Zakręcona na zielono - zapraszam

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

No i stało się. Muszę szybko pisać, aby się nie rozmyślić. Czasu mam nie za wiele, jak wszyscy, ale zakładam ten wątek. Na początek wypadałoby powiedzieć coś o sobie.
Mieszkam w mieście wojewódzkim:
Obrazek

;:306 ale w takiej okolicy. I to naprawdę są dziki, które spacerują po mojej ulicy i okolicznych łąkach, jak po swoim.
Mam współlokatorów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
To małe rude nazywa się Skubi, to czarne w koszu na pranie nazywa się po prostu Kota, a to duże czarne, to Luna. Cała trójka to rodzaj spadku: po synu, który się wyprowadził do bloku i Skubi tego nie zaakceptował, po sąsiadce (bo kot tak wybrał), po teściach, którzy zmarli i nie miałam sumienia Luny oddać do schroniska.
Jestem na wcześniejszej emeryturze, a dorabiam sobie tak:
Obrazek
:D uczę młode pokolenia medyków.
Aby nie nudzić się na emeryturze:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
;:108 uruchomiłam za domem mały warzywnik. Zdjęcia archiwalne oczywiście.
Jak nie mam roboty na ogrodzie, to:
Obrazek
Obrazek
:D z dziką przyjemnością jadę do lasu.
Czasami wypoczywam:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
;:65 Już czekam na letni wyjazd. Zakochałam się w Pieninach i Gorcach, a metę mam w Czorsztynie.
Natomiast cały rok doglądam, podlewam, przycinam, przesadzam (i co tam jeszcze) moje rośliny domowe. Na początek zaprezentuję Wam moją dumę. Oto Monstera.
W momencie zakupu i po przesadzeniu:
Obrazek
Obrazek
Minął chyba rok:
Obrazek
Kominek jest oczywiście nieczynny :wink:
Minął kolejny rok:
Obrazek
No i teraz:
Obrazek
:( :( Ostatnio mało przyrosła. Chyba powinnam ją przesadzić, ale nie mam pojęcia, jak zabrać się za tego kolosa.
I pomyśleć, że przez 15 lat nie było w moim domu żadnych doniczek. Naprawdę żadnych. Wcześniej miałam jakieś rośliny, ale wszystkie kończyły żywot na śmietniku. Pracoholiczka nie miała czasu na nic: na wypoczynek, na hobby, na korzystanie z życia. W końcu mąż uznał, że już czas do psychiatry mnie zapisać. I przyszedł moment opamiętania. Znalazłam sobie hobby zupełnie podświadomie. Będąc w pewnym sklepie sieciowym kupiłam sobie jukkę (mam ją do dzisiaj) i chyba dracenę (już jej nie mam, trafiła do koleżanki). Później poszło już szybko. Ponieważ staram się robić wszystko na 100% zaczęłam się uczyć uprawy roślin domowych. I tak pewnej lutowej nocy 2016 roku trafiłam na Forum. Zostałam na dwa lata, chyba. Później różne zawirowania życiowe spowodowały przerwę, ale wróciłam. Wróciłam i założyłam ten wątek. Zamierzam pokazać Wam moje rośliny, ale to w następnych postach.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

;:180 ;:138 ;:136 Brawo,brawo Iwonko! Za wszystko co napisałaś , co robisz i co lubisz, należy Ci się buziak, ;:196
Oczywiście czekam na kolejne posty i zdjęcia.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

Witam Ciebie KaRo, wiedziałam, że będziesz pierwsza. Mam ze 120 doniczek do pokazania. Materiału sporo. Nie potrafię w stopce (w profilu) wstawić informacji z tytułem wątku - wstawiłam adres). Pomożesz ;:180
Jak szybko :!: Dziękuję ;:167 ;:167 ;:167
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

Przedstawiam Wam moje kaktusy. Nie mam ich dużo, ponieważ fanką kaktusów nie jestem, ale kilka w moim domu się znajdzie.
Tak wyglądały w grudniu 2018, zaraz po posadzeniu. Dostałam od koleżanki cały kartonik oddzielonych maluchów. Wsadziłam do doniczek ;:202 Dużo czasu zajęło mi umieszczanie tych "kłujaków" w doniczkach, że o palcach poranionych nie wspomnę. I co? I większość rozdałam znajomym.
Obrazek
Sobie zostawiłam tylko ten egzemplarz w brązowej doniczce.
Obrazek
W zeszłym roku upolowałam kwitnienie. Piszę "upolowałam", bo pewnie wiecie, że kwitnienie jest bardzo krótkie. U mnie było to kilkanaście godzin i kwiat zwiądł.
Obrazek
Obrazek
Wstyd się przyznać, ale nawet nie wiem jak się nazywa ten kaktus. W tym roku chyba nie zakwitnie, bo nie widzę charakterystycznego pączka kwiatowego.
A już wiem, to Echinopsis multiplex. Sama pytałam w 2018 roku, w wątku o identyfikacji sukulentów i kaktusów o tą roślinę. Forum, to bardzo dobre archiwum ;:306

