Zakładamy ogród warzywny Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

[Pomocy] Ogród warzywny

Post »

Witam wszystkich. Na wstępie nazywam się Tomek i mam 23 lata. Od paru lat w domu coś tam sadzę jednak bez większych sukcesów (wyrosła mi bazylia i inne podobne... do tego kupiłem sobie krzaczek truskawki, pomarańczy ozdobnej, pomidora, i papryki ozdobnej gdzie poza pomidorem udaje mi się je utrzymać).

Teraz do rzeczy. Mam swój ogródek już 2 lata, ale nigdy nic na nim nie siałem... Teraz postanowiłem się za to zabrać. Mam nadzieję, że mi pomożecie.

Podobno moja ziemia jest bardzo dobra i była nawożona. Około 3 lata temu była właścicielka sadziła tam kwiaty. Do zasadzenia mam jakby 3 obszary:
1) 4x7m
2) 2x2m
3) 1x5m

Chciałbym zasadzić paprykę, pomidor, fasolę, buraki, koper, kolendrę, groch, ogórki, sałatę, marchew, czosnek, truskawkę i może szpinak i bób. Możliwe też, że dzięki Waszym poradom zasadzę jeszcze coś innego. Większość będę sadził wiosną i nie zagłębiałem się w to jaka jest trudność w pielęgnacji tego co zamierzam sadzić. Teraz jesienią chcę zasadzić czosnek (z ząbków), marchew i z tego co wiem nie jest to trudne. Mam już posadzone 2 krzaczki poziomek, które jak zapewniała sprzedawczyni dobrze przezimują i drzewko brzoskwini, które powinno owocować za 3 lata.

Teraz pytania:
1) Czy teraz na jesień wystarczy przekopać ziemię tzn ją tylko odwrócić?
2) Czy uprawa czegoś co wymieniłem wyżej będzie za trudna dla początkującego?
3) Jak chcę teraz zasadzić czosnek, marchew, szpinak to czy mam teraz wybrać z ziemi trawę czy należy to zrobić na wiosnę?
4) czy truskawka może być w rzędzie z poziomką? coś mi się obiło że poziomka wtedy zabiera truskawce sporo smaku ale wolę się spytać ekspertów
5) czy nasiona wsadzać bezpośrednio do gruntu czy najpierw w małych doniczkach i potem przesadzać
6) Dobrze rozplanowałem swój ogródek? Może da się zrobić tak, że najpierw wsadzam coś innego np rzodkiewkę a potem po zebraniu rzodkiewki kalafior (i na odwrót)
7) Czy kradną Wam czasem rzeczy posadzone w ogrodzie?
8) Czy mogę posadzić różne gatunki pomidora w jednym rzędzie?

Zrobiłem sobie plan na część ogródka według http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... e#p1450175

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jestem ciekawy czy zrobiłem to dobrze?

Taki trochę offtop. W ogrodzie wyrósł mi chmiel. Zebrałem ponad 100 szyszek ale sąsiad mi powiedział, że raczej nie da się z tego zrobić piwa bo mają olejek w sobie i trzeba się jakoś tego pozbyć. Czy to prawda?

Wiem, że pierwszy post i już pytania to może kiepsko wyglądać (jednak zamierzam się częściej udzielać na forum) ale liczę na Waszą pomoc. Z góry dziękuję za każdą pomoc :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: [Pomocy] Ogród warzywny

Post »

Po pierwsze z chmielu nie robi się piwa tylko ze słodu a chmiel jest tylko przyprawą tak jak pieprz i sól w zupie.To właśnie o ten olejek w chmielu chodzi ale w dzikim jest go niewiele.Jeśli chodzi o rozplanowanie roślin to najpierw poczytaj o allelopatii czyli o dobrym lub złym sąsiedztwie roślin bo nie wszystkie dobrze się nawzajem znoszą a niektóre sobie pomagają.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: [Pomocy] Ogród warzywny

Post »

Może napisz czy masz tą działkę na słonecznym stanowisku.
Ja Ci napiszę na moim doświadczeniu tak:
- pomidory, papryka lubią słońce (miałam ochronę dla nich od północy) i dały super plony
- warto nasiona zaprawić (ogórka i fasoli na śmietkę)
- warto kupić środki ochrony roślin (rzekomy na ogórkach, zaraza ziemniaka na pomidorach a to tylko przykład) W tym roku stosowałam ŚOR zgodnie z podpowiedziami ludzi z tego forum i było warto
- pozbyć się ślimaków jeśli są - kosić zbędną trawę, usuwać gnijące rośliny, owoce itp. - u mnie usiłowały zjeść młode pomidory w całości.

