Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Miecho77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ksawerów / Pabianice
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

A jak długo przechowuje się dynia figolistna?
Tez chętnie, mogę podzielić się nasionami (o ile dojrzałe), ale na razie leży 7szt w garażu i czeka na zimę dla kurek.
MirahalaG
100p
100p
Posty: 107
Od: 24 lut 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

W zeszłym roku szczepiłam na tykwie Kobra. Niestety tylko 1 sadzonka na kilkanaście się udała, ale za to miała 10 dorodnych smacznych owoców i 2 niewyrośnięte. Była zdrowsza od arbuzów nieszczepionych, ale ją też pokonała fuzarioza.
Niestety nie wyrosły mi w tym roku tykwy, ale z zeszłorocznych mam mnóstwo nasion ( Birdhouse). Nasiona pięknie skiełkowały. Będę więc szczepić, chociaż w zeszłym roku szczepienia się zupełnie nie udały.
pozdrawiam
Mirka
Miecho77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ksawerów / Pabianice
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Też miałem same niepowodzenia, ostatecznie wysadziłem jednego melona, którego przegoniły te z siew - ostatecznie wszystkie zżarły ślimory ;:145
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Tydzień temu podjąłem próbę szczepienia ogórka na cukinii, również ta próba miała na celu naukę szczepienia arbuza, nie była to ani dynia figolistna, ani tykwa ponieważ szkoda mi dyni, gdyż nasion mam tylko kilka, natomiast tykwa nie kiełkuje :evil:
Wracając do tematu wybrałem metodę szczepienia klasycznego, gdyż wydaje się ona najprostsza, zaciąłem cukinię, ogórka, dały się we znaki niezgrabne łapy, kiepsko szło mi połączcie, ale się jakoś udało później owinąłem miejsce szczepienia folią spożywczą, w tedy prawdopodobnie nastapiło rozjechanie połączenia, co za skutkowało niezrośnięciem się komponentów, następnie pod namiocik foliowy na 5 dni , w tym czasie cukinia w miejscu ciecia wytworzyła znaczną ilość callusa i korzeń. Dziś kolejna partia nasion cukinii i ogórka poszła do ziemi, moczę też tykwę w ziemie nie raczyła skiełkować :?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja do szczepienia się zniechęciłam . Co nie znaczy , że tak całkiem nic , ale tylko dla treningu .
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Walczy ktoś w tym roku z tematem? Muszę powiedzieć, że najlepiej mi poszło za pierwszym razem - 3 lata temu, szczęście amatora :D
W tamtym roku z kolei na 20 prób skutek mizerny - 2 zaszczepione ogórki ale podły z nieznanych przyczyn. Ponieważ mam problem z fuzariozą, a szczepione ogórki rosną pięknie i owocują niesamowicie więc w tym roku ponownie podejmuję temat :)
Miecho77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ksawerów / Pabianice
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja podejmę ostatnią próbę w tym sezonie uprawy szczepionych i sianych kawonów.
Nasiona z własnej dyni figolistnej już się suszą :D
2021 totalna klapa szczepień
2022 4 szczepione ogórki 'Śremski' poszły do szklarni, dwa zjadły ślmaki a pozostałe owocowały tak samo lub słabiej od wysianych obok tej samej odmiany
kawony szczepione załatwiły ślimaki, a te siane załatwiła fuzafioza ok 10-14dni przed pełna dojrzałością, wykształcone, wybarwione w 90% nasiona jeszcze białe.

Wnioski:
Ogólnie mam problem z terminami siewu zraz/podkładka dla różnych metod szczepienia no i za mało na raz wysiewam, potem szczepię tym co jest :/
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Mój problem ostatnio był taki, że po zaszczepieniu niby nie było odrzutu, ale zaszczepione części stały w miejscu przez długi czas, zero przyrostu.
Ja szczepię tylko ogórki i tylko szklarniowe, polecam np. zaszczepić ogórek chiński lub japoński - smak niesamowity i jeśli szczepienie się uda to 1 krzak na cały sezon wystarczy :D
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Też mam ten problem, że jak zaszczepie, to jakby nie chciały się ze sobą połączyć zraz z podkładką i tak stoją i stoją w miniszklarenkach. Nie wiem czy to za duża wilgotność w środku ale jak odkryje, to znów więdną. ;:124
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Może ktoś coś podpowie w tym względzie - dlaczego nie chcą rosnąć?
Nie stosowałem do tej pory metody tradycyjnej, w tym roku trzeba się będzie na niej pewnie skupić, więcej zabawy, ale może będą lepsze efekty.
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Radog na czym szczepisz ogórki? Na figolistnej? Szczepiłem ogórki na jakiejś dyni olbrzymiej, ale nie zauważyłem u siebie różnicy w plonowaniu.
Tak się zachowują zrazy szczepione na niezgodnej podkładce. Zrastają się, wypuszczą jeden lub dwa listki i stoją w miejscu. Z czasem żółkną i po ok. 3-4 tygodniach zamierają.
Ale jak wcześniej rosły Ci dobrze to będzie inna przyczyna.
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Szczepię na figolistnej, te nasiona których używałem ostatnio kupione na alleg.. (i może to była taka właśnie "figolistna" :roll: ) też się nad tym zastanawiałem, że coś jest nie tak, żeby na tyle sztuk tak słabo się przyjmowało.
A macie jakieś pewne źródło nasion?

Te pierwsze nasiona na których mi poszło elegancko były z innego żródła.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

mario77 pisze: 11 sty 2023, o 15:58 Tak się zachowują zrazy szczepione na niezgodnej podkładce. Zrastają się, wypuszczą jeden lub dwa listki i stoją w miejscu. Z czasem żółkną i po ok. 3-4 tygodniach zamierają.
Nie do końca jest to prawdą. Ja szczepie na specjalnych dedykowanych podkładach do szczepienia ogórków, arbuzów i melonów i co roku trafia mi się kilka takich właśnie przypadków - zraz niby się przyjmuje, ale nie rośnie jak pozostałe. Po czym po 2-3 tygodniach powoli zamiera. Czasem cierpliwość jednak popłaca - niektóre z takich "niedorozwojów" po 2 tygodniach stania w miejscu nagle powoli zaczynają rosnąć, a po posadzeniu do gruntu w końcu nadrabiają i stają się normalnie plonującymi roślinami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”