Róża - choroby liści

jackovski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 gru 2018, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jaka może być przyczyna przebarwienia liści ?

Post »

mszyca zaatakowała , czereśnie , jabłoń i róże
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: jaka może być przyczyna przebarwienia liści ?

Post »

A to nie jest czasem naturalny kolor dla tej odmiany?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ccdd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 mar 2019, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Róża pnąca Rosanna - choroba liści

Post »

Dzień dobry.
Mam problem z różą pnącą Rosanna. Posadziłem ją na wiosnę na pergoli nad furtką wejściową w konfiguracji dwie Rosanny od wewnętrznej strony, Fiorentina od zewnętrznej. Pergola jest od strony południowej, graniczy z lasem sosnowym. Tylko z jedną Rosanną mam problem, ona jest od zachodu. Wyrosła w jeden sezon na prawie dwa metry, nie było problemów. Od dwóch tygodni liście robią się jak na zdjęciu i odpadają. Wcześniej tak nie było, a róża cały czas "łysieje". Czy to może być brak odpowiedniego światła? Na wiosnę słońce było nisko i wszystko było w porządku. Z góry dziękuje za pomoc.
Obrazek
Obrazek
jackovski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 gru 2018, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jaka może być przyczyna przebarwienia liści ?

Post »

nie - tak się stało po oprysku - sądzę że chyba przedawkowałem z tym adiuwantem :(
Anna Po
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 kwie 2020, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Róża - choroby liści

Post »

Dzień dobry,

mam wielką prośbę o pomoc w rozpoznaniu, co się dzieje z różą. W zeszłym sezonie nie zauważyłam nic niepokojącego (trochę się nie znam, ogrodem zaczęłam zajmować się dokładnie rok temu).

Róży zaczęły schnąć i opadać liście - to się najbardziej rzuca w oczy. Najpierw schnie listek na górze łodyżki, liść schnie od czubka, pojawiają się na nim brązowe plamki. Pózniej to samo dzieje się z pozostałymi listkami na łodyżce. Schną, na koniec odpadają z łodyżki i zostaje sama łodyżka.

Czy to jest mączniak rzekomy? Szukałam białego nalotu na listkach, znalazłam może na jednym, dwóch. Więc to raczej nie mączniak właściwy? Czy też mogą być to obydwa mączniaki?

Myślałam przez chwilę, że to czarna plamistość - ale plamki są raczej brązowe, a liście schną i odpadają, więc to chyba nie to?

Załączam kilka przykładowych zdjęć.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Niektóre liście mają ubytki - jakby je coś zjadło? Te są w zdecydowanej mniejszości.

Bardzo proszę o pomoc, jak uratować różę? Róża ma ponad 30 lat, dostałam ją pod opiekę po Tacie, a Tata po swoim Tacie. To taka rodzinna pamiątka.
Chciałabym jej pomóc (a nie zaszkodzić np. źle dobranym opryskiem).

Będę bardzo, bardzo wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam,
Anna
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róża - choroby liści

Post »

Trochę słabo widać.
To są zeszłoroczne liście? Z jakiego rejonu jesteś?
Pozdrawiam. Sławka
Emi128
200p
200p
Posty: 247
Od: 15 mar 2020, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Róża - choroby liści

Post »

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Mam pytanie-co to może być? Liście są pomarszczone, sztywne, po próbie wyprostowania pęka spodnia strona. Oprócz pojedynczych mszyc innych szkodników nie widzę. Czy mogą to być uszkodzenia mrozowe? Takie liście mam na większości róż :(
Emi128
200p
200p
Posty: 247
Od: 15 mar 2020, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Róża - choroby liści

Post »

Odpowiem sobie sama, może komuś się przyda. Hoduję róże kilkanaście lat, a pierwszy raz z czymś takim się spotkałam. Jeżeli coś takiego było to nie na taką skalę, bo nie rzuciło mi się w oczy. Prawdopodobnie spowodowane to było nocnymi przymrozkami, które były kilka dni po kolei. Rośliny wypuszczają już nowe liście, które bez mojej interwencji są zupełnie prawidłowe. :heja Pozdrawiam serdecznie
Neiveth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 mar 2020, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: SZKODNIKI róż

Post »

Pomocy!!!
Różę dostałam w lutym, miała rozwinięte pąki. Drugie kwitnienie przeszła równie znakomicie, ale kondycja liści była coraz gorsza. Już wcześniej liście zaczęły zdobić brązowe plamy w szczególności na ich końcach, a teraz liście u dołu rośliny żółkną, a następnie się suszą. Jak temu zapobiec? Jaka może być przyczyna? Szkodniki? Przelanie? Czy brak witamin? Róża znajduje się w doniczce z wymieszanym podłożem uniwersalnym oraz torfem zakwaszającym glebę w proporcji 1:1. Dno jest usypane keramzytem do połowy donicy. Ppdlewana była codzinnnie, teraz co drugi lub trzeci dzień. Nawożenie odbyło się dopiero pierwszy raz nawozem do kwiatów kwitnących Agrecol w odpowiednim stężeniu.

Bardzo proszę o poradę.

Pierwsze zdjęcie przedstawia plamy na liściach, drugie żółte i plamiaste liście po zebraniu, a trzecie różę z gołymi już łodygami od dołu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Róża - choroby liści

Post »

Słuchajcie, mam problem :roll: . Zauważyłam, że zaczynają mi żółknąć liście róż. Jak myślicie, co może być tego przyczyną?
Może je przenawoziłam? Przyznam, że zastosowałam nieznany mi nawóz, który kupiłam w markecie bo był na wyprzedaży i może za nadto mi się sypnęło :roll: .
A może to choroba grzybowa? Boję się pryskać bez wcześniejszej diagnozy żeby nie pogorszyć jeszcze stanu tych róż.
Prócz tego pojawiły się na nich też mszyce, ale na pąkach. Też muszę sobie z nimi poradzić, ale przecieź nie wszystko naraz :(.

Obrazek
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Jarek86
100p
100p
Posty: 157
Od: 26 lip 2015, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łask

Re: Róża - choroby liści

Post »

Ketmia moim zdaniem za dużo nawozu :)
:)
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Róża - choroby liści

Post »

To, co? Pozostaje przeczekać i mieć nadzieję, że jakoś sobie poradzi?
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Jarek86
100p
100p
Posty: 157
Od: 26 lip 2015, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łask

Re: Róża - choroby liści

Post »

U Mnie takie liście zrobiły się na podkładce multiflora :) Zastosowałem Asahi Sl :) Pomogło
:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”