Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

:wit Witaj Karolu, śpieszę Cię zawiadomić, że siewki z nasion od Ciebie zakwitną w tym roku po raz pierwszy na moich parapetach. Cieszę się ogromnie :heja i jestem bardzo dumna z nich. W sumie pozostało ich coś ponad 30 sztuk. Ciekawa jestem jakie będą ;:224
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Witajcie. :wit
Mam tu 2 Hippeastrum (główna cebula i "dziecko"). Mała cebulka jeszcze mi nie kwitła a główna rok temu nie raczyła także zakwitnąć. Kupiłam Hippeastrum dobre parę lat temu co po kwitnieniu dała mi małą cebulkę. Obecnie główna będzie wychodzić z spoczynku bo zauważyłam w środku listek zielony.
Moje pytanie jest takie: co muszę zrobić by główna cebula "przytyła"? Nie jest już taka spora jak ją kupiłam.
Obrazek
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

:wit W tym wątku są bardzo cenne wiadomości i trzeba by przeczytać...naprawdę warto. A choć nie mam tej wiedzy co autor tego wątku zapytam: czy nawozisz te cebulki? Zwartnice są żarłoczne i cały sezon po kwitnieniu co tydzień podlewam z nawozem zwykle do kwitnących. Ja mam cebule-siewki siane w październiku 2016 w tej chwili parę z nich szykuje się do kwitnienia. Mam wrażenie, że są większe od Twojej. A jak kwitła ta cebulka...masz może fotkę? Czy przesadzałaś ją teraz? Czy w ogóle była przesadzana?
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

kety, cieszy mnie, że siewki z nasion ode mnie zamierzają u Ciebie kwitnąć :D Oczywiście chwal się ich kwitnieniem bo z chęcią je zobaczę :)

aryia1985, abstrahując od sensownego oczywiście pytania kety o nawożenie to mam inna uwagę :wink: Cebule masz w bardzo małych doniczkach. Cebule zwartnic mają olbrzymie ilości mięsistych korzeni i jakoś ciężko mi sobie wyobrazić zdrowy ich rozwój w takiej małej ilości ziemi. Nie chodzi nawet o średnicę doniczki co o jej wysokość. Korzenie są bardzo długie i ograniczając ich rozrost ograniczamy też rozwój cebul. Nie przesadzaj do jakichś dużo większych doniczek ale do znacznie wyższych. I oczywiście dokarmiaj je :wink:
Dodatkowa uwaga - nie obieraj cebul do żywej łuski. Suche zewnętrzne łuski są naturalną ochroną mechaniczną cebuli przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Taka obrana cebula zasuszy tę żywą łuskę żeby mieć ochronę - a to oznacza, że znowu zmaleje. Takie obieranie jest zasadne jeśli cebula np. gnije i chcemy pozbyć się zgnilizny. Musimy zrozumieć, że ta sucha, czasem brzydka łuska jest ochroną cebuli, nie jest to coś, co musimy usunąć bo cebula ją potrzebuje choćby jako ochronę przed słońcem czy wysychaniem.
Ale poza tymi uwagami Twoje cebule wcale źle nie wyglądają, trochę opieki i powinny ładnie przytyć.

Moje dorosłe cebule, które mam w mieszkaniu (całe 2) śpią w najlepsze i nie zamierzam ich wybudzać - im później tym lepiej, chcę aby rosły w najlepszych warunkach świetlnych jakie będą możliwe. Siewki natomiast rosną w najlepsze, nie zasuszałem ich ponieważ tez same nie wykazywały zainteresowania snem :wink:
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Witaj sauromatum.

Zmieniłam i dałam więcej ziemi do tej dużej cebuli. Mam nadzieję że dobrze zrobiłam?


