Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Humor, psychologia, podróże, pokrewne.
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

2013- listopad
http://dzieckonmp.wordpress.com/2013/11 ... ilipinach/

http://niezalezna.pl/48115-tysiace-ofia ... zez-zywiol


"... Tysiące ofiar najsilniejszego w historii tajfunu. Filipiny zdewastowane przez żywioł
Co najmniej 10 tys. osób poniosło śmierć w prowincji Leyte, w środkowym rejonie Filipin, w rezultacie ataku tajfunu Haiyan. Tajfun zbliża się teraz do wybrzeży Wietnamu i Chin.
- Mieliśmy spotkanie z gubernatorem i innymi przedstawicielami władz.
Gubernator powiedział, że opierając się na dotychczasowych szacunkach, zginęło ok. 10 000 osób !!!- powiedział szef policji prowincji Leyte, Elmer Soria.
W pasie terytorium, przez który przeszedł tajfun, zniszczenia sięgają 70-80 proc. Wiele miast i wsi zostało praktycznie zrównanych z ziemią..."
Miłego dnia!
Admin.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

A jeszcze nie tak dawno w wiadomościach ktoś z Rządu Filipińskiego powiedział, że żaden jakiś tajfun nie położy ich na kolana, a powinien mieć więcej pokory.
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

Do Filipin zbliża się burza tropikalna. Na Filipiny, które w piątek nawiedził potężny tajfun, zaczyna docierać pomoc, ale wysiłki organizacji pomocowych mogą utrudnić kolejne klęski żywiołowe. A od południowego wschodu zbliża się burza tropikalna.

Krajowa agencja zarządzania kryzysowego oficjalnie potwierdziła we wtorek śmierć 1774 osób, jednak ostateczna liczb ofiar śmiertelnych tajfunu Haiyan najprawdopodobniej okaże się znacznie wyższa ? w weekend władze najbardziej dotkniętej przez żywioł prowincji Leyte oraz miejscowa policja podały, że tylko na tamtym obszarze zginęło co najmniej 10 tys. osób.

Dzisiaj ? we wtorek ? w środkowej części archipelagu dosżło do trzęsienia ziemi o sile 4,8 stopnia. Na razie nie ma doniesień o ewentualnych zniszczeniach i ofiarach.
Siedem milionów poszkodowanych
Władze wstępnie oceniają, że ogółem przez tajfun ucierpiało blisko 7 mln mieszkańców z 39 prowincji, z czego blisko 590 tys. osób musiało opuścić swoje domy.

?Na drodze tajfunu znalazły się setki miejscowości i wiosek rozsianych na tysiącach kilometrów powierzchni, z którymi obecnie nie ma żadnej łączności. Nie wiadomo, jaka sytuacja panuje na tych wiejskich, odległych terenach i trochę potrwa, zanim uzyskamy pełny obraz? ? podkreśliła działająca na miejscu Natasha Reyes z organizacji Lekarze bez Granic (MSF). Niszczycielskie działanie tajfunu porównała z ?potężnym trzęsieniem ziemi, po którym przyszły wielkie powodzie?.
Reporterzy stacji ABS-CBN dotarli do miejscowości Dulag, Tolosa i Palo, ok. 20 km na południe od Tacloban, stolicy prowincji Leyte. Pokazali dzieci na ulicach proszące o wodę i jedzenie.

Ustały grabieże żywności
W poniedziałek prezydent Benigno Aquino ogłosił stan klęski żywiołowej i wysłał wojsko do Tacloban. W 220-tysięcznym mieście nie działają lokalne władze ani służby medyczne, a z 293 policjantów na służbę stawiło się 20.
?Dziś (we wtorek) ustabilizowaliśmy sytuację. Ustały doniesienia o grabieżach (?). Codziennie dociera do nas 50 tys. paczek żywnościowych, z których każda wystarcza na wyżywienie pięcioosobowej rodziny przez trzy dni? ? powiedział szef MSW Manuel Roxas. Zastrzegł jednak, że to nie wystarczy, bo do regionalnej stolicy wciąż napływają mieszkańcy okolicznych terenów w nadziei na szybsze uzyskanie pomocy.

Ludność jest zdesperowana
Najbardziej palącą kwestią jest obecnie zdobycie żywności. Niektórzy mieszkańcy Tacloban próbują szukać owoców i ryżu poza miastem, jednak szanse na ich znalezienie są niewielkie, bo potężne masy słonej wody morskiej zrównały drzewa z ziemią i zniszczyły pola ryżowe.
We wtorek rano na terenie lotniska w Tacloban wylądowały dwa samoloty transportowe filipińskiej armii. Żołnierze specjalnej jednostki musieli powstrzymywać zdesperowanych ludzi od wejścia szturmem na pokład maszyn.

