Roślinne schronisko u Schatten :)

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

I ostatnia porcja zdjęć :

Trawka - rośnie grzecznie :)
Obrazek
Obrazek


"dzietna" dracena - tej niestety zaczęły obsychać liście.. nie szczególnie też rośnie. Może te rośliny mają po porstu taki powolny wzrost, nie wiem.. Z pewnościa jest teraz trudny okres kiedy i ja i roślinki musimy przyzwyczaić się dop sezonu grzewczego, innej wilgotności powietrza i ziemi, innego podlewania. Klimatyzujemy się obustronnie :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Następna dracena niewykazująca niemal żadnego wrotu, a jedynie utrzymywanie się w niemal niezmiennym stanie. Na szczęście wygląda zdrowo :)

Obrazek


I trzecia dracena - jako jedyna wykazująca postępy wzrostowe :) czubek kieruje się oczywiśie w stronę słońca (okna) :)

Obrazek
Obrazek


No i na deser dwie dumne piękności:
skrzydłokwiat (na razie nie kwitnie, ale mam wrażenie, że niedługo będę mogła spodziewać się pąków) i juka, która przy takim tempie wzrostu za rok sięgnie sugitu wnęki okiennej :P

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Uff. No tyle jeśli chodzi o odnotowane zmiany, mniejsze czy większe :)
Mam nadzieję że szybko się z roślinkami zaklimatyzujemy w okresie grzewczym i obejdzie się bez strat.
Niektórym z nich lekkie przesuszenie sprawia ewidentnie przyjemność ;]

Jeśli wzrost nadal będzie (w niektóych przypadkach) tak imponujący, będę musiałą odwiedzić dział 'oddam w dobre ręce'.. smutno się będzie rozstawać ! ;:145
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Witaj ponownie ;:168 nie martw się anturium, czasem tak bywa, ze coś nie wychodzi ;:196 reszta roślinek bardzo piękna :D
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Rosną roślinki - a ten fakt cieszy ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Minęło parę miesięcy, niestety bez sukcesów, za to z porażkami. Przegrałam walkę ze zmianą sezonu grzewczego.
I tak:
anturium - nie odżyło.. Obrazek

'trawka' - padła całkiem.. nie wiem - przelana ? Nic nie zostało.. :(

palma - dogorywa.. Obrazek

W międzyczasie dostałam bromelię - myślałam że usycha, a ona zgniła..

Paprotka też bardzo marnie się trzyma.. zdjęłam ją z podwieszenia i wstawiłam na parapet - mam nadzieję że może dodatkowe światło jej pomoże się rozruszać - tam wysoko mogła mieć za ciemno. Mam jednak złe przeczucia.. Jeszcze liczę na przesadzenie, ale.. Obrazek
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Niewielkie, ale jednak, postępy zrobiły draceny:

Obrazek Obrazek
Obrazek

i bluszcz:
Obrazek

Asparagus po brutalnym zimowym cięciu zaskoczył mnie ostatniu wypuszczeniem mocnej nowej łodygi - to ten samotny żagiel z lewej :)
Obrazek

Geranium niestety wybujało - chyba wzrostem chciało dorównać juce, i się udało! ;)
Obrazek
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

No i chyba ostatni post z tego okresu:

Najpierw skrzydłokwiat - urodził jeden kwiat główny, i dwa mniejsze w gęstwinie :) Niestety chyba już ma za dużo słońca bo zaczynają mu marnieć liście. Przydałoby się mu też dołożyć ziemi, bo główna kępa zaczyna być ponad ziemią w wyniku 'efektu cebuli' - odchodzenia kolejnych liści. Nie wiem czy to normalne, ale mój nie lubi za dużo pić..
Obrazek Obrazek


Dalej - filodendron. Trzeba przyznać że rośnie dziarsko, ale też chyba za dużo słońca zaczął dostawać.
Najpierw zdziwiłam się że nie widać czubka wzrostu. Jak się okazało, zawinął mu się pod liść - jakby był nieśmiały :)
Niestety 'kończy' mi się okno w pionie, i kwiatuszek ma trafić do mojej babci :) Nadal rosi się kroplami lepkiego soku na przemian z 'wodą'.
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek



