Rośliny Arkadiusa cz.3

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Bardzo ładne świąteczne akcenty. Nikt nie chwalił stojaków pod doniczki i ładnych podstawek, będę pierwsza :heja
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Hej Justynko :wit
Zgadza się pisanki drewniane.Poza nimi pisanki do konsumpcji barwione w łuskach cebuli a drugie w opaskach zakładanych na gorąco.
Miło mi,że podobają Ci się dekoracje Dziękuję za komplementy i odwiedziny oraz życzenia-moje życzenia w dziale:Presonalne wątki.....
Pozdrawiam serdecznie.

Dobry wieczór Olu :wit
Gratuluję spostrzegawczości ;:333 Te stojaki i podstawki za parę złotych bardzo praktyczne i estetyczne.
Cieszę się,że zajrzałaś do mego wątku i że podoba Ci się dekoracja-dziękuję za odwiedziny.
Pozdrawiam serdecznie i życzę spokojnej nocy ;:19
Awatar użytkownika
inka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2169
Od: 5 lis 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica - Dolny śląsk

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witaj Arku jestem z rewizytą u Ciebie , ale muszę trochę więcej poświęcić czasu , na obejrzenie takich egzotycznych roślin, a pokazujesz ich dużo i bardzo ciekawych pozdrawiam ;:3 :wit
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witaj Tereniu :wit
Miło,że zawitałaś do mojego wątku ;:138
Cieszę się że zaimponowałem Ci moimi podopiecznymi-zielonymi i ich prezentacją.Mam nadzieję, że po przyjrzeniu im się bliżej i zapoznaniu z gatunkami zawitasz ponownie do mojego wątku i wyrazisz o nich swoją opinię?
Tymczasem dziękuję bardzo za odwiedziny ;:196
i serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Wprawdzie dawno już po świętach, ale nie mogę nie pochwalić pięknych dekoracji świątecznych ;:138 .
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Hej Basiu :wit
Na pochwały mimo,że: "...dawno już po świętach...",nigdy nie jest za poźno ;:185
zwłaszcza takie jak Twoje ;:108 Dziękuję za nie bardzo serdecznie jak i za Twoje odwiedziny w moim wątku ;:196


Iwonko - Beatko - Wandziu - Justynko - Olu - Tereniu - Basiu

Pozdrawiam Was Wszystkie serdecznie i jeszcze raz bardzo Wam dziękuję za super miłe posty,życzenia,pochwały i wiele innych ;:196 .
Dziękuję za kolejne odwiedziny i zapraszam do następnych ;:108 Pozdrawiam również Forumowicżów i Gości :wit i zapraszam do odwiedzin.

Do mijającego czasu nawiążę krótko,że jak Wszyscy wiemy jest nieubłagany i pędzi jak szalony do przodu.
Jeszcze niedawno obchodziliśmy Boże Narodzenie,prawie dwa tygodnie temu już Wielkanoc i za moment będziemy witali lato!

W dzisiejszym poście:
postępy moich sukulentów takich jak: Grubosz skalny,Sansewieria Zeylanica oraz Eonium drzewiaste.

Grubosz skalny - Crassula rupestris

Patrząc na jego pierwsze zdjęcie odnosi się wrażenie,że "wyciągnął" się bardzo w górę z braku słońca?To jednak nie ten powód bo stoi na parapecie co prawda na parapecie wschodnim ale ilość światła jest na nim dla niego wystarczająca.Po prostu wegetuje w dobrym podłożu,podlewany umiarkowanie i odżywiany na bieżąco nawozem w odpowiednich okresach-od marca do października.

Obrazek

Wierzchołkowe pędy ukorzeniane w wodzie-zaryzykowałem ukorzeniając je w wodzie ale udało się.

Obrazek Obrazek

Ukorzeniony posadzony do podłoża.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Sansewieria Zeylanica - Sansevieria zeylanica

Namnożyło jej się mnóstwo młodych odrostów i zagłuszyło jej"koronę",że stała się prawie niewidoczna.
Po oderwaniu od rośliny matecznej odrostów-piszę "oderwaniu",ponieważ uczeniu w temacie nie zalecają odcinania!Mają rację o czym sam się niejednokrotnie przekonałem ale nie ma stuprocentowej pewności,że te oderwane odrosty mimo,że są ukorzenione przyjmą się wszystkie po posadzeniu do nowego podłoża?Obserwując je zauważyłem,że jak do tej pory dwa z kilku odrostów zwinęły się w rulon co może świadczyć o ich nie przyjęciu się ;:185

Roślina mateczna po "uwolnieniu" jej od młodych odrostów.

Obrazek

Młode odrosty po posadzeniu do nowego podłoża-pojedyńcze odrosty posadziłem układając je na kształt korony na wzór rośliny matecznej.

Obrazek

Po lewej roślina mateczna po prawej młode odrosty.

