Kalafior, odmiany, wymagania,wysiew ,pielęgnacja itd

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kalafior

Post »

No widzisz, może to podłoże jest zasługą tego. ;:224 Podobno bardzo zasobne w składniki. Może uda mi się załatwić w tym roku, bo u mnie pieczarkarni bardzo dużo w okolicy :wink:
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8519
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kalafior

Post »

Ziemia pieczarkowa ma dużo wapnia a kapustne lubią wapń a nielubią kwaśnej gleby , .
Kalafiory bywają zawodne w uprawie , znacznie mniej wymagające są
brokuły . Ziemia pieczarkowa to bogate podłoże . U mnie też dużo pieczarkarni ,
zniechęcają mnie fungicydy jakie stosują przy odkażaniu podłoża . ;:174
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalafior

Post »

Julian, miałam też brokuły z włoskich nasion, takie drobne, urosły wielkie rozgałęzione krzaczyska z dużą ilością drobnych listków, różyczek nie zawiązały ale czubki pędów są smaczne. Rosną jeszcze do tej pory :tan
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kalafior

Post »

Karczownik pisze:W Castoramie jest w małych torebkach Clapton F1, odmiana holenderska (szwajcarska ? - w każdym razie profesjonalna), którą ogrodnicy obsadzają pola. Ja oprócz niej mam na ten sezon Borę i Pioniera.
Potwierdzam Clapton F1 jest w Castoramie, dziękuję!
Czy kalafior jest łatwiejszy/trudniejszy (bardziej wymagający), niż brokuł?

Ten rok, to druki rok uprawy własnego warzywniaka, nie wiem jakie ilości posadzić.
Z kapustnych, w tamtym roku miałem jarmuż ? całkowicie bezproblemowy.
Z kolei kapusta biała i czerwona, pozostawiona sama sobie - plon zebrałem z około 30% posadzonej rozsady ? co i tak było wystarczające.
Z braku czasu, i dosyć dużej ilości miejsca, idę w ilość licząc, że coś się uda.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalafior

Post »

wujeksam pisze:
Z braku czasu, i dosyć dużej ilości miejsca, idę w ilość licząc, że coś się uda.
Jeżeli mogę cosik doradzić, to spróbuję opisać obrazowo tak: Na solidnie przygotowanej i nawiezionej rabatce masz gwarantowany większy plon z posadzonych np. 10 rozsad, niż jak posadzisz wielokrotność na słabym stanowisku. Kalafior jest bardzo żarłoczny i warto go zasilać pogłównie. Posadzić rozsadki do ziemi to jest rach-ciach, ale potem trzeba wypielić albo wyściółkować poletko, podlewać i chronić przed szkodnikami osłaniając siatką, zbierając ręcznie jajka i gąsienice lub robiąc oprysk. Spróbuj na początek zapanować nad małym kawałkiem. Czasami mniej znaczy więcej. ;:3
wujeksam pisze:Czy kalafior jest łatwiejszy/trudniejszy (bardziej wymagający), niż brokuł?
Ja ich traktuję identycznie.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kalafior

Post »

Ziemia zakładam, że będzie dobrze przygotowana.
Połowa warzywnika, była w obiegłym roku trawnikiem, przekopałem tej jesieni.
Mam ziemie/kompostową popieczarkową, mój plan:
- na ?nowy? warzywniak ? warstwa 3.5 cm ziemi pieczarkowej
- na ?stary? warzywniak ? warstwa 1 cm ziemi pieczarkowej, dla uzupełnienia tego co zjadły rośliny w poprzednim roku
Na ?nowej? części, zamierzam sadzić tylko warzywa niekorzeniowe. Dam tam jeszcze 4kg/m2, dwuletniego kompostowanego obornika bydlęcego (mogę więcej, ale nie wiem czy jest sens).
Wszystko to wymieszam, glebogryzarką wczesną wiosną.

Problem jest z czasem w sezonie ? pielenie, zbieranie szkodników, opryski. Rośliny muszą radzić sobie w miarę same, niezależnie czy to będzie mały warzywniak czy duży.
Co się da, oraz jak zdobędę ściółkę to będę ściółkował.
Oczywiście będę obserwował ale reakcja - tylko w ostateczności (z wyjątkiem pomidorów :) ).

Pójście w ilość, w ubiegłym roku się sprawdziło, do wiosny wystarczy nam marchwi, selera, szpinaku, przecieru z pomidorów.
Gdyby nie nornice, to marchew sąsiadom bym rozdawał. Wybaczcie, że poza tematem, ale takie marchewki porosły, bez większej opieki.