Kroton - chyba żyje mi się ze mną niezgorzej :) Wypuszcza kolejne listki, stracił chyba tylko jeden, dawno temu :) Zastanawia mnie jednak jakaś fałdowatość listka, nie wiem czy widać ją na zdjęciu. Nie zauważyłam szkodników. Bardzo podobają mi się te zdjęcia po spryskaniu! Taka soczysta zieleń! ;:oj
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek



A teraz dwie nowości:
pierwszy wiszący nabytek to roślinka po dekoracji jakiegoś wystroju. Podwiesiłam pod sufitem tam gdzie wcześniej paproć, ale nieco niżej, by więcej światła padało przy doniczce. na razie siedzi w oryginalnym podłoży - torf? Kokos? Jakieś miękkie.. ALe kolory ma piękne! :)
Obrazek Obrazek


A to już biedulek zabrany z cudzej lodówki. Nie wiem jeszcze co to ani jak się nim zająć. Przypomina zasuszonego benjaminka. Wstawiłam w okno - 'do karmienia' słońcem, i czekam.. Jeśli odbije i wypuści nieco liści, będę Was prosiła o pomoc w rozpoznaniu osobnika.. :)
Obrazek Obrazek Obrazek



Dziękuję z góry za Wasze odwiedziny ! :)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

:wit Witaj znowu, trzymam kciuki za rekonwalescentów :D
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

sara44, dziękuję za wskazówkę. na pewno jest sucho, więc staram się zraszać co jakiś czas, ale faktycznie może jednocześnie przelałam - paproć kojarzy mi się z wilgocią.

Problem mam z palmą - zabrałam ją w bardzo kiepskim stanie, i niestety nie odratowałam, obumiera. Może też powinnam dać jej trochę przeschnąć - może ziemia już zbyt nasączona.
Liście 'rdzewieją' i schną od końcówek, taką już ją wzięłam. Co prawda wypuszczała nowe zielone, ael kończyło się tak samo, rdzewieniem i obeschnięciem liścia aż do głównej łodyki - teraz z chyba 3 łodyżek została ostatnia :( Nie wiem czy to jakieś choróbsko, czy złe środowisko.. Doradzisz coś?
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Dorotak pisze: A po wypowiedzi lucy23-61 o godz 12:26 piszesz że bedziesz go podcinac i tego nie rozumie skoro jak twierdzisz bulwa siedzi w ziemi bo tak piszesz wypowiedz z 08:32
Prosze nie czuj sie urażona ale ja tak zrozumiałam
Przepraszam że chwilowo cofam - Dorotak, podcinać miałam tego dużego, w donicy, a 'bulwa w doniczce' to osobna 'jednostka' :)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
vizi
200p
200p
Posty: 254
Od: 11 lis 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Ja tam wszystko rozumiem :wink:
Podziwiam Twój zapał i cierpliwość do ratowania zdechlaczków.
Kroton prześliczny ;:333 A ostatni kwiatek to na pewno ficus beniamina.
Pozdrawiam Agata
Moje rośliny
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Hihi, dziękuję, vizi, za uśmiech i pomoc w rozpoznaniu! :))
MAm nadzieję, że więcej będzie tych którym uda mi się pomóc niż tym które wykańczam.. :( ;:174
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

sara44 / Katarzyno, zmartwiły mnie Twoje słowa bo wydawało mi się, że większość moich kwiatów ma się w zasadzie całkiem nieźle.. ;:218
Masz oczywiście rację że jakąś wiedzę teoretyczną warto mieć - ja póki co stosuję metodę obserwacyjną, przyglądam się co jak wpływa na 'zachowanie' rośliny, a jeśli nie mam pomysłu, zaczynam szukać pomocy w zasobach. na pewno nienajlepsza metoda, ale w większości się sprawdza - wystarczy nie ignorować pewnych rzeczy i podchodzić do nich indywidualnie :)
Dziękuję Ci za odwiedziny, jeśli masz pomysł jak pomóc moim biedulkom, to zamieniam się w "słuch"! ;:65
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Ola :)
Chyba najbardziej martwi mnie palma.. :(
Reszta to wg. mnie kłopot przejściowy - zmiana środowiska.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”