Dżungla w bloku

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dżungla w bloku

Post »

Istny Pomysłowy Robotek! ;:138 ;:138 Jestem pełen podziwu dla Twojej inwencji i pracowitości. ;:173
A najważniejsze że można JUŻ zauważyć że są to zmiany na lepsze i roślinom służą doskonale. ;:108

Ponieważ zaś jestem fanem dziś zaprezentowanych roślin to tym razem trafiłeś w moje gusta idealnie. Po kolei:

Aglonema King of Siam
Aglonema Red Cochin
Aglonema Bidadari
Aglaonema Anyamanee Red
Philodendron White Princess
Piper crocatum


;:oj ;:oj ;:oj
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Dżungla w bloku

Post »

Norbert kolorowy zawrót głowy u Ciebie. Witryna i schodki dla kwiatów super. U Ciebie nazwa dżungla w temacie idealnie pasuje do tego co pokazujesz.
Piękne rośliny, soczysta zieleń w zimie to balsam dla oczu, choć większości nazw słyszę po raz pierwszy.
Szczęśliwego Nowego Roku.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Dziękuję za odwiedziny. :)

Sukulencik

Z palikami, takimi w które z chęcią wrastają korzenie powietrzne to w zasadzie odzwierciedlenie warunków naturalnych. W lasach tropikalnych jest bardzo wilgotno, podpory - głównie pnie drzewa również rzadko przesychają.
W sumie to może mieć sens, że dopiero wtedy roślina czuje, gdy sama przyczepiona do podpory, może swobodnie wypuszczać coraz większe liście.
Widziałem takie zjawisko na zdjęciach u innych hodowców, również wykorzystując maty korkowe.
To trochę zmienia moje dotychczasowe podejście, bo sądziłem że dla rośliny powinien wystarczyć zwykły typowy palik i przywiązanie sznurkiem. Z moich wieloletnich obserwacji to tradycyjne rozwiązanie działa na część roślin, mam takie filodendrony, jak np. squamiferum czy Rojo Kongo i one bez problemu wypuszczają większe liście.
Oczywiście odpowiednia podpora to tylko część tej układanki, bo innymi czynnikami odpowiedzialnymi za prawidłowy pokrój jest przede wszystkim właściwa ilość światła, temperatura, czy nawożenie.
Niemniej jestem ciekawy, jak to wyjdzie z tymi wilgotnymi palikami.

Henryku, cieszę się że trafiłem w gusta. Aglonemy to jedne z moich ulubionych roślin, a te co kupiłem mnie wyjątkowo urzekły. :)
Właściwe warunki uprawy to podstawa wyników. Pewnych rzeczy nie da się obejść. Co prawda duża część roślin dostosowuje się do warunków domowych, ale są tego granice, a jeśli będziemy próbowali stworzyć warunki zbliżone do naturalnych, wtedy roślina będzie czuła się komfortowo. Efektem będzie szybszy wzrost i dobra kondycja. Ponadto takie rośliny będą mniej podatne na różny choroby. :)

Kasiu, te kolory są bardzo istotne u nas przez prawie pół roku. :) Wcale nie dziwię się, że pewne rośliny są dla Ciebie obce. Część są to tzw rośliny kolekcjonerskie, czyli albo trudno dostępne w powszechnym handlu albo dopiero wchodzą na rynek jako nowości. Chociaż muszę przyznać, że rynek roślin w Polsce z roku na rok jest coraz bardziej bogatszy i nawet w stacjonarnych sklepach internetowych można kupić coraz ciekawsze rośliny. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Dżungla w bloku

Post »

W końcu i ja tutaj zawitałam. Z przyjemnością przejrzałam wątek i bardzo się cieszę że mogę go obserwować prawie od początku.
Na jednym ze zdjęć zaciekawiła mnie roślinka której nie umiem zidentyfikować, co to jest?
Obrazek
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witaj :wit

