Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
jagodka27
100p
100p
Posty: 171
Od: 22 paź 2017, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Sauromatum jestem zachwycona twoimi roślinami. Bardzo wielka szkoda że zniszczyły ci się siewki z wcześniejszych lat. To dla takiego zapaleńca i miłośnika kwiatów duża strata i żal. Ale mam nadzieję że odbudujesz kolekcję w lepszym dla roślin miejscu.
Mam pytanie w jakim mniej więcej czasie od wysiania nasion hippeastrów zaczęły pojawiać się przy siewkach cebulki przybyszowe?
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

[quote="sauromatum"]wisnia897,


I tu pojawia się pytanie czy to aby na pewno amarylis... Jestem skłonny uwierzyć, że to Amarcrinum, cebula jest bardzo duża, podłużna. Na pierwszy rzut oka nie pasuje mi jej wygląd. Na pewno jest spokrewniona z amarylisem co widać choćby po ciągnących się nitkach przy obrywaniu łusek, ale jednak coś tu nie gra. Może to ja się mylę - w końcu nie jestem nieomylny :wink: ale poczekam aż roślina wypuści liście, może wtedy wątpliwości zostaną rozwiane :wink:


Ta roślina to Ismena. U mnie rośnie w gruncie wysadzana wiosną.W tym roku z powodu suszy zakwitła bardzo późno.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

jagodka27, rzeczywiście strata dotkliwa ale już powoli kolekcję odbudowuję :) mam nadzieję, że będzie się czym chwalić :wink:
Co do wypuszczania cebul przybyszowych to nie ma reguły, wszystko zależy od cech indywidualnych siewek. Zazwyczaj jest to dopiero 3-4 rok od wysiania, ale miałem siewki, które już kilka miesięcy po wykiełkowaniu wypuszczały cebule przybyszowe. Miałem też kilka cebul, które w 3 roku miały wokół siebie kilka, a czasem kilkanaście cebul przybyszowych. Ale one tę cechę odziedziczyły po rodzicu, który też na potęgę wytwarzał cebule potomne.

grafi26, ciekawe skojarzenie z cebulą ismeny :) ale to nie jest ismena na pewno :wink: Cebule ismen rzeczywiście są takie podłużne, trochę butelkowate. Ale jest jedna cecha, która całkowicie wyklucza ismenę - łuski okrywowe cebuli ze zdjęcia po oderwaniu ciągną za sobą nitki włókien - cecha charakterystyczna nerin, krynek czy też amarylisa (zwartnice nie posiadają takich włókien). Jako, że Amarcrinum to krzyżówka amarylisa i Crinum to również będzie posiadać tę cechę. Ale samo skojarzenie bardzo dobre :)

A swoją drogą to posiadam ismeny, sporo, nawet nie wiem ile :wink:
Na zdjęciu poniżej w prawej skrzyni rosną ismeny:
Obrazek
Jest ich tam co najmniej kilkanaście. Rok temu rosły w gruncie, tak sobie im to sprzyjało. W skrzyni wyglądają dużo lepiej, dużo zdrowiej. Możliwe, że wpływ ma wyższa temperaturę podłoża w takiej skrzyni. W tym roku tylko jedna cebula zakwitła co jest właśnie wynikiem kiepskiej wegetacji w gruncie. Na ogrodzie mamy ziemię gliniastą więc może to im nie pasowało.

Rośliny w większości są już na zimowisku choć zimowanie dla części oznacza intensywną wegetację (np pankracjum po przesadzeniu zrzuciło część liści ale teraz wypuściło już dużo nowych). I tu pojawiał się zawsze problem jako, że na razie moje rośliny zimują u rodziców (ale już może niebawem?) ? no i jak powiem rodzicom żeby podlewali któreś rośliny to oni pewnie będą podlewać też te, które powinny mieć sucho. I w drugą stronę czyli jak powiedziałbym, że mają czegoś nie podlewać to nie podlewaliby też tych roślin, które teraz prowadzą wegetację (między innymi amarylis). Ta sytuacja zmusiła mnie do poszukania rozwiązań, które powoli zacząłem już stosować :wink: A wygląda to tak:
Obrazek
Dla roślin, które wymagają podlewania mam znaczniki niebieskie, bez przekreślenia :wink: W ten sposób nie muszę tłumaczyć co podlewać, co nie :wink:

