Prowadzenie pomidorów/ usuwanie wilków,wyłamywanie itp

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

iwek

Może to cecha odmianowa danego pomidora ?
U mnie np Aurija ma już grubo ponad metr wysokosći i też grona zawiązywała wysoko ;:333
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

Mirek,
u mnie Aurija ma pierwsze grona na wysokości ok. 45 cm, więc chyba nie jest to cecha odmianowa. Dodam, że nie rośnie w najszczęśliwszym miejscu jeśli chodzi o światło. Choć pewnie wysokość pierwszego grona i odległości między gronami zależą w jakiś sposób od odmiany.
Iza
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

Witajcie, mam pytanie:
czy gdy nie zauważę wilka a zdąży zrobić się na nim grono, mogę je zostawić i wyłamać sam stożek wzrostu? Czy w tym przypadku zostawić jakiś liść żeby karmil to grono, czy lepiej zostawić samo grono bez liści?
Milena
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

Jak zostawiasz grono, to lepiej zostawić ze dwa liście nad nim. Albo sobie wyprowadź drugi pęd z tego wilka i na dwa prowadź.
Iza
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

Świetnie, o to mi chodziło, dziękuję
Milena
Balbina72
100p
100p
Posty: 199
Od: 22 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

Witam
Mam problem z pomidorami w foliaku. Są to pomidory malinowe jakie dokładnie nie mam pojęcia ponieważ je dostałam.
Problem polega na tym , że mają bardzo dużo i grube liście natomiast bardzo mało owoców. Na dole mają piękne duże owoce :

Obrazek

to tylko jedno piętro. Potem długo długo nic , dużo wielkich liści , były jakieś pojedyńcze kwiatki ale nie zawiązały się :(
Teraz mają kwiatki na samej górze ale też nie wiem czy się zawiążą :( . To jest las liści na krzakach.
Obrazek

Obrazek

Pomyślałam żeby może poobcinać niektóre listki ale nie wiem czy to dobry pomysł. Może macie jakąś radę co mogę z tym zrobić?
Pozdrawiam
Agnieszka
Pozdrawiam.
Agnieszka.
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

Napisz to jeszcze w 100 tematach to na pewno ktoś pomoże ;:124
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Kasiak109
200p
200p
Posty: 289
Od: 8 cze 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

Balbina72 kilka postów wyżej jeszcze podała link do artykułu. Przeczytaj i wszystkiego się dowiesz :uszy
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

Mam takie pytanie, czy po zerwaniu owoców z głównego pędu- Wycinacie go? Mam zostawione wilki, które już kwitną i chcę zbierać pomidory - na jesienny zbiór...pytanie - co zrobić ze starym pędem? Zostawić, czy wyciąć?
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
biuro74
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 sie 2015, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

[pomidory] Wilki -> liście

Post »

Hej,

Mam trochę pomidorów zarówno w gruncie, jak i w tunelu. Od wielu lat robiłem taki myk, który chciałbym tutaj wyjaśnić - czy generalnie dobrze to służy krzakom, czy raczej nie.
Otóż zdarzało się - najczęściej po przesadzeniu sadzonek do ziemi - że część liści brzydła (chlorozy, w końcu nekrozy i albo same odpadały, albo sam je urywałem - poskręcane, poszarpane odpającymi ususzonymi częściami). Po takim incydencie roślina wyglądała nieco goło na dole i zawsze rekompensowała to sobie puszczając nowe pędy - czy to powyżej/poniżej ubytku, czy nawet w miejscu "odpadniętego" liścia, jak na prawdziwego wilka przystało. No i ja takie pędy zachowywałem do momentu, w którym wykształciły się dwa liście oraz stożek wzrostu w środku jako trzecia "odnoga", no i wtedy usuwałem stożek wzrostu, zostawiając jedynie dwie odnogi liści, które rosły sobie później, rekompensując brak masy zielonej.
No i pytanie - czy tak się w ogóle robi ? Czy struktura/zapotrzebowanie pędu jest takie samo, jak liścia ? Pytam, bo mnie w tym roku na obserwacje wzięło ;-) i wydaje mi się, że grubość łodygi takiego pędu przeznaczonego na liście jest zauważalnie większa, niż zwykłego liścia, którego pomidor normalnie sobie buduje gdzie indziej. Czy taki pęd pozbawiony stożka wzrostu - "przerobiony" na 2 liście nie żre przypadkiem znacznie więcej (w sensie: nadprogramowo), niż powinien ? Czy ewentualnie zostawiać tylko 1 liścia, zamiast 2 (bo pewnie stąd łodyga u nasady jest grubsza), czy po prostu nie zastępować dolnych ubytków i czekać na rozbudowę na samej górze ?
Dodam, że te liście nie były jakoś krytycznie umiejscowione, to jest nie były to odnogi bezpośrednio pod najniższym gronem.

Dzięki z góry za podpowiedź w tym temacie.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5086
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Prowadzenie pomidorów/ usuwanie wilków,wyłamywanie itp

Post »

Najlepiej roślinę pomidora porównać do fabryki, można inwestować liście i w pędy, opóźniając wzrost owoców, ale potem ten magazyn i stanowiska pracy będą przerzucać zapasy w nich do owocu. Trzeba pamiętać, że każdy liść zasłonięty bez światła będzie pobierał pokarm, nie oddając nic do owocu. Jeśli ma się większą uprawę pod folią, to obrywam w całości pędy boczne, bo z każdego liścia pędu będzie wyrastał nowy pęd. Ogólna zasada to pozostawić około 1 metra wysokości liści i powinno ich być kilkanaście (15 szt.).
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”