US Navy i British Navy płyną na pomoc
Do kraju zaczynają docierać pierwsze transporty z pomocą. W nocy z poniedziałku na wtorek w kierunku Filipin wyruszył amerykański lotniskowiec USS George Washington, który ma na pokładzie ok. 5 tys. marynarzy oraz stacjonuje ponad 80 samolotów. Z Singapuru wypłynął także brytyjski niszczyciel HMS Daring. Jak zaznaczyło ministerstwo obrony w Londynie, na jego pokładzie znajduje się instalacja do wytwarzania wody słodkiej oraz wojskowy samolot transportowy. Przybycie obu okrętów na Filipiny oczekiwane jest w ciągu 2-3 dni.
Pomoc obiecały m.in. Stany Zjednoczone (20 mln USD), Wielka Brytania (16 mln USD), Japonia (10 mln USD), Zjednoczone Emiraty Arabskie (10 mln USD), Australia (ok. 9 mln USD), Korea Południowa (5 mln USD), Watykan (4 mln USD), UE (ok. 11 mln USD). Chiny obiecały 100 tys. USD, a tamtejszy Czerwony Krzyż ? drugie tyle.

Wysiłki może utrudnić cyklon
Wsparcia udzieliły też liczne organizacje pomocowe, w tym USAID, UNICEF, Światowy Program Żywnościowy, Lekarze bez Granic czy Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. ONZ wystosowała apel o zebranie 301 mln USD na pomoc Filipińczykom.
Wysiłki pomocowe może jednak znacznie utrudnić cyklon tropikalny Zoraida, który w poniedziałek dotarł do filipińskiej wyspy Mindanao i przez najbliższe dni będzie posuwać się na północny zachód, a wraz z nią ? wiatry wiejące z prędkością ok. 50 km/godz. i ulewne deszcze. Meteorolodzy spodziewają się, że Zoraida opuści Filipiny w czwartek.
Miłego dnia!
Admin.
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

Zdjęcia z tsunami w Japonii, z zeszłego roku uchwycone kamerą
https://www.youtube.com/watch?v=nwpmuJBV8jQ
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

O tak. To ostatnie to całe 5 km od mojego domu ;:oj .
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

Dorota,

to miałaś niesamowite szczęście. Podobnie, jak ja 4 i 2 lata temu. 4 lata temu, jakieś 5 albo 6 kilometrów ode mnie przeszła trąba powietrzna, która poczyniła ogromne zniszczenia na terenie Starych Polaszek, Pogódek, Czernik i kilku innych wiosek. Z kolei 2 lata temu jakieś 1,5 kilometra ode mnie przeszła wichura połączona z gradobiciem (średnica gradzin wynosiła około 5 cm), które ogołociło drzewa z liści i kompletnie wytłukło wszelkie zboża i pozostałe rośliny zielne - wyglądało, jakby walec przejechał. Dodam, że u mnie spadły tylko pojedyncze i niewielkie gradziny.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Dorotaka23
100p
100p
Posty: 151
Od: 9 mar 2014, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

W zeszłym roku niestety musiałam osobiście odczuć skutki wichur które nawiedziły nas w lutym. Zerwało mi dach z obory. Nie polecam nikomu - do tej pory gdy wieje mocny wiatr spać nie mogę.
grass231
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 8 lip 2014, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

Coraz częściej świat nawiedzają kataklizmy..aż strach pomyśleć co będzie dalej..
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

To tak samo jak z ludźmi, umiera ich 153 tysiące dziennie. Nie wiedząc, dopóki się nie dowiemy.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

Myślę,że trzeba odnotować wybuch wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma, jednej z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich, należących do Hiszpanii.
Wybuchł 19 września 2021

youtu.be/THNn_HHcB0k
Po miesiącu ciągłej erupcji dzisiaj 14.10. jest chyba najbardziej spektakularnie niebezpieczny .
Szeroką ławą popłynęła rozżarzona lawa ...
Gdyby nie tragizm sytuacji można by porównać do rwącej rzeki.


youtu.be/TXkIa0soRHQ


Rozlewisko lawy z lotu drona 17.10,21

youtu.be/KcXBzoOFUmI

youtu.be/362YfwlILiE


19.10.21

youtu.be/whE2Gwpm0AA
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

La Palma 20 października 21,dzisiaj !
Niesamowite i potworne zarazem :cry:

youtu.be/ykfwswSQ75E
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Kataklizmy pogodowe, klęski żywiołowe niespotykane wcześniej

Post »

Potworne jest, jak krótka jest pamięć ludzka. Za kilka lat ci sami ludzie wygonieni przez wulkan wrócą i znowu się wybudują w tym samym miejscu.
Przecież wyspy kanaryjskie to wystające z wody czubki wulkanów.
Jak pchają się ludzie do Kalifornii. A przecież to teren supersejsmiczny.
Japończycy wybudowali elektrownie atomowe w kraju, gdzie trzęsienia ziemi są codziennie.
Itd...itd....
Mogę się tylko zgodzić z Einsteinem : wszechświat i głupota ludzka nie mają granic.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Strefa kreatywnego RELAKSU - Zagadki, humor, podróże, psychologia”