Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Stwierdziłem, że muszę mój ogrodowy wątek połączyć z tym bardziej doniczkowym ponieważ u mnie granica między roślinami doniczkowymi a ogrodowymi jest bardzo zatarta. Większość doniczkowych roślin sezon ciepły spędza na dworze i ja je traktuje jak rośliny ogrodowe. Mało mam roślin doniczkowych, które cały czas są na parapecie w domu ? trochę to wynika z posiadania kota, trochę z braku miejsca na parapecie, ale głównie z tego, że staram się aby moje rośliny miały jak najlepsze warunki wzrostu ? i parapet często nie jest wcale w stanie zaspokoić ich potrzeb w sezonie wzrostu.
Zdaję sobie sprawę, że część osób nie chce wcale czytać o ogrodowych roślinach tylko o doniczkowych ale z mojego punktu widzenia musiałbym pisać ten sam post w wątku doniczkowym oraz ogrodowym?
Poniższy post będzie właśnie obrazował jak wygląda moja uprawa roślin doniczkowych u mnie :wink:

Tytuł wątku wskazuje na moje silne zainteresowanie zwartnicami (Hippeastrum), ale tez wieloma innymi roślinami cebulowymi, również bulwiastymi. Tak już mam :wink: W tym momencie kolekcję zwartnic dopiero odbudowuję (szczególnie siewkami) po niezbyt udanym sezonowaniu ich w tunelu foliowym na ogrodzie siostry 2 lata temu(straciłem wtedy znaczną większość cebul). Ale człowiek uczy się na błędach :wink: tylko szkoda, że na własnych a nie cudzych :wink:

Zdjęcie poniżej to moje standardowe skrzynki z cebulowymi nasadzeniami:
Obrazek

Po lewej widać Amarine belladiva, sprekelię urodziwą, po prawej są błonczatki Hymenocallis festalis.
Tylko jedna błonczatka postanowiła zakwitnąć:
Obrazek

Ale nie przeszkadza mi to ponieważ zdaje sobie sprawę, że zeszły rok rosły w kiepskim miejscu, i nie miały należytej opieki. Teraz się odbudowują.

Na tym zdjęciu widać z bliska Amarine oraz sprekelię:
Obrazek

Sprekelia 3 sezon rośnie w tej samej doniczce (tak, one rosną w doniczce zadowłowanej w skrzyni). Nie wymieniałem jej ziemi, nie przesadzałem jej, nie rozsadzałem jej ? i jak widać nie przeszkadza jej to :wink:

W tej skrzyni są również zefiranty (ukryte za Amarine i sprekelią:
Obrazek
Obrazek

W tym momencie zefiranty sporadycznie wypuszczają kwiaty (dość małe) ale odnalazłem jakieś zdjęcie w początku ich sezonu:
Obrazek

Może zdjęcie nie jest najlepsze ale widok na żywo był przepiękny. Cebulki zefirantów są małe ale ich pierwsze wiosenne kwiaty są bardzo duże. Jako, że mam 2 doniczki z zefirantami to potraktowałem je zupełnie inaczej żeby zobaczyć co to zmienia. Jedna doniczka była podlewana chyba od marca - cebule wypuściły tylko liście. Druga doniczka była utrzymywana w suszy, nic tam nie rosło. Pewnego ciepłego dnia wyniosłem obie donice na dwór, zatopiłem je w wiaderku z wodą aby ziemia mocno nasiąknęła (nie przesadzałem ich) ? cebule w obu doniczkach zakwitły chyba w przeciągu tygodnia. Różnica była tylko taka, że jedne kwitły mając już liście, drugie zakwitły nie posiadając liści. Ale angielska nazwa zefiranta czyli ?Rain lily? rzeczywiście bardzo nawiązuje do zachowania tych roślin. Przy normalnym podlewaniu ta jedna doniczka wcale nie zakwitła tylko wypuściła liście, dopiero gdy zupełnie zalałem ją to zaczęła kwitnąć.

Do życia budzi się już urginia morska:
Obrazek

Jej główna cebula raczej już zamarła (wynik tego nieszczęsnego sezonu 2 lata temu) ale wypuściła 4 cebule potomne więc nie martwi mnie to :wink: I oczywiście problem będzie dopiero jesienią bo to jest roślina, która w okres spoczynku wchodzi wiosną więc całą zimę ma liście.

