Warzywa dobrze znoszące cień

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Może moje pytanie wyda się głupie znawcom problemu, ale: jak właściwie należy oceniać "cienistość" jakiegoś miejsca? Mam w ogródku taki kawałek, który jest dobrze oświetlony od 8-9 rano do 13-14, a potem stopniowo nasuwa się na niego cień od wysokich jesionów, rosnących na granicy posesji. W tamtym roku dobrze mi tam rosły pomidory, ale ogórki również. No i właśnie: jest to już miejsce zacienione w rozumieniu ogrodników, czy jeszcze nie?
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Ja bym powiedział że to półcień.
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Po południu w wielu miejscach jest już cień twoje poletko jest raczej półcieniste,u mnie cień jest na jednym kawałku praktycznie cały czas z jednej strony zacieniają wierzby z drugiej już lasek i tam jest zawsze bardziej mokro jak nie ma jak wyschnąć to właśnie wszystko raczej podgniwa choć to bagienko nie jest. :D
Awatar użytkownika
Agnieszka1234
200p
200p
Posty: 276
Od: 29 sty 2016, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lódzkie

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

U mnie w cieniu dwa lata temu udała się fasolka szparagowa, sałaty słabo, bo szybko kwitną i pomidory tak sobie.

W tym po przeczytaniu wątku planuję wysiać pietruszkę, marchewkę, pory i selery, rzodkiewkę i właśnie fasolkę - zobaczę czy będą jakieś zbiory.

Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka1234
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Zacienienie dobrze znoszą warzywa liściowe : sałaty (słabo wiążą główki), jarmuż , szpinak, naciowy seler i naciowa pietruszka , buraczki na botwinkę i boćwina. Mam też taką zacienioną grządkę i całkiem nieźle udaje się fasolka szparagowa. Ogórki też sobie nieźle radzą.

lojka 63 masz idealne stanowisko dla czarnej porzeczki.
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

KaLo tej porzeczki akurat nie bardzo bo trochę jej mam a rodzinka nie chce pić soku ani jeść dżemu chociaż teraz przy moich chorych nerkach wykopałam dżemik z porzeczki.Udał się pasternak ale tego za dużo nie chcę bo nie mam gdzie przetrzymać .
Właściwie to próbowałam już wszystkiego jeszcze rzepy nie siałam może posieję i jak się uda to wymienię z kimś na inne warzywko? ;:oj
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Korzeniowe w cieniu raczej słabo sie udają . U mnie drzem z czarnej porzeczki , oczywiście obowiązkowo przetarty przez sito jest podstawą niemal wszystkich wypieków.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Potwierdzam, korzeniowe słabo rosną w cieniu ;:222 Miałem rok temu pół grządki z marchwią w cieniu, a pół w słońcu (tak rzucał cień płot) i w cieniu nie było praktycznie korzenia :?
U mnie w cieniu sadzę dynie, rosną nawet dobrze, w dodatku, że jest tam sporo wody spadającej z dachu.
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Właściwie to nadal nie mam pomysłu ma ten teren zacieniony i mokry więc zacznę się oglądać za ozdobnymi lubiącymi cień i wilgoć będzie ładniej i wykorzystany teren irysy i liliowce już tam są a znacie jakieś krzewiaste co by tam pasowały?
Awatar użytkownika
thills
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lut 2020, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

U mnie ogórki, które były w cieniu kompletnie się nie udały. Pousychały mimo podlewania.
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 370
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

lojka 63 pisze:Właściwie to nadal nie mam pomysłu ma ten teren zacieniony i mokry więc zacznę się oglądać za ozdobnymi lubiącymi cień i wilgoć będzie ładniej i wykorzystany teren irysy i liliowce już tam są a znacie jakieś krzewiaste co by tam pasowały?

A może rukiew wodna.Lubi dużo wody i stanowisko pół cieniste.Rukiew na liście 41 najzdrowszych produktów w jednym z rankingów
jest na pierwszym miejscu.Masz i zdrowo i ładnie,bo w gruncie może być jako roślina okrywowa.
To wg.mnie, ale ja mam świra na punkcie roślin pożytecznych. ;:31
pozdrawiam
Alicja
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Czy bób da radę w półcieniu?
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

thills pisze:U mnie ogórki, które były w cieniu kompletnie się nie udały. Pousychały mimo podlewania.
Jesteś pewna? Podejrzewam chorobę grzybową, bo ogórki dobrze rosną w cieniu, czasami je nawet celowo cieniuję włókniną. W pełnym słońcu liście omdlewają mimo wilgoci w glebie.
A tu gwoli przypomnienia:

Obrazek

lojka, w cieniu i jak jest mokro selery powinny dać radę (ale lubią dobrze zjeść).
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”