Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xetren
50p
50p
Posty: 74
Od: 12 lut 2012, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świerklany

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Zależy od gatunku, C. pubescens, C. chinese oraz C. baccatum wysiewam w połowie lutego, C. annuum i C. frutescens sieję w marcu ;)
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Te najbardziej ostre planuje wykładać na waciki jakoś w połowie przyszłego tygodnia. 2 roślinki już rosną ale to eksperyment mają po 4 liście właściwe.
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ja właśnie dzisiaj posiałem nasiona ( uprzednio moczone 24 h w wodzie z czosnkiem ) do mini szklarenkek. W tym roku 4 odmiany mam: Dwie łagodniejsze: Satanans' kiss ( odmiana dobra do nadziewania, do ok 50 000 SHU ) i Thai chili Rawit Orange ( do 100 000 SHU ), do tego Habanero Mustard, które wg info ma dużą rozbieżność jeśli chodzi o skalę ostrości bo od 100 000 do 350 000 SHU. No i na deser Carolina Reaper mix kolorów. Carolinę tak dla eksperymentu zakupiłem i posiałem, a marzyła mi się ona od dawna, odkąd zacząłem się interesować ostrymi papryczkami. To moja pierwsza styczność z papryczką super hot.
Darek26
200p
200p
Posty: 277
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Też myślę właśnie o Carolina Reaper. Opłaca się kupować nasiona? Ktoś ma jakieś doświadczenie z ta odmiana?
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 305
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ja w ubiegłym roku moczyłam w ciepłej wodzie z odrobiną wódki. A co daje moczenie nasion z czosnkiem?
Anna
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Kupował z was ktoś nasiona ostrych papryczek z Castorama? Jak wygląda ich kiełkowalność i późniejsza siła rosnięcia? W tamtym roku zacząłem przygodę z ostrymi papryczkami (chilli). Nasiona pozyskane z kupionych papryczek w sklepie. Myślałem nad habanero i chili. Planuję wysiać je na początku przyszłego tygodnia.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
Awatar użytkownika
xetren
50p
50p
Posty: 74
Od: 12 lut 2012, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świerklany

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Darek26 pisze:Też myślę właśnie o Carolina Reaper. Opłaca się kupować nasiona? Ktoś ma jakieś doświadczenie z ta odmiana?
Miałem, dość dobrze rosła i plonowała, traktuj jak każdą inną C. chinese a będzie dobrze ;) Co do kupowania nasion, warto, ale ze sprawdzonego źródła (zdarza się, że z nasion od nierzetelnego sprzedawcy wyrasta zwykły bell)
krabik pisze:A co daje moczenie nasion z czosnkiem?
Czosnek zawiera allicynę, która ma działać grzybobójczo. Nigdy nie stosowałem, więc nie jestem w stanie ocenić skuteczności.
kokodryl
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 3 lip 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Kupował z was ktoś nasiona ostrych papryczek z Castorama?
Jak kupiłem w Castoramie czy innym Liroyu nasiona Cayenne, Habanero i Anaheim z firmy Legutko. Mam zasadę, że nie kupuję nasion z terminem krótszym niż 24 mce.

Wszystkie skiełkowały prawidłowo i ze wszystkich jestem zadowolony, mimo że każda z nich to coś innego.
Cayenne na suchą przyprawę, Habanero do ostrych sosów i gotowania, a Anaheim to bardzo plenna słodka i bezproblemowa odmiana (z minimalną ostrością, coś jakby lekko popieprzona).
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

kokodryl pisze:Mam zasadę, że nie kupuję nasion z terminem krótszym niż 24 mce.
Stawiam że większość tego forum stosuje tę zasadę. Moje pakowane były w czerwcu, sierpniu 2021 r.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
Darek26
200p
200p
Posty: 277
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Xetren a jak z ostroscia? Szkoda mi wydawać kasę na sam wygląd. Chce żeby to było coś mega ostrego ;) Masz może kogoś sprawdzonego? Z chęcią odkupię nasiona.
Awatar użytkownika
xetren
50p
50p
Posty: 74
Od: 12 lut 2012, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świerklany

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Nie odważyłem się spróbować świeżej, ale jako dodatek do sosu robiły robotę ;)
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

No to u mnie już zaczęło się kiełkowanie. Mam tylko jeden problem, bo nie jestem na 100 % pewny czy wiem w którym miejscu gdzie co jest posiane :D No bo moczyłem sobie nasiona w tej wodzie z czosnkiem w małych miseczkach a karteczki z nazwami odmian leżały mi przed miseczkami ( miseczki były jedna obok drugiej, niech będzie nr 1, 2, 3 i 4 ) . I tak wróciłem sobie do domu z pracy i jakoś odruchowo wziąłem te miseczki z parapetu i na łóżko je przeniosłem, a po chwili zajarzyłem, że miałem przed miseczkami podpisane karteczki z odmianami. Minęło z parę sekund dosłownie a ja już zapomniałem gdzie jaka miseczka leżała :D Miałem dwie obok siebie miseczki na tym łóżku i niżej kolejne dwie obok siebie, więc jedyne co mi do głowy przyszło to że kolejność była taka: od lewej miseczka 1 obok miseczka 2 a niżej od lewej 3 i obok 4.
Jeżeli by się wszystko zgadzało to jako pierwsza mi skiełkowała odmiana Satan's Kiss ( na zdjęciu po prawej ). Co ciekawe po lewej stronie mam podpisane, że to Carolina Reaper :D Ciekawe czy możliwe by tak szybko skiełkowała, czy jednak musiałem się pomylić z odmianami.

Obrazek
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Postanowiłem przykryć moje mini szklarenki workiem na śmieci w celu zwiększenia wilgotności. Udało się. Ostatnia odmiana zaczęła kiełkować. Mimo, że nie jestem pewny jak już pisałem w 100% gdzie co jest, to jednak mogę być pewny jednego: Carolina reaper na pewno wykiełkowała. Mam nadzieję że za jakiś czas jak wszystko podrośnie będą widoczne różnice pomiędzy sadzonkami tak by można było zidentyfikować odmiany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”