3. Róże. Dyskusje ogólne (2017.03 - .... )

melody in home
50p
50p
Posty: 87
Od: 2 lip 2017, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Szukam róży,gdzie szukać róży...

Post »

Zaczęłam na wiosnę przygodę z różami i zakupiłam przez neta 5 róż z gołym korzeniem w renomowanej szkółce. Niestety jedna nie jest zgodna odmianowo i nie wiem co to za róża. Do tego w ogóle mi się nie podoba. Na mój mail z reklamacją szkółka nie odpowiedziała. Czy często zdarzają się Wam takie sytuacje ?
pozdrawiam, Iwona
Awatar użytkownika
to-ma-to
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 cze 2020, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Uprawa

Post »

Czy jak płatki zaczną opadać z pierwszych kwiatów to należy je wycinać czy mają zostać na krzewie?
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Julcik
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 sie 2019, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sezon różany 2020

Post »

Witajcie! Mam jedną różę, która w tym roku dorosła do jakich 170cm. Pędy wybijają grubsze niż kciuk. Pierwszy raz mam takiego potwora, czy po kwitnieniu go uciąć do ziemi? :) Dwa zdjęcia poglądowe z dziś. Jutro jest szansa że otworzy się kwiat, to wrzucę też zdjęcie.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Julcik
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 sie 2019, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uprawa

Post »

Kilka dodatkowych zdjęć pokazujących rozmiar tego ogroma. Wysokość 170cm, szerokość 130, wysokość tegorocznego pędu 120.
Prośba o poradę, bo tylko ten krzak tak dziwnie rośnie, nie wiem dlaczego się tak rozrasta. Co roku go przycinam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Julcik
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 sie 2019, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uprawa

Post »

Wklejam zdjęcia kwiatu.
Czy ktoś ma pomysł na cięcie tej róży? Tak jak pisałam, nowe pędy wybijają z ziemi, bardzo mocne i grube, aktualny jest czerwony i ma 120cm. Będę widzęczna za podpowiedzi.


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Uprawa

Post »

Pawle, po kwitnieniu dobrze jest obciąć cały kwiatostan razem z liśćmi, które są tuż pod nim. W ten sposób krzew nie będzie się wysilał, żeby tworzyć owoce a jeżeli róża jest z tych powtarzających, to szybciej zawiąże ponownie kwiaty.
Julcik, ja mam takie doświadczenia z różami wielkokwiatowymi i rabatowymi, że jeżeli różę tniesz nisko, to wytwarza właśnie takie mocne, długie pędy u nasady i kwitnie dużymi kwiatami. Jeżeli tniesz wyżej, to rozkrzewia się bardziej od miejsca cięcia i rośnie gęściej a kwiaty są drobniejsze. U mnie w taki sposób rośnie róża Queen Elisabeth i właśnie z powodu nieciekawego pokroju została przeniesiona na tył rabaty. Teraz podziwiam jej piękne kwiaty i nie oglądam łysych nóżek.
Twoja róża przypomina mi moją Sommersonne. Wpadłam kiedyś na pomysł, żeby wyprowadzić jeden z tych jej grubych pędów jako pień, przycięłam górę i zrobiłam sobie różane drzewko. W kolejnym sezonie ucięłam ok. 20 cm nad ziemią i jednak mam krzew. Myślę, że Twoja róża już tak będzie miała, że będzie puszczała te grube pędy i nic nie poradzisz. Ja chyba po pierwszym kwitnieniu obcięłabym o połowę.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
mar-jolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 lip 2020, o 07:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

Witam milosniczki roz. Kilka z Was ma roze Carolyn Knight. Bardzo prosze powiedzcie na jakim stanowisku ona czuje sie najlepiej? Chcialabym ja wyekspopowac ale to miejsce jest w pelnym sloncu od rana do godziny 17 latem. Nie chce jej zaszkodzic dlatego pytam doswiadczone osoby. Przeszukalam forum ale opisu stanowiska dla tej rozy nie znalazlam.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: 3. Róże. (2017.03 - .... )

Post »

Mam 2 róże, wyglądają na pnące, bo wypuszczają pędy na 2 m. Są to już co najmniej kilkuletnie krzewy. Chciałam je komuś podarować. Jaki termin będzie najlepszy na wykopanie karpy korzeniowej i czy przyjmą się?
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1111
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: 3. Róże. (2017.03 - .... )

Post »

Wiosna :D Małgorzato :Na pewno się przyjmą ,dół ,dobra ziemia ,sporo wody i już .Tylko niech ktoś ten w 1 roku je nie nawozi :wink:
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: 3. Róże. (2017.03 - .... )

Post »

Dzięki. :)
Dlaczego nie nawozić w przyszłym roku?
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1111
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: 3. Róże. (2017.03 - .... )

Post »

Ponieważ pierwszy rok po przesadzeniu to ukorzenianie się ,wzmacnianie róży. Żadnych róż u siebie przez pierwszy rok nie nawżę a kupionych młodych tym bardziej .
Ale jak ktoś chce to moźe :wink:
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: 3. Róże. (2017.03 - .... )

Post »

Sądzę, że i tak będą miały lepiej, niż u mnie, bo dziewczyna zafiksowała się na różach. Jedną różę zarosły krzewy, a druga dostała chlorozy z powodu 7,5 pH gleby. Nie mam zacięcie do róż, a te wielkie kolce zniechęcają mnie już całkiem. I wcale im nie pomaga to, że są piękne - jedna pudrowy róż, druga krwista czerwień i obie kwitną całymi gronami... mimo braku agencji z mojej strony. Jedyne róże, które u mnie zostaną, to konfiturowe :)
Jeszcze raz dzięki. :)
nerina
50p
50p
Posty: 96
Od: 28 sty 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jesienne porzadki przy ròźach

Post »

Jak sobie radzicie z opadlymi chorymi liscmi pod roźami ? Nie jesem w stanie wyzbieraç wszystkiego szczegolnie tam gdzie rosna wsròd bylin. Podobno zastosowac mocznik . Jakie macie rady

Pisownia !/Karo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”