MARZEC w ogrodzie różanym

ODPOWIEDZ
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Róże w marcu ?

Post »

No niestety w dużych szkółkach tak wygląda cykl produkcyjny. Jesienią wszystkie krzaki się wykopuje i dołuje. Część się sprzedaje a reszta zadołowana czeka na wiosnę. Tak więc przez zimę nic nowego nie urośnie. W sprzedaży jest to co się nie sprzedało jesienią w kondycji różnej. Wygląda to mniej więcej tak, że pakuje się po 10 szt i dołuje. Po kilku dniach wyciąga się z paczki kilka sztuk a resztę ponownie dołuje i jeśli się trafi paczka, która jest 2,3 razy wyciągana to może przyschnąć. Tym, które są zadołowane, podlane i w stanie spoczynku czekają na wiosnę przeważnie nic się nie dzieje. A wysyłka po 20-tym bo wcześniej często ziemia jest zmarznięta. W małych amatorskich uprawach zostają po prostu w ziemi. Przed wykopaniem obcina się przymarznięte, złamane końcówki więc pędy są krótsze ale nie wyschnięte.
Floresita
200p
200p
Posty: 440
Od: 2 lis 2014, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże w marcu ?

Post »

Otóż to! Przyznam otwarcie, że nie rozumiem tej procedury szkółkarzy. Z tego wynika, że jesienią wykopują absolutnie wszystko i jeśli wszystkiego nie sprzedadzą to dołują lub przechowują w chłodniach do wiosny. Nie rozumiem tylko po co jesienią wszystko wykopywać skoro nie wiadomo ile się sprzeda? Powinni wykopać tyle ile jest zamówień. Jeśli się zamawia sadzonki w drugiej połowie marca, nie ma mrozu i śniegu, ziemia jest miękka to co stoi na przeszkodzie aby dopiero wtedy, na świeżo je wykopać i wysłać kupującym?? Niemniej ponawiam pytanie: czy są jednak szkółki, które realizując wiosenne zamówienia wykopują krzaki na bieżąco, bezpośrednio przed wysyłką?
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

Mam pytanie odnośnie nasienników,czy trzeba je obrywać czy zostawić?Jak to się ma na wiosnę gdy roślina budzi się do wzrostu?
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

Ja obcinam, zwykle na bieżąco, w miarę przekwitania.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

U mnie na początku tygodnia temperatura ma spaść do -5C, temperatura odczuwalna do -9C. Czy takie temperatury mocną uszkodzą róże? Niektóre mają już zielone pąki liściaste. A ja niestety nie będę miała możliwości odwiedzenia działki w najbliższych dniach, dopiero po fali mrozów. ;:145
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

Corazonbianco, pewnie po ptokach ten post, trudno ;:223 ;:145

https://m.youtube.com/watch?v=HreI0T7o_6k
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

U nas chyba z tydzień temu spadało nocą do -5, żadnego śladu po tym spadku nie widać. Prawie wszystkie moje róże mają już liście w różnym stadium rozwoju, przez całą zimę nie były zabezpieczone.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

Nie ma mądrego na te wiosenne przymrozki. Loteria. Nie tylko wartość mrozu się liczy.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

Dziękuję! Trochę mnie ten film uspokoił. Że nawet jak zmarzną, to raczej odbiją. Pamiętam w tamtym roku była jedna bardzo mroźna noc 16 kwietnia, gdy wszystko było już na bardziej zaawansowanym etapie wegetacji i róże to przeżyły.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

Kiedyś mróz wykończył mi kilka róż na początku maja. Było -7* i krzewy już praktycznie w liściach.
Dzisiaj u nas było -8*.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

Jak tam Wasze róże po przymrozkach? Ja swoje zobaczę dopiero w sobotę. W przyszłym tygodniu w moich rejonach spodziewamy się jeszcze przymrozków w nocy.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
elja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 3 maja 2012, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

U mnie we Wrocławiu zaskoczenie, nie spodziewałam się takiej reakcji roślin na "jedyne" - 5. Rośliny niestety już bardzo zaawansowane we wzroście i rozwoju zostały w dużej części przypalone. Sądziłam, że takie temperatury nie wyrządzą szkody ale sporo róż zwyczajnie zczerniało i wisi ;:174 a niektóre hortensje, jak np. Grafin Cosel - przypaliło, a mogłam narzucić agrowłókninę ;:14 ;:14 . Jestem w szoku ;:202 , a najbardziej dlatego że zbagatelizowałam sprawę, trochę też z powodu ogólnej nerwowej sytuacji. No chyba, że zdarzy się cud i rośliny są mocniejsze niż myślałam i przeżyją, na razie wygląda to dość smętnie. Dobrze, że glicynie nie zdążyły ruszyć, bo chyba bym się rozpłakała ;:174
Pozdrawiam serdecznie
Ela
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

U mnie (Mazowsze) bez problemu, róże mrozu nie zauważyły. Za to jedna hortensja owszem, niestety... :( . Mogę się w tym roku pożegnać z kwiatami.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”