Wczoraj kupiłem sobie zwartnicę, podobno miniatura, z obrazka wyglądała jak sonatini ?Eyecatcher? ? a chciałem jakąś na parapet w pracy a miniatury bardzo lubię. Kupiłem donicę oraz mech aby cała doniczka ładnie się prezentowała na parapecie służbowym :wink:
Obrazek
Nie mogę na razie żadnej ze swoich dotychczasowych cebul zwartnicy wywieźć do pracy ponieważ dopiero udają się na spoczynek. Jak ponowią wegetacje to mogę coś do pracy wywieźć aby mieć trochę mniej przeładowany parapet :wink:

Mój aloes powoli kończy już kwitnienie, pęd kwiatowy jest już wysokości okna :wink:
A tak wyglądał jakiś czas temu:
Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

sauromatum pisze:(...)jak powiem rodzicom żeby podlewali któreś rośliny to oni pewnie będą podlewać też te, które powinny mieć sucho
Mam to samo z M :lol: . Gdzie zdobyłeś takie "zakazy podlewania", samoróbka? Świetny pomysł ;:215 .
jagodka27
100p
100p
Posty: 171
Od: 22 paź 2017, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ja jeszcze odnośnie cebulek przybyszowych. Powodem pytania było zauważenie u mnie przy siewkach z wiosny tego roku takiej małej siewki. No i skojarzyłam po przeczytaniu Twojego wątku że to może być przybyszowa. Pozwolę sobie wstawić zdj. jak to wygląda:

Obrazek
Czy to może być przybyszowa czy spóźnione nasionko?
Siewki są z zapylenia Clown x Hercules.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

barbra13, zakazy podlewania sam zaprojektowałem, wydrukowałem, zalaminowałem, i wyciąłem :wink: Dzisiaj robiłem kolejne ponieważ trochę ich potrzebuję :wink:

jagodnka27, to jak najbardziej może być cebula przybyszowa, ponieważ Twoje siewki są już spore. Nie wiem kiedy wysiewałaś nasiona więc ciężko powiedzieć czy może być to spóźnione kiełkujące nasiono...

Moje zwartnice ani myślą o pójściu spać - ale w sumie mnie to cieszy ponieważ później zaczną wegetację :wink:
Zastanawiam się czy nie przewieźć mojego tunelu foliowego od siostry na mój ogród, i czy będę w stanie doglądać odpowiednio często moich roślin tam. Budowa domu trwa, nie wiem jaki będzie stan domu i działki w maju w przyszłym roku. Ale jest to do przemyślenia :wink:
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Świetne rozwiązanie z tymi znakami ;:333 Ja na szczęście nie mam takich problemów, bo są albo kaktusy, albo coś, co się podlewa :lol:
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Co tam słuchać w nowym sezonie? Jakieś nowości? Piękne kwitnienia? ;)

Pozdrawiam,
Artur
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Będę miała nasiona z matecznej cebuli. 1 z kulek nasiennych (?) zaczyna się otwierać i chciałabym je odrazu dać do doniczki pod przykryciem z woreczka foliowego z dziurkami. Jedyne ciepłe miejsce jakie mam w mieszkaniu to ciemna łazienka. Jest szansa że coś wzrośnie w ciemnościach? Coś ktoś helps?
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

aryia1985, nasiona powinny wykiełkować nawet w ciemności - nie wydaje mi się by kiełkowanie było zależne od światła w ich wypadku. Ale co znaczy jedyne ciepłe miejsce? powyżej 20 stopni? im wystarczy temperatura zwyczajna pokojowa, nawet trochę niższa - ale wtedy na pewno kiełkowanie będzie trwało dłużej. Nie mam doświadczenia w siewie do ziemi więc ciężko jednoznacznie odpowiedzieć.

W związku z tym, że prowadzę tylko jeden wątek aktualnie (prowadzenie dwóch równocześnie nie zdało egzaminu :wink: ) to zapraszam do mojego aktualnego wątku, a ten zgłoszę do zamknięcia.
Ogród po mojemu
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”