Rośliny Arkadiusa cz.3

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Arku u Ciebie zawsze można nacieszyć oczy ładnymi, zadbanymi roślinami, do tego piękne pokazanymi na zdjęciach.
Sanseweria Zeylabica bardzo mi się podoba. Może kiedyś się na nią skusze.
Koleusy też masz bajeczne takie kolorowe wszystkie. Sama nie bardzo umiem je uprawiać ale chętnie podziwiam u innych.
Miłego dnia życzę.
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Arkadiuszu, posiadasz ogromne bogactwo roślin. Dzisiaj przyjrzałam się bliżej koleusom, które podziwiam za niebanalną urodę ;:108
Ale najbardziej zauroczyła mnie Nolina. Wspaniała jest, a Twoje zdjęcia tylko podkreślają jej urodę ;:63
Pozdrawiam serdecznie :wit
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Ale masz śliczne koleusy ;:167
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Uwielbiałem zapach stefanotisa - i przypomniałeś mi o tej roślinie :) może się na nią skuszę :)
Sansewieria rzeczywiście pasuje do nowoczesnych wnętrz - to jest bardzo uniwersalna i prosta w uprawie roślina :) Sansewieria Zeylanica u Ciebie ma naprawdę fajny układ liści.
Trzymam kciuki za ładny wzrost wszystkich roślin :)
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Kasiu - Dorotko - Maćku - Karolku

Miło Was znów przywitać serdecznie w moim wątku :wit Ilekroć mnie odwiedzacie sprawiacie mi swoją obecnością wielką przyjemność jak również pozostawionym po swoim pobycie śladem w postaci bardzo miłych,życzliwych i sympatycznych w treści postów i za to wielkie dzięki ;:180 ;:180 ;:180 a dla Dziewczynek duże buziaki ;:cm
Tradycyjnie już pozdrawiam serdecznie Was,Forumowiczów i Gości :wit Zapraszam do kolejnych odwiedzin w moim wątku.

W dzisiejszym poście z nowości Gasteria i Smużyna płożąca.
Przypomnienie mojej Gwiazdy szeryfa.
Sansewieria krasnolud i jej pierwsze młode odrosty.

Gasteria - Gasteria Duval

Rodzaj sukulentów z rodziny złotogłowowatych. Obejmuje ok. 26 gatunków. Występują one głównie w przylądkowej części południowej Afryki, w większości rosnąc w Karru. Sprowadzone zostały wcześnie do Europy ? uprawiane są w Anglii od 1730 roku. Ze względu na łatwość tworzenia mieszańców ? mnóstwo ich uzyskano w wyniku hodowli.
Nazwa rodzaju pochodzi od łacińskiego słowa gaster = żołądek i nadana została ze względu na kształt kwiatów.Źródło tekst:Wikipedia.

Jest u mnie dopiero od lipca br.Bardzo łatwa i wdzięczna w hodowli to już moja któraś z kolei ale wszystkie poprzednie,które pięknie się rozrosły znalazły miejsce u naszych krewniaków i znajomych.

Obrazek Obrazek

Smużyna płożąca - Callisia repens

Rodzina: Commelinaceae ? komelinowate
Bardzo szybko rosnąca, niewielkich rozmiarów bylina(w naturze) o delikatnych, kruchych i fioletowo nabiegłych pędach. Liście drobne, żywozielone od spodu podbarwione fioletem. Latem tworzy liczne, białe, drobne i mało ozdobne kwiaty.
Naturalnie występuje w poszyciu lasów tropikalnych od Argentyny po Meksyk.Źródło tekst:Kwiaty doniczkowe Zoja.

Słonik ze smużyną to prezent dla Łukaszka syna naszych sąsiadów. :DPrzeszczepiłem dla siebie kilka pędów może się rozrosną?

Obrazek

Obrazek

Gwiazda szeryfa - Stapelia

Stapelia, z łac. Stapelia, znana również pod nazwą brudnota, jest rodzajem roślin z rodziny trojeściowatych lub, jak podają inne ujęcia systematyczne ? z toinowatych. Bylina ta pochodzi z suchego i gorącego klimatu południowej, wschodniej i środkowej Afryki.
Stapelia jest niskim, tworzącym kępę sukulentem o charakterystycznych, mięsistych i grubych liściach. Znamienny dla niej jest zdumiewający, przypominający rozgwiazdę kwiat, który jest niezwykle reprezentacyjny wizualnie, ale wydziela intensywny, nieprzyjemny zapach. Dzięki niemu zwabia do siebie muchy, które go zapylają.Źródło tekst:Encyklopedia roślin.

