Kawon (arbuz) - część 12

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Krzysztof_18
200p
200p
Posty: 432
Od: 29 mar 2020, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wykroty

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

francich ja patrze na ogonek, stuki, plama pod arbuzem itp. póki co się sprawdza jak nie mam pewności to zostawiam na jeszcze 2 dni i póki co nie trafiłem złego :D
Wszystko jest trucizną decyduje tylko dawka.
caps89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 3 wrz 2017, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Crimson zerwany dzisiaj :) Krzak kompletnie bez liści już od dłuższego czasu, jednak warto takie okazy jeszcze trzymać na słoneczku bo dojrzewają, te zerwane wcześniej były mniej dojrzałe

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Ja też jeszcze trzymam kilka w polu; przykrywam na noc; z nadzieją że skoro jest ;:3 i ciepło to może dojrzeją bardziej. Pózno je wysadziłam...
Obrazek
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
francich
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 31 sie 2021, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Kolejny rosario, dzięki Waszym radom przetrzymany kilka dni dłużej niż optymalny kalendarz dla tej odmiany, wciąż nie idealny, ale już czerwieńszy i słodszy od pierwszego. Od wczoraj mocne słońce, może z następnych coś jeszcze będzie! :-)
Obrazek
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

U mnie powoli koniec sezonu. Korzystając z ostatniego dnia ciepła uprzątnąłem większość arbuzowiska i zostawiłem tylko dwa krzaki z czterema alibabami.

Ostatnia taczka anno domini 2021
Obrazek
Awatar użytkownika
Jackob29
50p
50p
Posty: 71
Od: 31 sie 2020, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Sory że jeszcze odkopię temat, ale chciałbym zapytać co znaczy przy odmianie F1. Pytam bo jestem ciekawy z których odmian z tego roku zostawić nasiona, żeby wyrosły za rok te same odmiany. Chyba że to nie ma zasady?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Jackob29 Symbol F1 oznacza, że dana odmiana jest mieszańcem dwóch lub więcej odmian. Z takiego owocu który pochodzi z oznaczenia F1 jeżeli posiejemy nasionka to w efekcie geny mogą się rozszczepić i nie powtórzą cech. Mi z nasion pochodzących z jednego owocu kupnego(pewnie F1) wyrosły owoce różniące się ubarwieniem w trzech wariantach. W smaku nie różniły się zbytnio, wszystkie były smaczne. Jeżeli masz kilka odmian posadzone to dodatkowo nastąpiło zapylenie krzyżowe i będzie jeszcze większa mieszanka genów. Arbuzy nie krzyżują się z innymi dyniowatymi np. cukinią, dynią ani melonem, więc z własnych nasion na pewno będą arbuzy ale niespodzianki odmianowe.
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Wtrącę od siebie, że jeśli chodzi o testowanie dojrzałości, to wyjątkowo dobrze mi to idzie z odmianą Złoto Wolicy. Wszystkie mi dojrzały w tym roku w pierwszych 2 tygodniach sierpnia i wszystkie trafiłem idealnie. Kieruję się zasadą, że jak żółty, to dobry :wink: Poza tym skórka jest wyjątkowo cienka więc łatwo wyczuć chrupnięcie.
Krzysiek
Awatar użytkownika
Jackob29
50p
50p
Posty: 71
Od: 31 sie 2020, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Czyli dobrze rozumiem, że ryzyko wyrośnięcia innej odmiany występuje w F1, a np Crimson czy Asahi już powinny wyrosnac normalnie?
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 885
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Asahi to też f1.

A żeby mieć gwarancje czystości odmiany to zapylenie musi być kontrolowane.
Awatar użytkownika
Jackob29
50p
50p
Posty: 71
Od: 31 sie 2020, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Właśnie co do Asahi to też mi się wydawało że to F1 ale nie byłem do końca pewien. Dzięki.
Mimo wszystko wrzucę po kilka nasion z tego roku w przyszłym, i sam się przekonam co wyrośnie.
Nas pewno zostaje u mnie Asahi, Janosik, Rosario. Crimson i mini blue w tym roku słabo więc trzeba jeszcze raz a Orangeglo odpada, owoce strasznie duże i nie zdążyły dojrzeć.
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Jackob29 pisze:Właśnie co do Asahi to też mi się wydawało że to F1 ale nie byłem do końca pewien. Dzięki.
Mimo wszystko wrzucę po kilka nasion z tego roku w przyszłym, i sam się przekonam co wyrośnie.
Nas pewno zostaje u mnie Asahi, Janosik, Rosario. Crimson i mini blue w tym roku słabo więc trzeba jeszcze raz a Orangeglo odpada, owoce strasznie duże i nie zdążyły dojrzeć.
U mnie Orangeglo dojrzały przed Rosario i Crimsonem. Mega chrupiące i słodkie ale jakieś takie mało aromatyczne. To już drugi po Janosiku żółty w środku arbuz, który mi nie pasował. To pewnie kwestia gustu.
Krzysiek
Awatar użytkownika
Jackob29
50p
50p
Posty: 71
Od: 31 sie 2020, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

U mnie ogólnie ten rok tragiczny, krzaki bardzo mizerne owoce tym bardziej. Na 45 krzaków kilka dobrych owoców a reszta albo niedojrzała albo przejrzała bo przez te deszcze ciężko było wyczuć owoce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”