To jest, a niestety była, Monolena primuliflora 'Midnight Glory'.
Wg mnie trudniejsza w uprawie, ale i ja popełniłem szereg błędów. Roślina bardzo wilgociolubna, a ja mam tendencję do przesuszania podłoża. Na koniec spróbowałem jeszcze uprawy w hydro, ale nie wyszło i nie przeżyła. :?
Pewnie ją sobie jeszcze odkupię, bo mi się bardzo podoba.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Dżungla w bloku

Post »

Podejrzałam w Google i faktycznie robi wrażenie, chyba nie spotkałam się z nią nigdzie. Piękna jest i nie dziwię się że chcesz do niej wrócić.
Dla mnie taką zagwostką jest begonia królewska, niby łatwa a ja nie potrafię jej utrzymać. Mam kilka różnych begonii i świetnie rosną, ale wszystkie rexy jakie przytargam do domu mi zdychają. No ale są tak piękne, a ja uwielbiam begonie, że ciągle próbuję.
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Begonia potrzebuje światła, u mnie najlepiej rosły na parapecie (wschodni) oraz tuż przy nim.
Do tego bardzo przepuszczalne podłoże, prawie jak do sukulentów (bardzo wrażliwe na przelanie) oraz podwyższona wilgotność powietrza. Nie można jeszcze zapomnieć o podlewaniu wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Swoje straciłem kiedy musiałem przenieść dalej od okna ze względu na inne rośliny światłolubne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Dżungla w bloku

Post »

Przepiękne rośliny Norbercie ;:167 Ale nie ma co się dziwić, jeśli dzięki Tobie i Twoim radom rośliny nawet oddalone o setki kilometrów wyglądają dobrze! :wink:
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witam i dziękuję. :wit

Zacznę od przeglądu witryny i wybranych roślin poza nią. Większość rośnie w sumie bardzo dobrze, stałe warunki: światło, temperatura i wilgotność spełniają swoją rolę. :)

hoja latifolia, pomimo przeniesienia do witryny z parapetu, dalej wypuszcza ogromne liście. Co istotne nie są wyblakłe jak wcześniej od słońca, tylko ciemno zielone, jakie powinna mieć. :)
Obrazek

Na pierwszym planie Syngonium Panda, w głębi Aglaonema Madagascar, ta rośnie bardzo szybko jak na te rośliny.
Obrazek

Syngonium Tree Kings, bardzo ładnie się wybarwia i bodajże to już czwarty liść wypuszczony po wstawieniu do witryny (od listopada).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aglaonema Red Wine, również intensywne wybarwienie. :)
Obrazek



Piper crocatum, nowy listek
Obrazek

Piper sylvaticum, podobnie jak wyżej
Obrazek

Monstera siltepecana, rośnie jak głupia. :wink:
Obrazek

Obrazek

Syngonium Pink spot
Obrazek

Obrazek

Po lewej Philodendron Burle Marxi
Obrazek

Po prawej jeden z nowych liści Philodendron Paraiso verde
Obrazek

Philodendron brandtianum
Obrazek

Philodendron White Princess, nowy listek już u mnie i idzie nowy. :)
Obrazek

Jeden z ostatnich nowości, Anthurium Silver Blush
Obrazek

Philodendron Paraiso verde, od grudnia już wyszedł drugi liść.
Obrazek

Syngonium Emerald Gem , jak widać już dosięgnął lampy ;:oj
Obrazek

Syngonium Mohito
Obrazek

Alocasia Black Velvet , z przodu ostatni liść jak na razie największy. Jednocześnie straciła wszystkie starsze, zostały tylko wypuszczone u mnie. Tak te rośliny mogą się zachować. U mnie jeszcze odchorowały przejście do hydro.
Obrazek

Alocasia Red Secret, najnowszy liść jeszcze powinien się trochę powiększyć.
Obrazek

Alocasia Silver Dragon, chyba najlepiej zaaklimatyzowała się w hydro.
Obrazek

Obrazek

Alocasia azlanii, najnowszy liść jeszcze również się powinien powiększyć. :)
Obrazek


A poza tym, Rhapidophora decursiva , która od zakupu stoi w miejscu, zrobiłem dwa opryski Asahi, dostała indywidualną lampę i coś zaczęło się dziać, mam nadzieję że w końcu wypuści nowego liścia. :wink:

Obrazek

Obrazek

Schismatoglottis wallisi , wypuścił nowego liścia. To sukces biorąc pod uwagę, że przyszedł trochę zmarnowany.

