Róża - nekroza pędów

deszczowa-piosenka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 7 maja 2008, o 06:58
Lokalizacja: okolice Łodzi

Co się dzieje z moją różą?

Post »

Kupiłam różę pnącą,w donicy wypuściła kilka gałązek i nagle zaczęło się z nią dziac coś złego.Czy to choroba,czy raczej jakiś mój błąd w pielęgnacji.Róża stoi na balkonie wschodnim. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Na moje oko, to ona gnije.

- zła ziemia torfowa, chyba ze starych doniczek po begoniach ?
- za mało ziemi, odkryte najwarażliwsze miejsce szczepienia
- stara, porowata, niewyparzona donica, której pory są siedliskiem wszelkich możliwych grzybów i bakterii
- takich spartańskich warunków nie wytrzyma róża, może tylko canina :?


Obetnij 2 pędy z widocznymi nekrozami, aż do zielonej, żywej tkanki.
Przesadź do gliniasto- piaszczystej ziemi, wyparzonej w piekarniku.
Daj większą, czystą ( nowa lub wyparzoną wrzątkiem i octem) donicę, min. 20 l.
Daj na dół drenaż - kamyki, keramzyt, granule styropianowe, lub podobny materiał ziarnisty.
Na sam spód, na troszkę ziemi, możesz dac posiekane 2 garście pokrzyw i igieł skrzypu, potem prysyp ziemię na ok. 5 cm i dalej już możesz sadzić krzew, jeśli sa zdrowe korzenie ( jasne i nie nadgniłe).
jeśli nadgniłe- obetniej je także, aż do jasnej tkanki.
Opryskaj Bioczosem, Bioseptem lub nalewką z czosnku.
Za parę dni zrób oprysk z siarczanu potasu + siarczan magnezu ( po 1 płaskiej łyżeczce na 1 l wody), by wzmocnić tkanki.

Może się uda ją uratować.
Ciotka Agi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 cze 2008, o 11:25

Co to za choroba mojej róży???

Post »

Witam wszystkich, bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tej choroby:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na miniaturce jest górna część blaszki liścia, obok dolna.

Róża zakwitła, ale bardzo szybko, w ciągu kilku dni pąki na części pędów zwiędły. Podejrzewałam nornice lub karczowniki, usunęłam prawie pół krzaka.

Pryskałam dwukrotnie czymś przeciwgrzybicznym i czymś na mszyce. Na pąkach nie widać żadnej gąsienicy, zwiota różanego itp. Na przecięciu pędu nie ma żadnych zmian. Pędy usychają od góry.

Proszę o radę, może ją jeszcze uratuję?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ja dopatruje się tutaj porażenia krzewu szarą pleśnią.
To choroba grzybowa i skuteczne będzie w jej zwalczaniu przemienne zastosowanie
Teldor i Euparenu.
Unikać zraszania roślin wieczorem, bo stwarza się wtedy idealne warunki do rozwoju grzyba.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Wytnij wszystkie porażone pędy, aż do zdrowej tkanki.
Na zdjęciu widoczne są głębokie nekrozy tkankowe, więc prawdopodobnie grzyb zatkał większość tkanek przewodzących, stąd wtórny uwiąd.

Obrazek

Jak wyglądają korzenie ?
Są ogryzione, czy miękkie na szyjce?
Czy korzenie mają " bąble"?
Zólte liście- raczej podtopienie, ale wtórne, bo zmaieranie liści, idzie od korzenia.
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Mnie zastanawia ta metalowa listwa - metal w słońcu bardzo sie nagrzewa - jeśli jest on cały dzień wystawiony na promienie słoneczne , może nawet parzyć dotykające go rośliny - a ta gałązka jest bezpośrednio nad nim - to też może być dodatkową [ ale raczej nie jedyną ] przyczyną - tym bardziej że zmiany na pędzie są od strony jego styku z metalem , biorąc pod uwagę ostatnie upały jest to możliwe .
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Gdyby była pojemnikowa, wszystko jasne.
Ale ponoć podjadły ją karczowniki lub nornice, więc wysnułam wniosek, że jest teraz przesadzona i przelana w donicy.
Pytanie moje idzie w kierunku fytoftory lub..zgorzeli, ale nie chcę sugerować. :?
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Fytoftoroza rzadko poraża róże [ no ale się zdarza ,więc może ta jest tą nieliczną :( ] zgorzel hm... , tu się z tobą zgodzę jest b.prawdopodobna . Karczowniki i nornice potrafią dogryźć i nam i różom . Koniec końców oprysk przeciw grzybowy jest wskazany - no i jak radziłaś bezwzględne usunięcie chorych pędów [ do zdrowego drewna - a dla pewności ciut niżej , lepiej odżałować kilka gałązek , niż żałować później całej róży ] i liści .
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

werticilioza ?
*****
Czy fytoftora jest taka rzadka?
Hmmm, walczę z nią od roku.
Po wywaleniu chorego Rh, wymianie ziemi, odkażeniu, nadal padają mi rośliny kwasolubne w tamtym miejscu, choć przestrzegam niesadzenia iglaków i rh.
I nikomu tej zarazy nie życzę.
Kosztowny koszmar.
Ciotka Agi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 cze 2008, o 11:25

Dzięki za wszystkie rady

Post »

Najpierw zaczęlam od wycięcia wszystkiego co porażone, dość głęboko cięłam, oberwalam tez wszystkie zółte liście. Potem dwukrotnie pryskalam Topsinem i Dithane. Aktualnie stan jest taki, że liście zdrowe są zdrowe, róża jakby zastygła, nie ma śladu odrostów...
Kupilam 6 róż tego gatunku 2 lata temu. W ubieglym roku były w porządku. A teraz tak: 1 krzak nie przeżył zimy. 2 krzak wypuścił odrost od korzenia na wiosnę /lodygi nie puścily liści/ , ale ten odrost po 30 cm usechł. 3 krzak to ten, który fotografowałam i który śpi aktualnie po chorobie, zostały mi jeszcze 3 krzaki w miarę zdrowe na razie.

dziękuję za rady Wszystkim. W niedzielę pokażę jeszcze inne problemy z różami i też poproszę o radę.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Agi, zobacz jeszcze tu, może przypasujesz objawy Twojej róży, do zdjęć?

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=14919
FilipZLW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 kwie 2009, o 22:47

Róża - nekroza pędów

Post »

Chyba jakaś choroba dopadła moją róże, ponieważ w tym roku zaczęła wypuszczac juz drobne pączki, ale teraz wyglada jakby uschła... tu zamieszczam zdjecia... mam wrazenie jakby cierpiala na zanik pedów i jakiegos raka, bo wyglada bardzo zle. w tamtym roku kupilem 2 sztuki, ladne roze pienne, były podlewane niezbyt mocno, ale nie za słabo, przy poczatku wegetacji byla nawieziona i miala piekne kwiaty. rowniez zamieszczam zdjecia...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jezeli macie jakis pomysl, wiecie co mozna zrobic zeby roza odzyła, prosze o pomoc
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Dla mnie Twoja róza ma jakiegos raka bakteryjnego.Powinnas poczekac az wypuści pączki i nad pączkami wyciąc wszystkie pędy.jeśli na chorych wypusci paczki to obciąc do pierwszego pąka od ziemi.Nastepnie zrobic oprysk preparatem grzybobójczym(doradzą Ci w sklepie ogrodniczym) i czekac co będzie.Oprys trzeba robic kilkakrotnie i pokryc dokładnie wszystkie łodygi.Poszukaj w necie o chorobach róż :D
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”