Podłoże do warzyw idealne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Nuami Zależy na jakim polu kretowiska są zbierane. Ich zawartość i struktura znacznie się różnią. Ziemia z kretowiska zebrana u mnie z ogrodu była nieodpowiednia do roślin doniczkowych. Szybko się uleżała, robiła się zwięzła i korzenie się dusiły. Z kretowisk zebranych na łące torfowej była dobra. Dodatkowo mieszałam ją z drobnym kompostem dla wzbogacenia w składniki odżywcze i piaskiem dla rozluźnienia. W takiej kombinacji wszystko rosło przyzwoicie. Również rozsady kwiatów i warzyw nie narzekały, ale dla nich dodawałam większą ilość piasku, wówczas łatwiej się korzonki rozdzielają ,bez uszczerbku. Teraz kupuję gotowe podłoża -są łatwo dostępne i nie drogie. Do rozsad niektóre kupne podłoże (np. biedronkowe) nadal mieszam z piaskiem w tym samym celu co wcześniej, czyli dla rozluźnienia i łatwego rozdzielenia korzonków.
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 966
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Od wielu lat wykorzystuję kretowiny.
Już moja babcia używała do rozmnażania kwiatków w doniczkach.
To ziemia czysta, bez chwastów.
Miałam takiego pracowitego krecika w grudniu.
Jak mu jeden kopczyk zabrałam, to następnego dnia 3 mi zrobił.
Tym sposobem mam 4 worki super ziemi.
Mieszam z ziemią kompostową, nawet taką nie do końca przerobioną i wszystko rośnie, że hej!
I nie muszę ziemi w marketach kupować.
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Jak będę na wiosnę robić sadzonki z koleusów, i może wpadną mi jakieś inne, to dla doświadczenia sobie wypróbuję jaki będzie efekt z ziemią z kretowiska. Dla porównania pozbieram z mojej działki, i z okolicznego pola gdzie rolnicy stosują różne nawozy i może będzie jakaś jeszcze lepsza : )
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

:wit Dodajecie do podłoża ziemię okrzemkową ?
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Czy na czystym kompoście bez ziemi rosną warzywa ?

Post »

Mam paskudną ziemię bo to raczej osady z wylewów Odry niż ziemia i na słońcu robi się z tego beton , kupiłem 3 tony kompostu i nawaliłem na grządki 20 cm grubości i teraz pytanie czy to glebogryzarką rozbełtać czy lepiej zostawić tak na wierzchu ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Justyna1991
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 wrz 2021, o 08:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomidory - ziemia po nawożonych kwiatach

Post »

Wybaczcie, ale nie znalazłam takiego tematu.
Ostatnio wykopałam wrzosy i rododendrony z działki i teraz w ich miejsce chciałam posadzić pomidory, ale parę lat temu (około 5) w tych miejscach podawane były odżywki i nawozy do rododendronów.
Nie wiem czy po takim czasie mogę już spokojnie sadzić na tej ziemi warzywa?
Czy lepiej ominąć te miejsca?

Zawsze unikałam używania ziemi z nawożonych chemicznie kwiatków, dlatego pojawiły mi się teraz obawy.

Ktoś wie czym się różnią odżywki do kwiatow a do warzyw ?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Justyna1991 , jakie pH ma ta gleba po wrzosowisku ?
Justyna1991
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 wrz 2021, o 08:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

anulab, pH ma na pewno niskie, ale myślałam odkwasic np. wapnem
Ale bardziej się obawiam tego, że po poprzednich nawozach, które nie były przeznaczone dla roślin jadalnych zostały jakieś elementy niewskazane dla roślin jadalnych. A te warzywa będą dla dzieciaków głównie ;(
Myślalam też o posadzeniu borówek na małym kawałku, (oczywiście bez odkwaszania ) żeby wykorzystać to niskie pH ;)
Co sądzisz ?

Ja tak naprawdę nie wiem jaka jest różnica pomiędzy nawozami dla roślin jadalnych a niejadalnych.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Przyznam się , że dla mnie to najmniejszy problem .Siarczan amonu czy mocznik czyli zakwaszające
nawozy nie różnią się dla jadalnych i ozdobnych .
Faktycznie to może być dobre miejsce pod borówkę bez potrzeby odkwaszania .
Pomidory dobrze rosną na glebie lekko kwaśnej . Jak się nie mylę badzia pisała , że na kwaśnej
mają gorszy smak . U mnie pH lekko powyżej 7 i smak różny zależy od odmiany , nie narzekam .
Justyna1991
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 wrz 2021, o 08:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Analub, czyli uważasz iż spokojnie można sądzić jadalne rośliny na takiej ziemi (chodzi mi o te nawozy)?
I dzięki za poradę bo zawsze pomidory sądziłam na ziemi z bardzo wysokim pH, więc dla testu na lekko kwaśnym spróbuję ;)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Różaneczniki są wrażliwe na zasolenie gleby a może warto zrobić analizę gleby ?
Jak rosły wrzosowate ?
Ze stosowanych nawozów pewnie niewiele zostało , pięć lat to długo . Co niewykorzystane
spłynęło w głebsze warstwy gleby .
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Witajcie,
w jakimś poście "doniczkowym" ktoś pisał, że balkonowe podłoże pod warzywa trzeba wymieniać co roku na świeże.
Przy dużych pojemnikach ( np.: 40 - 80 litrów) to spory wysiłek i kłopot (najpierw trzeba wynieść starą ziemię, a potem wtargać nową).
Zastanawiałam się, czy udałoby się użyźnienie takiej ziemi na przykład poprzez wymieszanie z nią mocno rozdrobnionych i wstępnie przesuszonych bioodpadków kuchennych od jesieni do wiosny, czyli na kilka miesięcy.
Czy na zadaszonym balkonie (brak opadów bezpośrednio do donic) doszłoby do takich procesów rozkładu i przetrawienia tych resztek przez różne mikroorganizmy, jak to ma miejsce w glebie?
Można oczywiście użyźnić glebę kupnymi nawozami w płynie, ale pytam o tą opcję z odpadkami czysto teoretycznie i z ciekawości.

Pozdrawiam ;:3
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Zawsze kupuję do pomidorów ziemie z Biedronki. I nigdy nie było problemów. Siałam do tej ziemi i pikowałam. A w tym roku coś jest nie tak z tą ziemią. Wysiane pomidorki rosły bardzo wolno i były fioletowe. Przesadziłam w końcu do ziemi droższej i ruszyły. Teraz przesadziłam znów do ziemi z Biedronki ale z innej partii i rośliny marnieją, 2 mają fioletowe łodygi, inne żółkną. Doszłąm do wniosku że zaczęli oszczędzać i nie dają nawozów. Wczoraj podlałam azofoską w ilości 3 g/l i mam nadzieję że będzie poprawa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”