I jeszcze na koniec kilka zdjęć moich kaktusów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na ostatnich 2 zdjęciach widać kaktusika (jest malutki), który wypuścił 2 bardzo duże, żółte kwiaty. Niestety chciał zakwitnąć akurat jak popsuła się pogoda i nie było słońca więc kwiaty się nie otworzyły. Jeśli ma ktoś pojęcie co to za kaktus to byłbym wdzięczny za nazwę :wink: Znaczy jestem przekonany, że to jest coś z dawnego rodzaju Lobivia czyli aktualnie Echinopsis ale gdyby ktoś to znał i potwierdził mi to byłoby super :wink:

I jak widać moje rośliny teoretycznie doniczkowe głównie żyją na dworze (kaktusy również), zimą przechodzą okres spoczynku (z kilkoma wyjątkami) ? więc traktuję je trochę jakby to były typowo ogrodowe rośliny :wink:
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Fajnie kolorowo u Ciebie. Zefiranty bardzo mi się podobają i kaktusy fajnie Ci kwitną ;:138
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Wiele różnych roślin nazbierałeś, a wszystkie ładne. Trudno się dziwić, że nie wiadomo jak niektóre rośliny zakwalifikować, ja też całkiem sporo doniczkowców wyrzucam latem na balkon :wink:
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

kasia74, zefiranty są piękne choć kwitną bardzo krótko, kwiaty są bardzo nietrwałe. Ja rośliny cebulowe uwielbiam, nawet gdy nie kwitną :wink:

wisnia897, ja w mieszkaniu wystawiam kaktusy nawet na parapet zewnętrzny żeby tylko miały jak najlepsze warunki :wink: Teraz mam mało miejsca, kolekcję mam malutką ale może za rok zacznę już ją powiększać - może kiedyś będę miał tak bogatą kolekcję jak Twoja :wink: Moje kaktusy nie dorastają Twoim do pięt :wink:

A teraz małe porównanie - zdjęcie z początku wiosny kontra zdjęcie z teraz.
Wiosna:
Obrazek
Teraz:
Obrazek

Jak widać kaktusy trochę podrosły, Gymnocalicium jeszcze kwitnie - u tego okazu pojedynczy kwiat utrzymuje się około tygodnia co mnie bardzo cieszy :) U moich innych kaktusów z tego rodzaju kwiaty utrzymują się dzień.

Tutaj inne ujęcie tej samej donicy:
Obrazek

A to kaktus, którego wątłą, wyciągniętą odnóżkę wziąłem z pracy w zeszłym roku:
Obrazek
Odnóżka tak ładnie urosła w zeszłym roku, że była kulką na cienkiej nóżce. Wiosna odciąłem tę 'nóżkę', zakorzeniłem kaktusa i teraz rośnie w siłę. W tym tygodniu pierwszy raz zakwitnie, wypuścił też 2 odrosty.

A to sukulenty ogrodowe ale uprawiane w doniczkach :wink:
Obrazek
Po lewej jest odmiana rojnika, którą kupiłem opisaną ale zapomniałem jak się nazywa :wink: Po prawej jest rojnik 'Pacific Blue Ice'. W tym momencie ich kolor jest zbliżony ale wiosną powinny się znacznie różnić.

A to jakieś malutkie rojniki:
Obrazek
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

W niedzielę, w ostatni upalny dzień rozwinął się żółty Echinopsis, który wcześniej nie rozwinął kwiatów z powodu chłodnego dnia, który przypadł na dzień kwitnienia:
Obrazek

Również sadzonka Echinopsisa, wziętego z pracy rozwinęła kwiat:
Obrazek
Obrazek
Takiego koloru kwiatów Echinopsisa jeszcze w kolekcji nie miałem :wink:
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Piękny Echinopsis i jeszcze z taką piękną historią. :)

Powiesz mi w jakim podłożu uprawiasz kaktusy i jakie mają stanowisko?
Wiedzę, żę masz piękne przyrosty, a moje marne... i tak sobie myślę, czy ostra patelnia prawie cały dzień to nie za dużo nawet dla kaktusów. :)

Pozdrawiam,
Artur
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Bajecznie kolorowe i różnorodne w kształtach kwiaty kaktusów ;:138
Pozdrawiam i miłego słonecznego weekendu życzę :wit ;:3
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Mnie się wydaje, że ten kaktus z żółtym kwiatkiem to bardziej Lobivia jest :wink:
Tak bardziej patrzę z punktu widzenia kaktusowego i się zastanawiam, czy nie lepiej byłoby te kaktusy rozsadzić, zwłaszcza że każdy kaktus jest z innego rodzaju. Niedługo będzie tam dość ciasno, zwłaszcza jak ferokaktus podrośnie.
Echinopsis, ten wzięty z pracy, już pięknie zakwitł, a poczekaj, aż zakwitnie kilkoma kwiatami na raz - to dopiero będzie widok :D
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

bool, historie ukryte za roślinami zawsze mi się podobają :wink:
Kaktusy uprawiam w zwykłej ziemi kwiatowej, kupionej w markecie - ale z bardzo dużym dodatkiem perlitu. Perlitu daje naprawdę dużo, ziemi jest tam dość niewiele.
Ja mam parapety wychodzące na stronę południowo-zachodnią więc jest tam czasem bardzo gorąco i słonecznie, ale w samo południe jeszcze tam słońca nie ma. Marne przyrosty to raczej nie wynik ostrego słońca a suszy (choć są kaktusy, które wola mniej słońca). Ja podlewam kaktusy bardzo obficie, czasem 2 razy dziennie w bardzo gorące dni :wink:

Arkadius121, dziękuje bardzo :)

wisnia897, z tego co się orientuje to rodzaj Lobivia w najnowszej systematyce nie istnieje, został wchłonięty przez rodzaj Echinopsis :wink: Więc oczywiście masz rację - według starej systematyki byłaby to Lobivia, ja po prostu lubię poprawne, najnowsze nazewnictwo więc używam już nazwy Echinopsis :wink: Niestety zmiana nazwy pewnie będzie tak długa i ciężka jak przy amarylisie i zwartnicy.

I oczywiście masz rację z rozsadzeniem ich, one zostaną rozsadzone ale dopiero jak już moja ściana kaktusowa powstanie :wink: Z punktu widzenia warunków na parapecie zarówno ferokaktus, jak i Gymnocalycium powinny rosnąc w większym półcieniu - słońce je przypala na tym stanowisku. Ale jeszcze nie mam warunków by każdy rósł osobno. Mam nadzieję, że max za 2 lata powstanie moja ściana.

Będąc ostatnio u rodziców zająłem się trochę przygotowaniem roślin do zimowania - co dla części z nich oznacza przygotowanie do sezonu wegetacyjnego. Dotyczy to chociażby pankracjum.
W związku z tym, że doniczka zaczęła się odkształcać pod naporem cebul w środku i korzeni, musiałem przesadzić roślinę. podczas przesadzania grupka cebul właściwie sama się rozpadła na kilka pojedynczych roślin:
Obrazek
Jedną cebule posadziłem osobno, pozostałe posadziłem razem do większej donicy - ale dałem każdej trochę własnego miejsca.

A to zdjęcie pokazuje coś, co mnie zaskoczyło:
Obrazek
To są korzenie błonczatki Hymenocallis harrisiana, którą kupiłem w lutym. Ona po kwitnieniu trochę pożyła, jej liście wyglądały bardzo szybko źle, latem już ich nie było. Byłem pewien, że cebula zgniła. Chciałem zobaczyć czy coś w donicy zostało i znalazłem to. Cebula ma się super, korzenie ma zdrowe, cebula tez jest zdrowa. Dałem się jej oszukać :wink:

Na razie część kolekcji trafiło do tunelu foliowego ponieważ jeszcze ma być ciepło, ale nie chce by deszcz zalewał doniczki.
Obrazek

Obejrzałem całą kępę Amarine belladiva i na razie nie znalazłem żadnego pędu kwiatowego, ale z tego co czytałem to ona potrafi wypuścić pędy dopiero w październiku... a cebule bardzo mocno urosły, ma bardzo bujne liście, więc szanse na kwiaty są :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Moja kolekcja 'parapetowców' to nie tylko cebule, mam też kilka roślin, którym daleko do cebulowych :wink:
Dawno temu i nieprawda kupiłem w promocji lisic hoi kerri, z nadzieją, że wypuści pęd. Jak już zupełnie straciłem nadzieję (minęło chyba ponad 2 lata) to liść wypuścił pęd:
Obrazek
Pnącza bardzo lubię, ta hoja od dawna mi się podobała. Najnowszy liść jest w jakieś plamy ale roślina jest ogólnie zdrowa.

Trochę krócej czekałem na wypuszczenie liści z sadzonek liściowych zamiokulkasa:
Obrazek
Zajęło im to kilka miesięcy. To jest odmiana 'Raven' i dlatego są takie czarne. Co ciekawe liście podczas wzrostu są zielone, czarnieją dopiero po jakimś czasie.

A to Aloe humilis czyli aloes niski:
Obrazek
Dostałem go na urodziny 2 lata temu, już taki mały nie jest :wink: Dostałem go w małej doniczce, teraz rośnie w dużej donicy.

Z tą rośliną to do końca nie wiem co zrobić, wcale jej nie chciałem, dostałem nasiona w gratisie więc je wysiałem... akacja srebrzysta:
Obrazek

Tutaj pomiędzy siewkami zaygokaktusa rosną 2 siewki innego kaktusa:
Obrazek
W sklepie rósł taki wielki okaz tego kaktusa, taka wisząca czupryna, był obsypany dojrzałymi jagodami - no i wziąłem jedną jagodę, wysiałem nasiona i oto sobie rosną :wink:

No i powrót w cebule :wink:
Ta roślina to znak zapytania:
Obrazek
Aukcja była źle opisana ale o tym wiedziałem. Możliwe, że to jakiś Cyrtanthus, bardzo przypomina z liści walottę Cyrtanthus elatus ale kwitnie zupełnie inaczej (na aukcji było zdjęcie kwitnącej rośliny), kwiaty ma jasne, wiszące - oczywiście nie zapisałem sobie zdjęcia :wink: Cebulka jest mała, kupiłem ją z jednym liściem, teraz rośnie już kolejny.

