Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Numak , złamaną końcówkę pomidorka wstaw do przegotowanej wody, celem ukorzenienia, pozostałą część po prostu podlewaj, jeżeli zostały jakieś liście, to z kącików puszczą wilki, będziesz miał sadzonkę dwupędową.
Takim sposobem zamiast żadnej, będziesz miał dwie sadzonki :D

Pozdrawiam Irena
Numak
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 kwie 2020, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Janikowo/Wielkopolskie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Dziękuję bardzo za pomoc. Zrobię z tego połamańca dwie sadzonki :-)
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Ale z mojego dotychczasowego doświadczenia mogę powiedzieć, że na 99% by się ten pomidor zrósł. Tylko za bardzo nim nie majtać, nie ruszać, nawet nie trzeba niczym obwiązywać. Pomidory to bestie trudne do powalenia. Jednak zawsze lepiej mieć dwie sadzonki niż jedną, a to w doniczce i tak ruszy dalej. :D

Nawet teraz mam kilka takich gagatków, co zaliczyły upadek ziemią do góry i były dosyć konkretnie złamane w połowie, paru nie dawałam szans. Było to jakiś tydzień temu, obecnie ciężko mi się dopatrzeć śladu po tym niefortunnym wydarzeniu - muszę podejść i wziąć pomidorka pod światło.
Awatar użytkownika
Mamisia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 lut 2019, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Z moich doświadczeń ze złamanymi pomidorami, głównie koktajlowymi, to szanse na zrośnięcie się są duże. Ja zawsze usztywniam np. wykałaczką, owijam "bandażem" i czekam. Jak widzę, że roślina rośnie dalej, to tygodniu-dwóch zdejmuję opatrunek :) Nie wszystkie udało mi się tak uratować, ale większość, w tym jeden ze złamanym głównym pędem.
Numak
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 kwie 2020, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Janikowo/Wielkopolskie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Z drugim pomidorem, który w międzyczasie mi się złamał zrobiłem tak jak radziłyście i wygląda na to, że opatrunek z bandaża i kijka do szaszłyków się sprawdza bo pomidor rośnie aż miło :-)

Mam za to inne pytanie, mianowicie jeszcze nie wysadziłem pomidorów do gruntu (noce jeszcze chłodne, strach mi nie pozwala;-) ), a są one już spore, ponad metr wysokie, mają owoce wielkości mandarynek....
Czy takie krzaki z owocami przetrwają posadzenie do gruntu? Bo sąsiad mi mówi, że może z nich już nie być gdyż są za duże i zbyt zaawansowane żeby powędrowały w pole, czy to prawda?
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Kochani, czy spotkaliście się z taką sytuacją i możecie pokierować czemu się tak zdarzyło? Ponad dwa miesiące temu wysiałam forumowe papryki i pomidory, podkiełkowane uprzednio na wacikach. Dość szybko roślinki puściły liścienie, spore, rozłożyste i... tak stoją do dziś. Ani drgają w górę ani nie umierają. Już na wszelkie sposoby kombinuję, przesadziłam, nawiozłam, nic.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Bardzo dużo forumowiczów pisze że im sadzonki w tym roku stoją pomimo wszelkich starań.
Sugeruje się że to kwestia pogody.
Monia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 10 maja 2019, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Witam. Poradźcie czy z tymi siewkami jest coś nie tak??
Ogólnie kilka już mi padło. Wychodziły a potem lodyżka się przewezyla i siewka tak jakby zwiędła a listki u góry uschły. Co to może być?
Obrazek
fridka27
100p
100p
Posty: 104
Od: 25 kwie 2017, o 07:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Jest prawdopodobnie zgorzel siewek. Choroba grzybowa, ktirej patogeny występują w glebie
Pozdrawiam Ewcia :)
Monia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 10 maja 2019, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Też mi się tak wydaje. A czy to może być spowodowane zbyt dużą ilością nawozu? Ziemia to substrat kokosowy do wysiewu i pikowania plus dosypany przez nas nawóz. Pewnie za dużo? Aczkolwiek po wysianiu była bardzo duża wilgotność w pomieszczeniu, bo aż ponad 80% czasami. Pewnie to spowodowało to że teraz tak się dzieje. Czy jest jakiś ratunek dla tych pomidorków?
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

:wit
Nadmiar nawozu pewnie też, ale za dużo wilgoci. Podlać Previcurem czy Magnicurem / chyba to samo, tylko inne nazwy handlowe różnych producentów/ Powierzchnię ziemi posypać vermikulitem lub perlitem, ostatecznie może być suchy piach. W naczyniu są dziurki na dole? Wstawić na jakąś podstawkę też wysypaną perlitem /ok1 cm/ i podlewać od dołu. Nadmiar wody wsiąknie w perlit. Jeśli nie ma nic z tych rzeczy, to doraźnie osuszyć powierzchnię chociaż cynamonem.
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

:wit A najlepiej posiać od nowa, jeśli bardzo żal - bezpieczniej siewki przenieść do nowej ziemi i podlać Previcurem i zabiegi, jak wyżej :) :)
Pozdrawiam Eugenia
Monia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 10 maja 2019, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

W tackach nie ma dziurek niestety.. Taki błąd ;:174
Czyli najpierw wysypać perlit a potem spryskac preparatem tak?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”