Jest u mnie trzy lata.Ostanio zakwitła właśnie trzy lata temu.Od tego czasu nie kwitnie,być może wystawa wschodnia zapewnia jej zbyt słabe nasłonecznienie?

Tak wyglądała trzy lata temu.

Obrazek Obrazek

Zdjęcia aktualne.Jest chyba obrażona,że brakło jej miejsca na wystawie południowej i nie kwitnie od trzech lat?Stoi jak zaklęta ;:120

Obrazek Obrazek

Sansewieria krasnolud - Sansevieria Boncellensis

O tej roślinie i ich odmianach nadmieniłem już w poprzednich postach,przypomnę jedynie,że są łatwe w hodowli o ciekawym wyglądzie ja bardzo je lubię ;:108

Zdjęcie rośliny matecznej z poprzedniego postu.

Obrazek

Zdjęcia jej pierwszych odrostów z okresu wrzesień 2020.Młode odrosty różniące się jeszcze nieco ubarwieniem ale aktualnie już zaczynają przybierać barwę rośliny matecznej.

Obrazek Obrazek

Obrazek


Zapraszam do odwiedzin ;:180
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Melduję się po długiej nieobecności. :wink:

Z przyjemnością pooglądam, co u Ciebie nowego. :)
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witaj Arkadiuszu :wit

Masz sporo pięknych roślinek.. I te podróże.. Ach.. Ile ja bym sadzonek przywiozła(przemyciła) ;:oj sansevierie cudne ;:167 idę przeglądać dalej ;:167
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Joasiu - Sukulencik 36

Witam Was :wit

Fajnie,że jesteście dzięki za odwiedziny ;:180 i pozostawione po nich posty miłej treści.,
Pozdrawiam serdecznie Was,Forumowiczów i Gości i zapraszam do kolejnych odwiedzin ;:108

Na mój dzisiejszy post składają się:
z nowości Skrętnik
Pieprzówka pstra
Eszeweria
Eonium drzewiaste
Gerbera-czwarte kwitnienie

Skrętnik - Streptocarpus

"... rodzaj roślin zielnych z rodziny ostrojowatych. Blisko spokrewniony z powszechnie w Polsce znanym rodzajem sępolia, którego kultywary są uprawiane jako ozdobne rośliny doniczkowe. Wyróżnionych zostało około 155 gatunków występujących w południowej i południowo-wschodniej Afryce oraz na Madagaskarze. Jest też kilka gatunków z Azji Południowo-Wschodniej..."Źródło tekst:Wikipedia.

Dostaliśmy go miesiąc temu od naszego przyjaciela w ramach wymiany na inną roślinę.
Ciekawa ozdobna roślina przed naszym wyjazdem na urlop ładnie kwitła ciemno-fioletowymi lejkowatymi w kształcie dzwonków kwiatów.
Była w miarę w dobrej kondycji a jak jest teraz okaże się po powrocie do domu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pieprzówka pstra - Peperomia variegata

Peperomia to inaczej pieprzownik lub pieprzówka. Roślina pochodzi z rodziny pieprzowatych. Jej naturalne środowisko to tropikalne obszary Ameryki Południowej, Środkowej oraz Afryki. Obecnie znanych jest około 1000 gatunków peperomii.Źródło tekst:GOOGLE

Tak wyglądała jeszcze w marcu.

Obrazek

Tak wygląda dziś po wcześniejszym odcięciu czubka w celu jej rozkrzewienia się.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Młoda pieprzówka z odciętego stożka rośliny matecznej.

Obrazek Obrazek


Eszeweria - Echeveria

"...rodzaj roślin należący do rodziny gruboszowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych do rodzaju tego należy około 150 gatunków występujących głównie na suchych obszarach Ameryki Południowej i Północnej, szczególnie w Meksyku i Kalifornii..."Źródło tekst:GOOGLE

Mamy ją od lipca 2013 roku w zeszłym roku pojawił się młody odrost,który cieszy oko.

Obrazek Obrazek

Daktylowiec,który wyrósł z pestki przebił się przez liście eszewerii-jego pestka znalazła się przypadkiem w podłożu.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Te zabliźnione pęknięcia na liściach rośliny matecznej matecznej powstały najprawdopodobniej od nasłonecznienia.