Obrazek

Obrazek

Philodendron melanochrysum , dość szybko się zaaklimatyzował, już trzy liście wypuścił.
Obrazek

Rozwinął się w pełni nowy liść u mnie u Aglaonema Red Dragon
Obrazek

Phyllotaenium lindenii, idzie kolejny listek :)
Obrazek

Obrazek


No i na koniec dzisiaj, kupiony przeze mnie prezent urodzinowy, Philodendron plowmanii :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żeby zobaczyć jak ma duże liście, dla porównania z moją dłonią... :wink:
Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dżungla w bloku

Post »

Długo, długo nic a potem jak już coś pokażesz to aż oczy się mi śmieją do tak pięknych roślin. ;:oj

Na początku brawa za całość - masz wspaniałą kolekcję roślin które doskonale u Ciebie rosną. ;:138
No, nie bez specjalnych wysiłków z Twojej strony za co Ci cześć i chwała bo potrafisz zapewnić im dobre, bardzo dobre warunki. ;:180

Po kolei że tylko wymienię niektóre z tych cudów natury:
Syngonium Emerald Gem (!)
Syngonium Mohito
Syngonium Tree Kings
Syngonium Pink spot
Alocasia Black Velvet
Alocasia Red Secret
Alocasia azlanii
Anthurium Silver Blush
Alocasia Silver Dragon
Aglaonema Red Wine

Aglaonema Red Dragon (!)
Schismatoglottis wallisi
Philodendron melanochrysum

Philodendron plowmanii (!)

Qurcze, jak patrzę to w zasadzie wszystkie wymieniłem... I dobrze bo naprawdę są piękne, robią wrażenie i aż żal któregoś pominąć!! ;:173

Jestem ponownie pod wielkim wrażeniem - takich roślin (ich ilość, jakość - to wszystko absolutne rarytasy!, kondycja) nie widuje się często nawet na tematycznych wątkach w necie! ;:oj ;:oj
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżungla w bloku

Post »

Norbercie cudowne roślinki ;:167 tak ich masz dużo.. Zastanawiam się czy z żonką macie dla siebie tam miejsce u was ;:167

Wracając do roślin alokazja silver dragon.. Wow co za kolor.. Powala ;:oj ;:167 jej.. Wszystkie powalają.. Te barwy.. ;:167
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Sukulencik, dziękuję jakoś dajemy radę. Od samego początku staram się zrobić tak żeby można było w miarę normalnie funkcjonować. :wink:
Alokazja Silver Dragon to dopiero młoda roślinka, dopiero starsze egzemplarze robią wrażenie. :)
Kolory, taaak stawiam możliwie na różne kolory, im więcej tym lepiej. :)

Dziękuję Henryku, jak zawsze.
W uprawie doceniam coraz bardziej nie nowe rośliny, ale te które chcą rosnąć i łatwo się aklimatyzują. :)
Żeby tak było, to podstawa leży po stronie zapewnienia jak najlepszych warunków uprawy. Inaczej byłoby z tym trudno. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Dżungla w bloku

Post »

Prezent urodzinowy robi wrażenie.
Wracając do begonii, właśnie u mnie większość sadzonek które dobrze rosną stoją na północnym parapecie. Pewnie lepiej szybciej by rosły w miejscu z większą ilością światła ale te miejsca mam ograniczone. Chyba pomału słabnie moja miłość do rexów...
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”