A teraz niespodzianka nie związana z kwiatami. Podczas moich wędrówek po Pieninach i Gorcach natrafiłam na takie cudo
Obrazek
Robimy mały konkurs. Zgadnijcie, co to jest i jak nazywa się ten cudak. Najlepiej bez pomocy Google :wink:
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

Prezentuję Wam moje sansewierie. Mam taką małą kolekcję - 9 sztuk. Z dwóch jestem szczególnie dumna ze względu na ich rozmiar. Po kolei jednak. Dla mnie sansewierie, to rośliny praktycznie bezobsługowe. Podlewam niewiele zimą, latem częściej, ale to też zależy od pogody. Czasami kapnę im trochę nawozu do zielonych (tym odmianom o całych zielonych liściach), a nawozu do kwitnących (tym jasno wybarwionym). Nawóz rozcieńczam dając połowę tego, co zaleca producent. Stanowisko zależnie od odmiany, te zielone są nieco dalej od okna (z powodu braku miejsca około 4 metry od dużego tarasowego okna bez firanki o wystawie południowo-wschodniej). Nie jest to najlepsze miejsce, ale musiałam znaleźć jakiś kompromis. Te jasno wybarwione bliżej - jakiś metr od tego samego okna. Latem te małe wędrują na podwórko w taki lekki półcień. Dużych nie wynoszę. Zobaczcie najpierw małe. Zdjęcia robione telefonem, dlatego taka kiepska jakość.
Cała gromadka
Obrazek
Nie znam nazwy tej odmiany. Proszę o podpowiedź.
Obrazek
Na fiszce jest napisane S. Bird's Nest. Po zakupie w styczniu 2018 roku wyglądała tak:
Obrazek
Jej potomkami obdzielam znajomych. Teraz wygląda tak:
Obrazek
Następna, której nie znam nazwy:
Obrazek
Na fiszce jest napisane S. boncellensis. Po zakupie w styczniu 2018 roku wyglądała tak:
Obrazek
Skubi też lubi maje roślinki. Teraz wygląda tak:
Obrazek
Jej młode tez poszły do ludzi.
I kolejna. Znam ją jako wężownicę. W listopadzie 2017 wyglądała tak:
Obrazek
A teraz tak:
Obrazek
Przechodzę do większych sansewier. Prezentują się następująco:
W lutym 2018 trafiły do mnie, jako dorosłe okazy. To cała historia. W skrócie? Stały w klasie szkolnej w wielgachnej donicy, zapuszczone, w ziemi chyba z pola, tak zbitej, że ledwo je wyszarpałam. Było tych szabel bardzo dużo. Zrobiłam, o ile dobrze pamiętam, chyba z 5 czy 6 doniczek. Później poszły do ludzi. Sobie zostawiłam te dwie.
Zdjęcie z 2018roku:
Obrazek
I teraz:
Obrazek
Najdłuższy liść widoczny na zdjęciu ma 180 cm. Jedną z tych mniejszych dostałam od Forumowiczki (na wymianę za jedną doniczkę tych wielkich). Kasia_rom , dziękuję i informuję, że ma się dobrze.
W zeszłym roku jedna wieka kwitła tak
Obrazek
No to się rozpisałam. Na dzisiaj wystarczy.
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

Witam serdecznie :wit
Niestety nie widzę zdjęć, nie wyświetlają się :?
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

U mnie to samo. Chętnie bym obejrzała, ale zdjęć nie widzę. :(
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

Kochani przeglądarka Firefox wyświetla wszystkie zdjęcia bez problemu. Co do Chroma to trzeba zmienić ustawienia aby zdjecia z garnka
i tego hostingu od Iwonki były widoczne → viewtopic.php?p=6310089#p6310089

Iwonka miałam już wcześniej pisać jak cudowne wszystko u Ciebie, flora, fauna i to co robisz. ;:333
A znaleziska grzybka okratka australijskiego gratuluję. ;:138 Przyznam się, że nie wierzyłam, że można go znaleźć w Polsce, brawo.
Czytałam o nim w zeszłym roku a teraz go odnalazłam w necie. No piękne znalezisko.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

Witajcie: Wanda7 i Annau . Na zdjęciu trzeba kliknąć prawym klawiszem myszy i otworzyć na nowej karcie, albo skopiować adres obrazka i wstawić w nowej karcie. Galeria jest na serwerze prywatnym. Pozdrawiam cieplutko.