Obrazek Obrazek

Eonium drzewiaste - Aeonium arboreum

"...pochodzi z Wysp Kanaryjskich, gdzie rośnie na słonecznych i kamienistych zboczach gór. Rośliny żyją wiele lat i z wiekiem przyjmują formę słabo rozgałęzionego drzewka, osiągającego około 50 cm wysokości..."Źródło tekst:GOOGLE

Pierwsze eonium trafiło na nasz parapet dwa lata temu i pięknie zakwitło w lutym tego roku.
Kwiaty bardzo drobne dzwonkowate - na zdjęciach w dużym powiększeniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drugie eonium jest u nas od roku,które posadziłem w szklanym pojemniku po wypalonej świecy.
W przeciwieństwie do pierwszego nie zakwitło ale wydało na świat swoje liczne potomstwo.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

U dołu pośrodku pod młodymi odrostami rozchodnik.

Obrazek

Gerbera - Gerbera

Rośliny te występują w stanie dzikim w południowo-wschodniej Afryce i na Madagaskarze oraz w tropikalnych rejonach Azji i na Tasmanii. Nazwę roślinie, dla upamiętnienia niemieckiego botanika Traugotta Gerbera, nadał w 1735 roku Jan Frederik Gronovius.

Jest u nas od kwietnia tego roku i na bieżąco zdobi nasz pokój bo to już jej czwarte kwitnienie.

Obrazek Obrazek

Kolejne kwiaty z początku sierpnia.

Obrazek Obrazek

Zdjęcia z 10tego sierpnia.

Obrazek Obrazek

Zdjęcia z 15tego sierpnia a w jakiej kondycji zastaniemy gerberę po powrocie z urlopu to się okaże ;:174

Obrazek Obrazek


Pozdrawiam raz jeszcze i zapraszam do kolejnych odwiedzin :wit
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Dzień dobry ;:3 zaglądam, przychodzę z re-wizytą. Pięknie tu u Ciebie!
Gerbera cudo! Aż przyjemnie popatrzeć na kolejne zdjęcia cyklu wzrostowego. Jak i Peperomia.
Mam u siebie też mały okaz peperomii. Czekam aż podrośnie. Twoja pięknie wybarwiona.
Nawet Dracena wonna. U mnie są dwie. Jedna trochę niedomaga, coś jej podsychają liście. Muszę się bardziej o nią zatroszczyć. Każda z nich ma inne stanowisko.

Popatrzę też na inne Twoje rośliny, bo rozmaitość aż przyciąga! Pozdrawiam! :wit
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 760
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Dzień dobry, proszę powiedz mi co robisz ze swoimi sukulentami że są takie piękne. Moje nie są takie w połowie.
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Ta Twoja gerbera to okaz zdrowia, gratuluję, że tak długo udało Ci się utrzymać ją w dobrej kondycji ;:138 .
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witaj Aniu :wit
Miło Cię znowu gościć w moim wątku,dziękuję za odwiedziny ;:180
Aniakak pisze:Dzień dobry, proszę powiedz mi co robisz ze swoimi sukulentami że są takie piękne. Moje nie są takie w połowie.

Na pozór wydaje się,że sukulenty nie mają jakichś specjalnych wymagań i wystarczy zapewnić im dostęp promieni słonecznych-nie wszystkie lubią silne nasłonecznienie,podlewać,nawozić i to wszystko.A jednak nie bo po jakimś czasie trzeba je przesadzić do większej doniczki,misy itp.i ważnym jest podłoże do jakiego chcemy przesadzić sukulent.Po latach doświadczeń na ogół pamięta się jego skład w zależności od gatunku,odmiany sukulenta.Mimo to korzystam z różnych źródeł w internecie ponieważ informacje jakie są w nich zawarte różnią się między sobą ale nie aż tak bardzo czyli diametralnie,np.jedne źródła podają,że dla lepszej przepuszczalności wody dobrze jest dodać do podłoża perlitu ale nie wszystkim roślinom on dobrze służy np.zielistce Sternberga dodawać się go nie powinno.
Istotne jest również pH podłoża,jedne lubią lekko zakwaszone podłoże inne nie i trzeba to mieć na uwadze przy dobieraniu podłoża aby nasza roślinka dobrze i zdrowo rosła i cieszyła nasze oczy.Ważne jest aby nie przesadzać z podlewaniem i nawożeniem,trzeba to robić z umiarem i bardzo rzadko bo w przeciwnym razie dochodzi do gnicia rośliny.
To tyle pozdrawiam i zapraszam ponownie.
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4306
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Arkadiuszu ... zawsze podziwiam zdjęcia twoich roślin, ale tymi gerberami to mnie zaskoczyłeś dokładnie ;:180
Cuda nam pokazujesz i to w mistrzowski sposób ;:138
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”