Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia. Cz.1

Hosty
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3993
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

Pooglądałam sobie Wasze piękne kompozycje hostowe ;:180 . Postanowiłam też zrobić rabatkę hostową - w ciemnym kącie działki. Do tej pory ten kąt zarośnięty był dzikimi poziomkami, z których zbierałam maksymalnie garsteczkę poziomek. Teraz będzie hostowisko. Na razie istnieje na papierze - bardzo się nad tym projektem napracowałam, żeby wszystko grało mi wielkością, pokrojem, kolorami. Przygotuję odpowiednio podłoże, wszystkie roślinki wypatrzone już w sklepach - zakupy na wiosnę. Tak to będzie wyglądać - skala 1:10.
Największa rabatka - w narożniku działki. W wolnych miejscach przy ścieżce będą pierwiosnki, cyklameny, psizęby, będą tam też kokorycze, brunnera, paprocie i dicentry. Na prawo wzdłuż płotu jeszcze trzy średnie hosty: Golden Meadows, Catherine Lewis i Wolverine a od przodu podsadzone żurawkami, miodunką i hostowymi miniaturkami.
Kwadracikami zaznaczone elementy ścieżki.

Obrazek

Druga rabatka - między płotem a skalniakiem i jeszcze po drugiej stronie wzdłuż skalniaka.

Obrazek
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Kelpie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1241
Od: 10 kwie 2013, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

Jestem pod wrażeniem ;:108 wszystko zaplanowane... ja na razie mam tylko chęci i zamiar- a tu proszę dokładny plan :wink:

-- 28 gru 2013, o 19:41 --

Ale jak się ma takie inspiracje... to nic innego nie pozostaje :wink:
Życie jest piękne:) pozdrawiam wszystkich zielono zakręconych- Karolina

mój wątek- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=67088" onclick="window.open(this.href);return false;
wiedma
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 8 maja 2013, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pojezierze dobrzyńskie

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

Ja właśnie dzięki tym wspaniałym inspiracjom jestem już zdecydowana na rabatę hostową pod 30-letnią? brzozą. Jest tam wprawdzie dość sucho - teren piaszczysty - ale może to zaleta. Korzenie już dawno poszły daleko za wodą, a jeżeli wymienię ziemię wokół, wyściółkuję igliwiem, gdyż taki mam materiał w okolicy a tu zobaczyłam, jak pięknie to może wyglądać, i będę podlewać, to roślinki chyba powinny dać radę. Tutaj w sąsiedztwie brzóz prezentowano takie kompozycje, że aż skręca z zazdrości. Może za pięć lat dołączę do tego wątku swoje zdjęcie :lol: Póki co inspiruję się dalej...
pozdrawiam, Ala
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

Dlaczego za 5 lat ?-hosty b. szybko rosną i się rozrastają , myślę że będzie to znacznie szybciej ( jeżeli w tym roku zaczniesz :wink: ) A tak swoją drogą możecie pokazać jak w chwili obecnej wyglądają Wasze hostowiska , bo moje beznadziejnie . Proszę pokażcie zdjęcia .
duduś
wiedma
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 8 maja 2013, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pojezierze dobrzyńskie

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

Zacznę na pewno, roślinki to już nawet czekają w szkółce na wysyłkę:)
Tylko że na ziemi klasy 6z to tak szybko nie będą rosnąć mimo kompostowania ;:223
Za to parasol pod tą brzozą będą mieć wspaniały.
pozdrawiam, Ala
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

No to zacznijmy się przyzwyczajać :D

Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Iw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 942
Od: 4 sie 2008, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

;:oj ;:oj ;:oj takie widoki to balsam na moje oczy
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

Andrzeju! Wielką przyjemność mi zrobiłeś! Chętnie do Ciebie zawsze zaglądam i oglądam zdjęcia z Twojego ogrodu. Taki widok o tej porze powoduje kołatanie serca! W zeszłym roku miałam trochę nowych nasadzeń, a w międzyczasie przyplątała się choroba grzybowa (zgnilizna podstawuy łodyg, która pomogłeś mi zidentyfikować) i tak naprawdę nie wiem, co mi wyrośnie i jak będą wyglądały hostowe rabaty.
Swoją drogą jestem ciekawa, czy rośliny po chorobie przetrwały i czy Previcur zadziałał (wszystkie chore sztuki zachowałam, ale dałam na kwarantannę w odległe miejsce).
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

takasobie pisze:.
Swoją drogą jestem ciekawa, czy rośliny po chorobie przetrwały i czy Previcur zadziałał (wszystkie chore sztuki zachowałam, ale dałam na kwarantannę w odległe miejsce).
Również jestem ciekaw tego, czy Previcur zadziałał. :idea:
I trochę szersze spojrzenie na ten sam zakątek:

Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3993
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

Andrzeju, a ja mam taki pytanie odnośnie wymiarów host (a konkretnie szerokości). Ponieważ mam mało miejsca, więc planując rozmieszczenie sprawdzałam ile miejsca zajmą za kilka lat, żeby potem nie przesadzać. Stwierdziłam, że podawane wymiary czasem znacznie się różnią (sprawdzałam zagraniczne strony) ;:oj . Czy te podane w Twojej encyklopedii wynikają z własnego doświadczenia, czy też korzystałeś z jakiś innych danych (może rejestracyjnych) :?:
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

W encyklopedii w głównej tabeli są umieszczone dane podawane przy rejestracji w AHS. Jest to podyktowane chociażby tym, że encyklopedię tworzyłem od 2009r i jeszcze nie posiadałem w swojej kolekcji wystarczająco dorosłych egzemplarzy opisywanych odmian. Teraz po kilku latach w encyklopedii pojawią się informacje wynikające z doświadczenia, ale znajdą się one w tabeli poniżej "Komentarze i opinie z różnych źródeł". Ponieważ po kilku latach zgromadziłem odpowiedni materiał zdjęciowy poszczególnych odmian, pojawią się również zdjęcia w kategoriach "rok po roku" i "od wiosny do jesieni" - co pozwoli użytkownikom łatwiej określić czy poszczególne odmiany są w ich kręgu zainteresowania. Dodatkowo, trzeba stwierdzić, że konkretne wymiary w cm są jedynie wymiarami orientacyjnymi (choć podawanymi na podstawie konkretnej rośliny), gdyż zależą one w dużej mierze od warunków glebowych, wodnych i nawożenia w konkretnym przypadku. Za pewnik co raczej się nie zmieni dla poszczególnych odmian można przyjąć ich rozmiar - w przypadku Abba Dabba Do to:Rozmiar: [ML] (czyli wysokość około 60 cm - trochę więcej bądź mniej)
Przykładem tego o czym piszę powyżej może być opis hosty Abba Dabba Do: http://encyklopediahost.info/hosta_abba_dabba_do.html

Poniżej zdjęcie z wymiarami jej szerokości. (w warunkach dużej wilgotności powietrza i gleby to 160 cm, ale...gdy jest bardziej sucho liście trochę się "pokładają" i szerokość kępy dochodzi do 200cm.) Dlatego dość trudno jest precyzyjnie określić odległość sadzenia poszczególnych odmian - mi jak na razie nie udaje się to:( :shock:

Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3993
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

Dzięki za informację :D . Ciekawe jak mi się sprawdzi moje planowanie ;:131 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia.

Post »

Letnie wspominki... ;:209
Obrazek
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Zablokowany

Wróć do „Hosty”