Warto także poczytać poszczególne wątki o uprawie danych roślinek tu na forum - to bezcenna skarbnica wiedzy.
Niektóre rośliny uprawa jest więcej niż konieczna z rozsady (np. papryka, pomidor), bo potem to nie zdążą dojrzeć przed przymrozkami.
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: [Pomocy] Ogród warzywny

Post »

1) Czy teraz na jesień wystarczy przekopać ziemię tzn ją tylko odwrócić?


Wybrać trawę, chwasty itp. ziemię na zimę zostawić w ""ostrej skibie"


2) Czy uprawa czegoś co wymieniłem wyżej będzie za trudna dla początkującego?


Pomidor. Proponuję zaczynać od "koralika" idealny dla początkującego.


3) Jak chcę teraz zasadzić czosnek, marchew, szpinak to czy mam teraz wybrać z ziemi trawę czy należy to zrobić na wiosnę?


Jak nie wybierzesz trawy, to jak tam wsadzisz czosnek ?... :D



4) czy truskawka może być w rzędzie z poziomką? coś mi się obiło że poziomka wtedy zabiera truskawce sporo smaku ale wolę się spytać ekspertów



Nie ma przeciwwskazań.



5) czy nasiona wsadzać bezpośrednio do gruntu czy najpierw w małych doniczkach i potem przesadzać




Poza pomidorem i papryką - do gruntu.
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Przepraszam za umieszczenie tego w złym temacie i dzięki za przeniesienie.

Wielkie dzięki za odpowiedzi! Nie spodziewałem się tak szybkiej i pozytywnej reakcji :)
kaLo sąsiad mówił, że chmiel nie jest dziki. Tego olejku właśnie sporo jest w chmielu.
O tej allelopatii poczytam. Sugerując się tematem z tego forum
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... e#p1450175
Zrobiłem plan na kawałek gruntu. I ty moje kolejne pytanie:

Ogórek nie lubi sąsiedztwa pomidora. Jeśli posadzę pomidory w odległości ~2,5m od ogórków to jest to już wystarczająca odległość aby się "nie gryzły" ?
Alyaa działkę mam na słonecznym stanowisku.
W najbliższym czasie poczytam o zaprawianiu nasion.
Na środki ochrony roślin mam jeszcze czas bo to dopiero od wiosny. Poczytam później o tym ŚOR.
Ślimaków nie widuję ostatnio na działce. Z rok temu jeszcze były ale teraz to jak coś widzę to stare skorupki. Jedynie co jest to żaby (w śladowych ilościach).
Oczywiście poczytam o każdej roślinie na tym forum. Jest tu zapewne sporo cennych informacji.
jan555
1) A jednak... Sąsiad mi mówił, że teraz wystarczy odwrócić trawę na drugą stronę i na wiosnę ją wybrać bo to będzie łatwiejsze.
2) Świetnie! Z tego co widzę to "Koralik" jest typem cherry a te najbardziej lubię :) Pytanie tylko czy lepiej samemu zasadzić z nasiona czy kupić takie krzaczki gotowe?
3) W sumie to bym tak podziabał tą trawę łopatą, że bym wsadził ale w sumie racja, to by było głupie :D
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Te ślimaki to nie takie proste, bo trzeba wcześnie rano szukać i śladów po nich. U mnie była plaga i to takich ze skorupkami i bez. A te pomidory to zdążyły mi 2 grządki ogołocić nim znalazłam, którędy przechodzą ślimaki i że to właśnie one (przechodziły przez płot z betonowym spodem) :(

Ja w tym roku miałam pomidory blisko ogórków (nie było nawet 2 metrów odległości) i jedne i drugie były piękne. Zbierałam jeszcze ogórki 1 października.
Ja w zeszłym roku zrobiłam "niedobrze" pomidorom, bo posadziłam przy nich sałatę (i to gęsto). Sałata szybko mi wyrosła, zabrała światło i przewiew pomidorom, przyspieszyło to zarazę ziemniaka. Wyrzucałam sałatę masowo, ale szkody już były.

Papryki i pomidory to będą "zachwycone" słoneczną działką. Ja pomidory i papryki sama sieję. To jest proste, już od lata zbieram plastikowe kubeczki po jogurtach, kefirach itp. Potem na oknach od strony południowej sobie rosną. Sadzę po ogrodnikach (pod koniec maja) je do gruntu, bo u mnie na Zośki często zimno. Myślę nad tym by kupić takie niskie tunele foliowe. Może też o tym warto pomyśleć do wiosny?
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

2) Świetnie! Z tego co widzę to "Koralik" jest typem cherry a te najbardziej lubię :) Pytanie tylko czy lepiej samemu zasadzić z nasiona czy kupić takie krzaczki gotowe?