Witaj Iwono, imienniczko moja. Dziękuję za miłe słowa. Staram się, choć nie wszystko usłane jest różami. Napiszę też o swoich "roślinnych upadkach", a takich było, oj było.
Okratka (mówią też Palce Diabła) znalazł mój mój mąż. Ja uznałam (patrząc z daleka i bez okularów), że to pognieciona puszka po napoju i już pomstowałam na bezmyślnych ludzi, którzy zaśmiecają Gorczański Park Narodowy. Spotkałam grzybka, jak do tej pory, tylko raz i to właśnie w Gorcach. Gratuluję Ci, wygrałaś konkurs. W nagrodę wysyłam ;:167 ;:167 ;:167
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

;:196 Iwonko w moich okolicach też znaleziono. Jak się pojawia to zacznę się teraz bardziej rozglądać,(choć pewnie nigdy nie znajdę), pięknie wygląda jak rozgwiazda.
Czekamy na kolejne zdjęcia.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

W takim razie to moje znalezisko jest czwarte w Polsce :tan , ale nie zgłaszałam tego nigdzie, głównie z niewiedzy. Odszukałam tylko nazwę w Necie i tyle. Dokładnie było to 6 sierpnia 2020 roku w drodze z Gorca (taki szczyt w Gorcach, 1228 m n.p.m). Będą następne zdjęcia, oczywiście, tylko obiad ślubnemu zrobię. Niestety, jak jest głodny, to nie chce ze mną współpracować, a mam kilka zleceń dla niego (oczywiście roślinnych).

Rośliny, z którymi się nie dogadałam, głównie z własnej winy, część 1
1. Juncus, czyli sit - ładnie wyglądał tylko na początku. Myślałam, ze zapewnię mu odpowiednio wilgotne stanowisko na zewnątrz domu. Nie przetrwał jednego sezonu ;:131
Obrazek
2 i 3. Poinsecja i fikus pnący. Zdjęcie z 6 grudnia 2018:
Obrazek
Poinsecja nawet świąt nie dożyła. Fikus pnący rósł u mnie ze 3 lata, a później go zasuszyłam. Zdjęcie młodego fikusa z 4 czerwca 2016 roku:
Obrazek
4. Kalia - kupiona w 2017 roku. Ładnie wtedy kwitła. Na zimę bulwy schowałam w szafie na zimnym ganku. Następnego roku wypuściła liście, ale mi nie zakwitła, a kolejnej zimy bulwa nie przeżyła. Zdjęcia z drugiego roku uprawy:
23 kwietnia 2018r.:
Obrazek
3 czerwca 2018r.:
Obrazek
5. Widliczka - dostałam w prezencie od koleżanki. Przyjechała do mnie z Niemiec. Żyła kilka miesięcy, a później zaczerniała. Chyba przedobrzyłam z wilgocią. Zdjęcie z kwietnia 2018 roku:
Obrazek

Jak widać, nie zawsze wszystko idzie po mojej myśli. Najgorsze jest to, że przy niepowodzeniu bardzo zniechęcam się i nie chcę mieć już takich roślin - zazwyczaj nie biorę byka za rogi.
Awatar użytkownika
Traffcia
100p
100p
Posty: 112
Od: 7 kwie 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

Witaj Iwonko :wit
Fajnie, że założyłaś wątek. Zapowiada się ciekawie. Dużo "swojskich klimatów" przedstawianych z poczuciem humoru.
A zdjęcia faktycznie w Firefoxie wyświetlają się bez problemu.
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zakręcona na zielono - zapraszam

Post »

Witaj Traffcia. Beatko, tak się składa, że mam troszkę doświadczenia w uprawie roślin domowych. Uczę się cały czas, ale może komuś pomogę opierając się na własnych błędach albo sukcesach w uprawie. Poza tym trzeba (w moim wieku) terować mózgownicę, bo inaczej zardzewieje i podzielę los moich podopiecznych :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”