Hosty - choroby i szkodniki i ich zwalczanie.

Hosty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

U mnie właśnie karczownik na swojej drodze podgryza co się da, drzewek i host nie wyłączając i niestety udało mi się tylko ograniczyć liczebność gryzoni, mój ogród przylega do parku krajobrazowego- kilka ha
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Nareszcie udało mi się złapać te słynną "glizdę" co obżera hosty. Co to jest? Niestety z mojego aparatu wyłuszczyć sie więcej nie da ;(

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
500p
500p
Posty: 521
Od: 31 sie 2009, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jeziorany

Post »

Czy ta gąsiennica ma po bokach jaśniejsze paski? bo może to listkowiec cytrynek?
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Tak, tuż nad nóżkami ma białawy pasek, widoczny bardziej kiedy spadnie i zwija się w muszelkę.
Awatar użytkownika
Agniesia
500p
500p
Posty: 521
Od: 31 sie 2009, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jeziorany

Post »

więc myślę, że to:
Listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni) zwany również latolistek cytrynek. Jest to jedyny europejski motyl zimujący w opadłych liściach.
Wygląd
Skrzydła samców są cytrynowożółte, natomiast skrzydła samic zielonkawobiałe. Na skrzydłach znajdują się charakterystyczne pomarańczowe punkty.
Biotop
Jest bardzo pospolitym motylem. Występuje zarówno na nizinach, jak i w górach. Typowym środowiskiem życia są wolne przestrzenie w pobliżu lasów. Można go także spotkać na nasłonecznionych polanach i w ogrodach.
Gąsienica
Gąsienice są smukłe, zielone z jasnymi paskami wzdłuż boków ciała. Okres rozwoju trwa od 3 – 7 tygodni. Żerują na szakłaku pospolitym lub kruszynie. Wygryzają otwory w liściach a następnie zjadają blaszkę w kierunku do brzegu.
Ciekawostka
Nazwa "Listkowiec" wzięła się z tego że zimuje w opadłych listkach, a "cytrynek" nie tylko od koloru ale i zapachu, jego skrzydełka pachną cytryną.


tylko o hostach nic nie napisali. muszę swoje obejrzec dokładnie :D
dangar
50p
50p
Posty: 60
Od: 8 wrz 2009, o 14:48
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Trucizna na gryzonie może zabić koty. Kot łapie podtrutego gryzonia i sam potem ginie. To straszna śmierć. Krwotoki wewnętrzne. :( Jeśli kot ma Wam pomóc w odławianiu szkodników to wykluczcie trucizny na gryzonie. Mogą też być szkodliwe dla jeży!
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

Niestety, ale karczowniki musiałem truć, padły dwa, a moja Lowyza trupa nie ruszała na szczęście. łapala jakieś mniejsze i przynosiła pod drzwi.
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re:

Post »

Tomasz II pisze:a oto robota gąsienic, które są jasno zielone. Nie mam ich zdjęć, ale przyłapuję co roku, właśnie od sierpnia:

Obrazek Obrazek Obrazek
i zeżarty liść KABUKI :(
Obrazek

To nie jest robota ślimaków, ani prosionków. Gąsienice tych motyli są oliwkowo cytrynowe, trudno je na hostach znaleźć. Nie znam tego gatunku. To one czynią u mnie największe szkody. Zżerają liście szybko, więc nawet po szybkim zauważeniu dziury są okropne. Pryskam środkami na gąsienice.
Skoro jednak o zwalczaniu to KARATe załatwił sprawę. Trzeba pamiętać,ze jest szkodliwy dla pszczół, wiec stosować po zachodzie słońca.
Tomasz II pisze:Nareszcie udało mi się złapać te słynną "glizdę" co obżera hosty. Co to jest? Niestety z mojego aparatu wyłuszczyć sie więcej nie da ;(

Obrazek
Obrazek

Dziś znalazłam 4 takie paskudy ;:223 ;:223 ;:223 i zniszczyłam je mechanicznie. Z mojej ukochanej Rhino Hide zostało pół! ;:223 ;:223 ;:223 Jedną sztukę przyłapałam na gorącym uczynku!
Tomku, czy u Ciebie karate załatwiło problem? Czy i jak często powtarzać oprysk?
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

Właśnie miałem o nich napisać, bo są :(
Tak karate jest bardzo skuteczne.
Jedna też na gorącym uczynku złapałem, siedziała na Gold Regal.
Obrazek
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

Mam 2 różne preparaty Karate:
KARATE ZEON 050 CS
KARATE 025 EC
który środek zastosować- Zeon?
Awatar użytkownika
mirdem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3035
Od: 26 sty 2010, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

Napiszcie , które karate kupić , jutro rano lecę na zakupy , bo mi prawie pożarło Summer Serenade :evil: :evil: :evil:
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

Ja spryskałam KARATE ZEON 050 CS 2 dni temu - wygląda, że pomogło - dziur nie przybywa. Tylko zastanawiam się, czy należy oprysk powtórzyć? :?:
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Re:

Post »

muchazezlotym pisze: Z mojej ukochanej Rhino Hide zostało pół! ;:223
No widzisz Elu, okazało się,ze nie taka "hide" a tym bardziej nie "rhino". A taka ładna, amerykancka była ... :;230
A tak serio , złapałam też takiego łobuza na plantaginei, która obrzydliwie teraz wygląda. Co dziwne, rosnące obok Honeybells czyściutkie, bez skazy!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”