Podłoże do warzyw idealne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
beta78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 wrz 2009, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: katowice

Podłoże do warzyw idealne

Post »

Witajcie :)

W tym sezonie będzie to moje drugie podejście do uprawy własnych warzywek.

Od niedawna mieszkam w mieszkaniu do którego przynależy mały ogródek hurraaa, jednak nie jest on na tyle mój własny, żebym mogła go swobodnie przekopać czy ingerować znacznie w jego wygląd ? mieszkanie jest wynajmowane a w ogródku rośnie trawa (właściwie więcej chwastów niż trawy) i dwie róże :)

Postanowiłam więc stworzyć sobie warzywnik w donicach. Zamówiłam już donice sporych wielkości i teraz nasuwa się pytanie! Czym najlepiej je wypełnić?
W sieci znalazłam kilka propozycji podłoża, proszę o Waszą opinie i propozycje na ten temat.
1. Mieszanka 1/3 torf + 1/3 vermiculit + 1/3 kompost
2. Włókno kokosowe ? jako dodatek do zwykłej ziemi
3. Torf + piasek 1:1
Jeśli macie jakieś uwagi i propozycje będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam!
Beata
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: podłoże idealne :)

Post »

Poczytaj tu:

- Ziemia pod pomidory i ogórki
- Tunel foliowy-wymiana ziemi a kompost

Ja bym nie dawała torfu, bo szybko wysycha i jest dość jałowy, zmieszałabym ziemię rodzimą z kompostem i ew. ziemią popieczarkową.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: podłoże idealne :)

Post »

Nalewka pisze: Ja bym nie dawała torfu, bo szybko wysycha i jest dość jałowy, zmieszałabym ziemię rodzimą z kompostem i ew. ziemią popieczarkową.
+ popół drzewny, rozdrobniony styropian i obornik. :D
leszekse
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 sty 2011, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: podłoże idealne :)

Post »

Mam znajomego, który (dawno, dawno temu) odziedziczył po rodzicach domek z ogródkiem. Było to w czasach, kiedy każdy więcej wydawał niż zarabiał, więc postawił w ogródku trzy tunele w których uprawiał pomidory. Wychodziły jak wychodziły, wtedy co by się nie wyhodowało, to i tak był zysk. Kiedyś przejeżdżał koło składu węgla i zobaczył wielką pryzmę węgla brunatnego. Zajarzyło mu, że w jakiejś niemieckiej książce autor pisał, że najlepszym podłożem dla pomidorów jest właśnie ten (na Żuławach niedostępny) węgiel. Zapytał o cenę. Była prawie zerowa, bo szefowie firmy nie wiedzieli po co on u nich jest, był pewnie z centralnego rozdzielnika. Znajomy więc wynajął ciągnik z przyczepami i nawoził sobie pół metra podłoża do tuneli. Na tym podłożu hodował pomidory przez dwadzieścia lat. Mówił, że nie stosował żadnych oprysków, pomidory udawały się znakomicie, nie chorowały, pięknie plonowały i miały wyborny smak.

Pozdrawiam
Leszek
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: podłoże idealne :)

Post »

No tak, ale węgiel drzewny jest w kawałkach (taki ostatnio moja mam kupowała) i co takie kawały do tunelu rozsypać ;:223 coś nie wiem jak to zrobić, bo taki węgiel jest dostępny na składach opału (chyba dobrze myślę ;:224 ) naprowadźcie mnie na właściwą drogę z tym węglem ;:180
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: podłoże idealne :)

Post »

Bogumiłko - węgiel jest też w postaci proszku, przeważnie jako odpad, ewentualnie do dalszej przeróki. Jest to normany proces sortowania. Klasa A, B, C itp. :D
Węgiel drzewny jest używany o grilowania, do wyrobu prochu, nawet w lecznictwie itp.
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: podłoże idealne :)

Post »

Napisz proszę, czy taki węgiel jaki kupiła moja mama można młotkiem potłuc na miał i będzie się nadawał do tunelu :?: czy lepiej udać się na skład opału i tam kupić? I ile trzeba go rozsypać, tzn na jaka grubość :?: Czy trzeba go razem z ziemią wymieszać :?:
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: podłoże idealne :)

Post »

Może zanim weźmiecie młotek ustalcie, o co chodzi.
Wegiel brunatny to nie wegiel drzewny...
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: podłoże idealne :)

Post »

Potłuc zawsze można, ale na małą skalę np. do doniczek, czy będzie opłacalny do szklarni, czy na grządkę? nie wiem. Moim zdaniem domieszka do podłoża 20% powinno wystarczyć. :D
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: podłoże idealne :)

Post »

Leszek napisał,że węgiel brunatny................
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: podłoże idealne :)

Post »

Owszem. A w następnym poście:
Bogumiła pisze:No tak, ale węgiel drzewny jest w kawałkach (taki ostatnio moja mam kupowała) i co takie kawały do tunelu rozsypać
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: podłoże idealne :)

Post »

Qurde myślę co innego, a piszę co innego :oops:
Chodzi mi o węgiel brunatny........... :wink:
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Tak to już jest. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”