Zrobienie rozsady nie jest bardzo trudne - za to jaka satysfakcja...
Poza tym, możesz takiej nie znaleźć.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

W mojej okolicy jest dużo stanowisk dzikiego chmielu i dopóki nie nabyłem odmian szlachetnych: lubelski ,magnum ,sybilla i marynka to też myślałem że tego olejku a właściwie żółtego pyłku jest dużo.
Sadż wszystko na co masz ochotę byle nie za gęsto,ziemię masz jak ukraiński czarnoziem i pewnie dopisze Ci tzw.szczęście nowicjusza.Powodzenia.
W wielu sklepach ogrodniczych jest do nabycia KALENDARZ BIODYNAMICZNY.Nie musisz się stosować do wszystkich zawartych tam porad ale miesiąc po miesiącu opisane są czynności które należy wykonać na działce.
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Ok spróbuję samemu te pomidory :) Zasadzę prawdopodobnie 2 odmiany po 4 krzaczki w 1 rzędzie (o ile tak można)
W sumie te niskie tunele foliowe pomogą początkowo pomidorom ale potem już pomidory będą za duże i trzeba będzie ten tunel foliowy zdjąć. Nie wiem jak pomidory zareagowałyby na zmianę temperatury.
Co do ślimaków to będę się nimi martwił jak już coś zacznie się dziać roślinom :)
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Ten tunel się potem zdejmuje, ale jest świetny jak np wysadzisz w połowie maja do gruntu, wysiejesz ogórki, a potem przyjdą zimne dni. Rośliny podrosną to się go zdejmuje. Ja miałam w tym roku dla ogórków i patisonów zabudowane zwykłe okno. Aby zmiana temperatur nie była gwałtowna, otwierałam je (te tunele też można "otworzyć" na końcach). Rośliny szybko wyrosły i były piękne. I śmietka nie zaatakowała (te później siane w gruncie już tak i musiałam z nią walczyć chemicznie).
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Jeśli chodzi o przykrywanie ogórków po wysiewie, to bardzo łatwe jest wykorzystanie starych okien dwuszybowych. Rozstawia się je nad grządką (w kształcie odwróconej litery V) ,szczyty trzeba czymś zakryć. My mamy drzwi balkonowe,więc wystarczą na długość grządki, szczyty zastawiamy szybami wyjętymi z mniejszych okien. Ogórki idą jak burza i nie straszne im przymrozki i szkodniki , inne uprawy też można tak zabezpieczać, tylko trzeba mieć stare okna. Na mniejszą ilość sadzonek dobre są 5 l. butle po wodzie, odcina się dno i takim kloszem przykrywa się pojedyńcze sadzonki lub wysiane nasiona. Robiłam tak np.po wysianiu fasoli tyczkowej ,która często padała po wzejściu, a pod butlami rosła ładnie.
Pozdrawiam , Bożenka.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Ja miałam właśnie takie okno: zajmowało całą grządkę, było podniesione na betonie, pod skosem by światło dobrze świeciło na rośliny. A ten sposób z butelkami muszę wypróbować, bo mi śmietka pustoszenie robi. Jak będą nasiona pod butelkami powinno być ok. Ale pewnie i tak je na nią zaprawię.
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Hmm no to mnie przekonaliście. Na wiosnę zrobię sobie taką mini szklarnie :)

Byłem dzisiaj dokończyć kopanie działki. Wykopałem 3 trochę mniejsze tereny do sadzenia niż zakładałem.
7x3m
5x1m
1x1m

Chciałem posadzić już czosnek ale miałem problem z wybraniem ziemi z trawy. "Trzepanie" tej ziemi przynosi takie sobie rezultaty bo mało ziemi leci i zrobienie do porządku tego terenu zajęłoby mi wieki. Macie może jakiś sprawdzony sposób na pozbycie się jak największej ilości ziemi z trawy ? ;) Myślałem o tym żeby wziąć nóż czy np łyżkę i tym to zrobić...

Jak przekopywałem ziemię to latały jakieś takie jakby muszki. Czy to będzie szkodziło roślinom?

Tak przy okazji to popatrzyłem na dział "Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW" i spostrzegłem się że takie jakby płotki oddzielają trawę od ziemi... Szykuje się więc kolejny wydatek. Widziałem kiedyś coś takiego w sklepie. Patrząc na allegro ceny takiego płotku to na całość wydam ze 150zł ;/
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”