Pomidor czarny, granatowy, fioletowy Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

Pelasia, jak na moje wyczucie - Adora jest doskonała. Ja uprawiam pomidory w skrzyniach i donicach, więc wiadomo, że nigdy ani wzrostem, ani plennością nie dorównają tym gruntowym, ale rezultat był zachęcający. Miałam trzy krzaki, wszystkie wysokości ponad 1,5 m, właściwie bezproblemowe. To ważne, bo Adora u mnie dojrzewała najpóźniej ze wszystkich odmian, chociaż rozsadę robiłam i sadziłam do skrzyń w tym samym czasie, co pozostałe. Pomidory zbierałam z niej we wrześniu i w październiku. To odmiana hiszpańska, może gdybym zapewniła jej warunki jak w Hiszpanii, dojrzewałaby wcześniej. :) Ale trzymała się dzielnie: nie dała jej rady ZZ, nie widać było objawów róznych niedoborów - krzaki przez cały sezon wyglądały bardzo ładnie. Jest plenna (nie ważyłam zebranych pomidorów, ale tak to widzę, przez porównanie z innymi odmianami wysokimi, które miałam w tamym roku), smaczna i ogólnie - niekłopotliwa. W tym roku również ją posadzę. :)
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

:wit Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam swojego faworyta wśród czarnych pomidorów . To jest Czernomor. Pomidor w miarę wczesny ,więc Adora zapewni mi pomidory w późniejszym czasie :)
Ps Nasiona miałaś z pomidora ,czy oryginalne?
Asia
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

Pelasia, :wit Czernomor, czyli Black Sea Man? Też go mam od dwóch lat, teraz będzie po raz trzeci ;:306 A nasiona Adory mam z pomidora. Kiedy mi zasmakował, zaczęłam szperać w sieci, trafiłam na strony angielskie i hiszpańskie, z których wynikało, że to niedawna, licencjonowana odmiana, więc nawet nie szukałam nasion w sklepach. Ale wszystkie trzy krzaki były identyczne, więc może jest to odmiana ustalona i nie zdarzą się nam żadne niespodzianki :)
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

:wit Tak ,Czernomor jest i też pod tą nazwą. Jest bezproblemowy ,plenny i smaczny , ja ma z liśćmi ziemniaczanymi... ty też? gdzieś czytałam ,że są i regularnymi... Mamy podobne wymagania co do pomidorów ;:333
Adora jakie ma liście?
Asia
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

Mój Black Sea Man miał liście kartoflane, owszem. Wtedy się dowiedziałam, że pomidory mogą mieć rózne rodzaje liści :lol: Ale Adora ma chyba liście zwykłe; przejrzałam fotografie z ubiegłego roku, żeby sprawdzić, ale okazuje się, że fotografowałam głównie rozsadę Dwarfów, więc nie mogę potwierdzić na 100 %...
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

:wit Uprawiał ktoś pomidora Tim Black Ruffles ? Jaki jest w smaku , jak plenny ?
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

Pelasiu, ja go testowałem jeszcze w poprzednim sezonie (2018).
Rośnie dosyć mocno, jest plenny, a w smaku jak to ciemne pomidory, taki lekko 'dymny', może troszkę kwaskowaty,
ale szczerze to trochę po macoszemu go wtedy traktowałem.
Musisz sama spróbować, bo jak wiadomo o gustach ciężko dyskutować :wink:
Pozdrawiam
Jerry
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

Mam nasiona ,to go posieję na pewno. Na zdjęciach wygląda pięknie. Dobrze ,że jest plenny.
Dzięki za odpowiedź
Asia
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2851
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

Dzień dobry. Ostatnio w sklepie kupiłem pomidory "czekoladowe" , dość dobre, słodkie były, więc wydobyłem kilka nasion. klik wyglądały jak te z pierwszego zdjęcia, próbował się już ktoś bawić w takie, coś? Powtórzą cechy, czy wszystko F1. Podobno Kumato jest ok i powtarza z nasion.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

Potwierdzam Kumato jest OK. Od kilku lat uprawiam z pozyskanych nasion. Tych z foto nie znam. W tym roku będę próbował Mar-Azul.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2851
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

Z tego czarnego pomidora wydłubałem nasiona 7 sztuk aż :roll: wysuszyłem i posiałem w środę, na razie nasiona chyba napęczniały, może zaczną kiełkować. Dziś jeszcze pogrzebałem w internecie i jak się okazuje to nie pomidor czekoladowy, ani Kumato. Możliwe, że jest to odmiana Sweet Marmande. Mam nadzieję, że jest to odmiana ustalona, bo jeśli był to mieszaniec F1 jak Adora, to z tych nasion wzejdzie wszystko... a z pomidorami nie doszedłem jeszcze do wprawy aż tak, żeby bawić się w selekcję.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

Jak na świeżo wydłubane to długo wschodzą.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2851
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pomidor czarny, granatowy, fioletowy

Post »

badzia Chyba coś zaczyna się kluć z tych nasion bo jedno było na wierzchu i coś zielonego wystawać zaczęło i zawiązek korzenia. Nawiasem miałaś może nasiona z tych sklepowych czarnych?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”