Obrazek

Eonium drzewiaste - Aeonium arboreum

W jednym z postów wstecz informowałem o tym,że posadzone Eonium w doniczce tego samego gatunku rośnie prosto i już dwukrotnie zakwitło-patrz zdjęcie z drugiego ostatniego kwitnienia dwoma kwiatostanami-na zdjęciu Eonia jeszcze z jednym kwiatostanem.

Obrazek

Eonium drugie różniące się kolorem-odcieniem liści od pierwszego,posadziłem w szklanym naczyniu po wypalonej świecy,które wydawało mi się i wydaje nadal dekoracyjnym.
Eonium w tym naczyniu rośnie inaczej,mateczna rośnie w górę ale odrosty płożą się,których ma mnóstwo i nie kwitnie.Nie wiem i zastanawiam się nad tym czy naczynie szklane ma wpływ na wegetację rośliny-naczynie jest bez odpływu ale Eonium podlewane jest z umiarem aby korzenie nie stały w wodzie.Być może jest to odmiana pierwszego rosnącego w doniczce?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zapraszam do odwiedzin
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Bardzo pouczająca relacja z postępów, jakie poczyniły Twoje rośliny z biegiem czasu. Mnie osobiście zawsze raduje widok świeżych korzonków roślin rozmnażanych w wodzie.
Ciekawie różnią się wzorkiem młode odrosty sansevierii od rośliny matecznej.
Co do uprawy w szklanym naczyniu, głównym problemem dla mnie jest pojawianie się glonów. Na początku takie naczynie wygląda bardzo estetycznie, ale prędzej czy później... Może jednak masz Arku na to jakiś sposób?
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witam Cię Wandziu wieczorową porą :wit
Swoimi odwiedzinami sprawiasz mi zawsze wielką przyjemność za nie i za komplementy zawarte w Twoim poście serdeczne dzięki ;:196
Pytasz czy mam jakiś sposób na glony?
Skłamał bym pisząc,że ja takiego problemu nie mam.
Mam ale glonów jest tylko śladowa ilość i trzeba dobrze się przyjrzeć, żeby je dostrzec w naczyniu szklanym w którym rośnie Eonia drzewiasta.Dlaczego śladowa ilość mimo,że stoi na parapecie?
Mimo,że jest to wschodni światła słonecznego jest dostatecznie dużo ale nie aż tyle ile mają go rośliny na parapecie południowym
na którym być może stoją Twoje w szklanych naczyniach?
Wskazane jest w tym przypadku aby do roślin docierały promienie słońca ale rozproszone.
Stosuje się wtedy częściowe zacienienie-rolety lub inne albo prościej-rośliny ustawiać przy samym oknie ale za firanką.
Glony,które już są spróbować usunąć wilgotną gąbką zamocowaną na jakimś drążku czy patyku.Innego sposobu wydaje mi się nie ma?
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę skuteczności w walce z glonami i zapraszam do kolejnych odwiedzin.
Awatar użytkownika
Traffcia
100p
100p
Posty: 112
Od: 7 kwie 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Ślicznie wygląda młody grubosz - młode przyrosty sprawiają wrażenie trochę takiej wariegacji, co dodaje roślince uroku.
Z sansevierią wyszło super. ;:215 Od rośliny matecznej różni się tylko "młodzieńczym" wyglądem liści.
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Hej Beatko :wit
Miło Cię znów gościć w moim wątku.Dzięki za odwiedziny i bardzo sympatyczny post ;:196
Jestem zachwycony sposobem Twojego pisania,redagowania i opisywania cech charakterystycznych roślin jak również poczynionych przez nie postępów.Cenię Twoją spostrzegawczość i obserwacje świata roślin.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do kolejnych odwiedzin.


18.05.2022.
g.16:00


Wandziu - Beatko

Dzięki raz jeszcze za odwiedziny w moim wątku i bardzo miłej treści posty ;:196
Pozdrawiam serdecznie Was,Forumowiczów i Gości :wit i zapraszam do kolejnych odwiedzin ;:180

W dzisiejszym poście:
1.Kliwia-kolejne kwitnienie
2.Difenbachia młode pokolenie
3.Fikus'Robusta'-udane cięcie
4.Filodendron'Birkin' i jego postępy
5.Dracena wonna i jej wzrost
6.Dracena obrzeżona-młode pióropusze.

Kliwia - Klivia

Nasza Kliwia,którą mamy od już sześciu lat w tym roku całkowicie nas zaskoczyła.W lutym tego roku zakwitła po raz czwarty,żeby po raz piąty zakwitnąć w tym miesiącu.Myśleliśmy,że nas wzrok myli patrząc na tyle co wyłaniające się z pomiędzy liści malutkie pąki kwiatowe.
Okazało się jednak,że to jej kolejne kwitnienie,co etapami widać na załączonych mini zdjęciach.
Na razie ma trzy kwiaty a będzie miała ich sześć!
Każde kwitnienie naszych roślin bardzo nas cieszy ale kwitnienie kliwii szczególnie ze względu na jej wyjątkowe kolorowo-pomarańczowe kwiaty ;:108

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Difenbachia - Diffenbachia

Na zdjęciach poniżej dorosły już jeden z wielu odrostów naszej matecznej Difenbachii hodowanej od kilku dobrych lat.