To jedne z moich najnowszych nabytków:
Obrazek
To jest Nerine laticoma, malutkie siewki. Mam chyba słabość do południowoafrykańskich roślin choć są bardzo problematyczne ze względu na wegetację podczas naszej zimy.

Żeby południowoafrykańskich roślin nie mieć za mało to dokupiłem również Hameanthus coccineus :wink:
Obrazek

Na koniec kiełkująca Ledebouria revoluta czyli kolejny południowoafrykański gatunek :wink:
Obrazek
To jest największe wyzwanie bo jednak przy kiełkujących nasionach trzeba dołożyć więcej starań żeby ich nie uśmiercić :wink: Kupiłem nasiona z ciekawości, nie wiedziałem czy w ogóle coś wykiełkuje.
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Dość szeroki zasięg zainteresowań, masz rośliny bardzo różnorodne, dodatkowo bawisz się siewkami ;:333 - podziwiam, bo opieka zajmuje niemało czasu, a Tobie udaje się dbać o nie wszystkie ;:180
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

wisnia897, wbrew pozorom to mam zawężony zasięg zainteresowań - głównie to rośliny cebulowe/bulwiaste/kłączowe (skrócone kłącza), do tego sukulenty :wink: Oczywiście to są przeważnie te mniejsze rośliny, których opieka często wymaga zimowania w domu lub odpowiednim pomieszczeniu :wink: Ale jako, że uwielbiam wszystkie rośliny to nie zawężam się tylko do tych grup roślin. Oczywiście mając do wyboru roślinę z rodziny obrazkowatych czy też inną z rodziny np jaskrowatych to wybiorę obrazkowate :wink:poniewaz sa one mi bliższe :wink:

Podzielę się może moimi wątpliwościami dotyczącymi amarylisa :wink: Ale tego prawdziwego amarylisa czyli Amaryllis belladonna.
Kupiłem od osoby prywatnej cebulkę amarylisa, która została przywieziona z Portugalii (gdzie sobie gdzieś tam rosła półdziko), i wygląda tak:
Obrazek
I jej wygląd nie budzi moich zastrzeżeń, widziałem zdjęcie rośliny matecznej z pędem kwiatowym (przekwitłym), cebula wygląda jak cebule, które kiedyś posiadałem - choć ta cebula dzieli się inaczej niż dzieliły się moje cebule (ale to jedyne zastrzeżenie, może inna odmiana?)
A to cebula zakupiona w sklepie internetowym (myślę, że znanym większości osób kupujących jakieś cebule :wink:):
Obrazek
I tu pojawia się pytanie czy to aby na pewno amarylis... Jestem skłonny uwierzyć, że to Amarcrinum, cebula jest bardzo duża, podłużna. Na pierwszy rzut oka nie pasuje mi jej wygląd. Na pewno jest spokrewniona z amarylisem co widać choćby po ciągnących się nitkach przy obrywaniu łusek, ale jednak coś tu nie gra. Może to ja się mylę - w końcu nie jestem nieomylny :wink: ale poczekam aż roślina wypuści liście, może wtedy wątpliwości zostaną rozwiane :wink:

A to Lycoris aurea właściwie w pełni wegetacji:
Obrazek
ten gatunek mam od kilku lat, nie kwitł jeszcze nigdy - ale jest to wytłumaczalne :wink:
Po pierwsze jest to gatunek rosnący zimą, a ja nie miałem dobrych warunków świetlnych zimą zatem cebule nigdy nie wegetowały w pełni.
Po drugie niestety plaga wełnowców sprzed 2 lat również bardzo dokuczyła tym cebulom. Teraz już wełnowców na tej roślinie nie ma, rośnie super ale na kwitnienie jeszcze co najmniej rok poczekam :wink:
Po 3 muszę zmienić warunki podczas letniego spoczynku żeby bardziej imitować naturalne środowisko.
W każdym razie gatunek jest bardzo ładny, nawet z samych liści :wink: A przynajmniej mi się podoba :wink:
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Tu mnie jeszcze chyba nie było, a podglądam.
R?wnie pięknie jak i w ogr?dku.

Zaintrogował mnie ten zamiokulkas. Dlaczego jego listki są takie czarne? Tak ma czy to jakaś odmiana?
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”