Obrazek
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 329
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Kalafior

Post »

Plan i warunki masz dobre. Większość warzyw urośnie bez problemu. Są dwa warunki: woda, bo pewnie podlać czasem trzeba będzie oraz jednak pielęgnacja anty patogenowa. Jak wejdzie bielinek, szara pleśń w kalafiora i brokuła, to zanieczyści róże do niezjadliwości i wszystko w psu w odwłok :) Ryzyk-fizyk. Generalnie - powodzenia!

ps. Pamiętaj o nawozach zielonych, przed - poplonach i zmianowaniu.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kalafior

Post »

Ciągle się waham, co z częścią gdzie będzie zagospodarowana dopiero w maju (pomidory, cukinie itp.)
Czy wysiać tam, zaraz po glebogryzarce przedplon? Potem skosić, i sadzić bez przekopania.
Czy jednak, ściółkować słomą? Na pewno miałbym większy problem logistyczny, z organizacją takiej ilości słomy ? ale do ogarnięcia.
Na pewno gołej ziemi nie chcę zostawić.

Z wodą też, ogarnę
Zamierzam, bliżej wiosny pod rynnę na deszczówkę, postawić dwa zbiorniki, łącznie 2m3 wody.
Ponadto studnię abisynkę.
Pomimo braku chuchania na warzywa, źle nie będą miały.


Jeśli to nadmierne odbiegnięcie od tematu, przepraszam i proszę o ewentualne przeniesienie.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 329
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Kalafior

Post »

wujeksam pomidor to nie ten wątek. Kalafiora możesz sadzić od początku wiosny, np. co tydzień, dwa, po kilka sztuk, aby mieć stały dostęp do jego smacznych i zdrowych róż. :) Clapton F1 do tego się nadaje.

Powiem Ci jak ja robię z pomidorem i wszystkim co sadzę po 20 maja (arbuz, ogórek także KALAFIOR I BROKUŁ): W marcu, w zależności od pogody wysiewam przedplon w postaci facelii, albo zboża, albo gorczycy ew. mieszanek. Do połowy MAJA roślinki mają czas, aby pięknie wyrosnąć na te 10-15 cm, czasem wyżej. Niby niewiele, ale pod ziemią jest najmniej drugietyle korzeni, co też robią dobrą robotę. W połowie maja przekopuję zagon, wyrównuję, kryję agrowókniną. Po tygodniu - dwóch sadzę rozsadę pomidora, papryki, arbuza, ogórka, kalafiora itd. Czasami dodaję mineralne, granulowany obornik, albo kompost. Jest nawiezione. Pogłównie daję okazjonalnie przy podlewaniu jakieś gnojówki i tyle.

Zawsze dbaj o nawozy organiczne i wodę. To TRUIZM - sorry. Urośnie większość, jak robale i grzyby nie przeszkodzą (o co wypada zadbać nw zależności od potrzeb).
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kalafior

Post »

Zrobię, jak Ty robisz, z przedplonami. Dziękuję za wszelkie rady.

Robale coś zjedzą - nie przeszkadza mi, byle nie wszystko.
A jak wszystko, to w następnym roku zrezygnuję, powiększając miejsce na inne łatwiejsze w uprawie warzywa.
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kalafior

Post »

Kiedy siać kalafiora na rozsadę?

Zakupiłem odmianę Pionier.

Chciałem zrobić rozsadę - do nieogrzewanego tunelu (ale tak od połowy kwietnia wsadzę do niego grzejnik + regulator żeby nie było przymrozków nocą) - oraz na sadzenie do gruntu?

Wcześniej siałem w marcu, tak jak pomidory. Ale później zawsze w gruncie mi ta rozsada wyrastała, kwitła, zamiast tworzyć białe róże....
Gdzieś wyczytalem, że Kalafior to roślina krótkiego dnia... W lato się nie udaje...
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalafior

Post »

Zbyszek T Planuję wysiew 22marca. Po 4-5 tyg. przesadzam do większych doniczek. Tak będą rosły na oknie lub w nieogrzewanej szklarni zależnie od pogody. Na koniec do gruntu jak już minie niebezpieczeństwo przymrozków. Ogólnie ciężko jest stworzyć optymalne warunki rozsadkom kalafiora z marcowego wysiewu. Jak za niska temp. to zahamuje rozwój i potem zanim ruszą to już jest dzień długi i idą w kwiat. Jak za ciepłe i suche powietrze np. w pokoju na parapecie to wybiegną i padają. U mnie najlepiej w pomieszczeniu gospodarczym, lekko dogrzewanym się udają (okno południowe).
helenahelena
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 13 sty 2021, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Re: Kalafior

Post »

Obrazek


Jak bym nie dbała, jak nie wysiała ,gdzie bym nie wsadziła moje kalafiory wyglądają\ tak. ....Nawet te które kupie z rozsady
Regulamin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”