Difenbachia, diffenbachia – rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych, obejmujący 57 gatunków, pochodzących z tropikalnej Ameryki, od Meksyku do Argentyny i Paragwaju. Źródło tekst:Wikipedia.

Obrazek Obrazek

Fikus 'Robusta' - Ficus 'Robusta'

Poprzez odcinanie wierzchołków i ukorzenianiu ich w wodzie uzyskaliśmy w ciągu lat kilka młodych egzemplarzy.
Na zdjęciach fikus po odcięciu wierzchołka wypuścił dwa boczne odrosty i o to mi chodziło,żeby rozrastał się na boki.
Jeden z odrostów niestety jest silniejszy-rośnie szybciej i wypuszcza duże liście czy słabszy go dogoni?

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Filodendron 'Birkin' - Philodendron 'Birkin' Odmiana White Measure czyli biały środek.

Jest u nas od stycznia tego roku i trafiłem na niego w markecie przez przypadek i ku mojej uciesze bo.....Gdy zobaczyłem go po raz pierwszy na naszym forum u jednej z naszych Forumowiczek,to bardzo mnie zaciekawił jego wygląd.Zastanawiałem się skąd u niego taka nazwa skoro podobieństwa do filodendrona brak?
Po sięgnięciu do literatury okazało się że: 'Birkin' jest nową hybrydą i uważa się, że pierwotnie rozpoczął życie jako mutacja Philodendrona Rojo Congo, która następnie została oddzielona i uprawiana jako odrębny kultywar. Inna teoria sugeruje, że jest to hybryda odmian Rojo Congo i Green-Leaf pochodzącej z Tajlandii.Źródło tekst:GOOGLE.

Jego stanowisko to stół-ława a dokładniej na skraju ławy stojącej stycznie do okna w świetle słonecznym średnim i jasnym,pośrednim.
Wypuścił już cztery ,młode listki o jasno-zielonym kolorze z przewagą białego i pojawił się już zawiązek kolejnego piątego liścia.Wg mnie ładnie się prezentuje i traktuję go jako ciekawostkę.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Dracena wonna - Dracaena fragrans

Mamy ją od zeszłego roku a poczyniła postępy-chodzi o wypuszczenie większej ilości liści po zmianie stanowiska ze stołu-ławy na podwieszenie podsufitowe za firanką na wprost okna.

Jest to kultywar dużo mniejszy od formy typowej dziko rosnącej w tropikalnych obszarach Afryki-gatunek z rodziny szparagowatych.Źródło tekst:GOOGLE.

Obrazek Obrazek

Dracena obrzeżona- Dracaena marginata

Jest u nas trzeci rok a do ścięcia jej kilkuletnich pióropuszy zmusił mnie ich niezdrowy wygląd.Wypuszczała karłowate blado-zielone liście.
Nie wiem jaki był tego powód,ponieważ rośnie w dobrym przepuszczalnym podłożu bogatym w składniki pokarmowe a na dnie doniczki jest drenaż z kawałków styropianu.Być może popełniałem błąd przy podlewaniu-wystarczy dracenę przesuszyć i już rośnie nie tak jak powinna.
Na zdjęciach dracena z młodymi dwumiesięcznymi,zdrowymi żywo-zielonymi pióropuszami.Mam nadzieję,że tym razem czegoś nie przegapię w jej dalszej hodowli?

Obrazek Obrazek

Obrazek

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do kolejnych
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2587
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Piękne i dorodne rosliny jak z katalogu.... Nidy jeszcze nie widziałam tak dużej draceny :)
Zdjęcia mistrzowskie dodajace roslinom niemal mistyczego wymiaru i podkreslajace ich wspaniałą urode ;:138
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witam Cię Igo :wit

Swoimi odwiedzinami w moim wątku sprawiłaś mi wielką przyjemność-Jesteś u mnie zawsze mile oczekiwana ;:196.Zaś treścią swojego postu bardzo mnie ujęłaś :oops:
Dziękuję Ci bardzo za odwiedziny i pozostawienie śladu po swojej wizycie w postaci tak miłego i sympatycznego postu ;:180 ;:180 ;:180
Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie,życzę miłego dnia ;:3 ;:3 ;:3 i zapraszam do kolejnych odwiedzin.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Arkadiuszu, odwiedziłeś mój wątek, moje swojskie, wiejskie progi a ja odniosłam wrażenie, że wpadł do mnie niespotykany, egzotyczny motyl. Zdążyłam się zorientować, że pociągają Cię niezwykłe rośliny, niepospolite krajobrazy, poza tym masz duszę wnikliwego obserwatora, botanika.
Pokazałeś kliwię, która zaszczyciła wielokrotnym kwitnieniem. Taka seria robi wrażenie. Moja kwitnie trzeci raz w tym roku i traktuję to jako sukces ale daleko mi do Twoich rekordów.
Muszę jeszcze raz uważnie obejrzeć Twoje zdjęcia.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”