Róża - nekroza pędów

selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Zima ją dobiła, ale wcześniej chyba zaatakowała ją nekroza pędów.Silnie porażone krzewy zamierają, niestety i nie ma sensu stosować chemii :?
FilipZLW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 kwie 2009, o 22:47

Post »

W tamtym roku była zdrowa, podejrzewam, ze to zima, albo jakiś słaby gatunek, ponieważ obie dwie wyglądają tak samo. Chociaż dzisiaj byłam na działce, dosłownie przed chwila i miałem wrażenie, ze róża nabiera koloru, tzn jej pędy. Może jednak warto próbować coś robić? A nawet gdyby się nie udało, to mógłbym zasadzić tam inne róże, np rabatowe? Te chorujące zostały zasadzone w tamtym roku, więc powinno wystarczyć wymienienie ziemi w obrębie 50cm?
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Róża - nekroza pędów

Post »

Proszę znawców róz o pomoc w identyfikacji problemu z moją bardzo zdrową i silną, jak dotąd, różą.
Rośnie pod domem, w rogu z murkiem. Nie wygląda to na uszkodzenie mrozowe. Chyba zgorzel pędów.
Oczywiście wytnę. Czym i kiedy opryskać?


Obrazek
Pozdrawiam, Feliksa
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Róża - nekroza pędów

Post »

U mnie bardzo podobnie. Na zielonych pędach pojawiły się liście, fajne zielone tak samo gałązki. I od paru dni obserwuję jak brązowieją gałązki od góry. Jedna gałązka zbrązowiała do połowy i przez chwilę się zatrzymała ale dzuś po 2 dniach deszczu widzę że zbrązowiał do ziemi. Następne dwie gałązki zaczynają brązowieć. Następne dwie są jak dotąd całe zielone.
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Róża - nekroza pędów

Post »

Kupiłam Discus 500WG i spryskałam. Po tygodniu spryskałam znowu. Zarażone cześci ucięłam.
Na razie obserwuję.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róża - nekroza pędów

Post »

Tegoroczna zima była tak dziwna ale niestety dotkliwa, że wiele dolegliwości róż może wynikać z przemrożenia. Szczególnie długo będą się pojawiać efekty przemrożeń częściowych. Ja ciągle docinam, ale bez chemii.
Do tej pory nigdy nie miałam uszkodzeń mrozowych na rugosie. W tym roku są dosłownie dziury w żywopłocie. Oglądałam go dzisiaj i nie bardzo mam pomysł jak to wyciąć. Najlepiej byłoby cały żywopłot skrócić na wysokość ale już raczej za późno.
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”