Obrazek
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Zrobiłaś bardzo dobrze :) Tylko teraz pamiętaj żeby nie podlewać za bardzo, czasem trochę, dopóki cebula nie zacznie szybkiej wegetacji. Ja zaczynam podlewanie dopiero gdy liście zaczynają wyrastać z cebuli lub gdy pęd kwiatowy się pojawia. Wcześniej pozwalam spać cebulom do woli. Zdarzyło mi się, ze cebula spała ponad 8 miesięcy, budziła si w maju dopiero :wink:
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Dałam troszkę wody na samo dno jak dawałam ziemię by mi przez oczka nie przelatywała. Potem już tylko cebula do suchej ziemi dałam.
pozdrawiam
Kasia
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Moje niedawno przekwitły. Podlewać, nie podlewać?
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

grafi26, zwartnice czyli Hippeastrum nie przechodzą okresu spoczynku po kwitnieniu więc jak najbardziej podlewać i dużo nawozić :wink: Przestać podlewać dopiero późnym latem/jesienią :wink:

aryia1985, mam nadzieję, że po przesadzeniu teraz cebule odwdzięczą się :wink:
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Sauromatum cebula zaczęła listek nieśmiało pokazywać. Mam nadzieję że pęd kwiatowy także wypuści.
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Jako, że w mieszkaniu mam całe 2 okna, a w tym tylko jedne przeznaczone na kwiaty to miejsca na uprawę czegokolwiek doniczkowego mam niestety bardzo mało... Przy drugim oknie nie może nic stać ponieważ koty rozprawiłyby się z tym bardzo szybko :wink:
Ale to też nie znaczy, że zrezygnowałem całkowicie z roślin doniczkowych, w tym ze zwartnic :wink: oj nie :wink: Dorobiłem nawet dodatkową półkę na parapecie aby zwiększyć miejsce dla roślin :wink:

W tym momencie zaczyna wypuszczać pąk kwiatowy zwartnica chyba 'La Paz':
Obrazek
W zeszłym roku kwitła w lutym, w tym roku udało mi się opóźnić jej kwitnienie o ponad miesiąc - co mnie bardzo cieszy. Teraz warunki świetlne są znacznie lepsze.
Jak widać, w ramach oszczędzania miejsca rośnie ona w doniczce z inną zwartnicą oraz z 2 małymi siewkami, które zapodziały mi się za szafą i spędziły ponad rok w pojemniczku do wysiewu na wacie... Ale przeżyły i już wypuszczają nowe liście po wsadzeniu ich do ziemi :wink: Nie miałem serca ich wyrzucić. Siewek mam aktualnie na parapecie ponad 10, w tym 2, które mogłyby zakwitnąć za rok - próbowałem je na zimę zasuszyć ale nie zrzuciły liści wcale, wręcz przeciwnie, wypuściły nowe. Pozostałe siewki jeszcze ze 2 lata muszą rosnąć aby myśleć o kwitnieniu.

Ten parapet, gdzie urzędują koty nie jest zupełnie nieużytkowany przeze mnie :wink: Trzymam tam szklaną mini szklarenkę, w której mam różne doniczkowe sadzonki :wink:
Obrazek
Znaczy bluszcz nie jest doniczkowy :wink: On będzie rósł u moich rodziców, tylko czeka na zrobienie drewnianego stelażu, po którym będzie się piął :wink:

Oczywiście w domu rodziców mam jeszcze dużo innych doniczkowych roślin, które muszą dotrwać do czasu aż powstaniu mój własny dom :wink:
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Dobrze czytać, że mimo tak spartańskich warunków, znalazłeś odrobinę miejsca na uprawę ulubionych roślin. Wyglądają bardzo dobrze ;:333
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

:wit Witaj i pozdrawiam wiosennie ;:3 ;:3 mimo zimnego wiatru jednak słońca coraz więcej. Karolu, tak jak obiecałam chcę pokazać Ci jak kwitną Twoje ;:306 "dzieci" ;:306

Obrazek

Obrazek

Obrazek
A to mój nowy nabytek ;:173 tylko mam pytanie Alfresco? Czy inne?
Obrazek
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”