąd. :D
pozdrawiam, Anita
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Jarmuż

Post »

Uprawiam po raz pierwszy obie odmiany jarmużu - zieloną i czerwoną, na razie czerwony jest silniejszy - jakieś 3x większy od zielonego (wynika to stąd, że został wcześniej wysiany). Czerwony jest na pewno bardziej dekoracyjny. Powszechna jest opinia że warzywa żółte i czerwone są zdrowsze od zielonych to kolejce "ZA" - za czerwoną odmianą.
Czekam aż wyrośnie rukola, a to dlatego, że bardzo mi smakuje, rok temu jadłam ją chyba na każdej kanapce. Ma wyraźny smak. Póki co dość oficie wyrosła i zastępuje mi rukolę cykoria liściowa (zawiera białko, sole mineralne i związki pobudzające trawienie), w smaku jest bardzo neutralna, może to i dobrze, dzięki temu można ją stosować prawie do wszystkiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”