Dżungla w bloku

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Dżungla w bloku

Post »

Rola światła w uprawie roślin jest bezsprzeczna. Dlatego nie porywam się na cenne odmiany kolekcjonerskie, choć mam w domu okna z każdej strony świata to południowych najmniej a wiosną są zarezerwowane dla rozsady warzyw. Z drugiej strony jeśli taka na przykład begonia rośnie wolniej niżby mogła ale jest zdrowa to mi nie przeszkadza.
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Nie chodzi tylko o wolny wzrost czy również występujące mniejsze liście. Mniejsza ilość światła dla rośliny światłolubnej to większa podatność na choroby i ataki szkodników. Po prostu im mniej światła, tym roślina jest bardziej osłabiona. Wtedy ona nie rośnie, a wegetuje co z czasem często kończy się tak, że umiera. ;:174
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
anetq092
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 kwie 2021, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Dżungla w bloku

Post »

Cudowne zadbane rośliny, nie można się na nie napatrzeć ;:oj
Mój wątek, zapraszam :)
Doniczkowe u Anety.
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżungla w bloku

Post »

Hej Norbercie :wink:

Pytanko mam, wpadłam na wspaniały pomysł wkopania moich sansevierii (nie wszystkich, jakieś części) w jedna wielką donice ;:224 co mówisz? Dadzą radę? Czy to bez sensu :roll:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Hej :wit

Tak się składa, że miałem posadzone do iluś tam kaktusiarek, ale po roku się z tego wycofałem i teraz mam z powrotem w pojedynczych doniczkach.
Należy uwzględnić, że część sansewierii potrafi bardzo szybko się rozrastać, co może wpłynąć na rozwój tych mniej ekspansywnych. Chyba, żebyś dobrała kilka o podobnym wzroście. W jednej doniczce nawet to fajnie wygląda, zawsze możesz spróbować z kilkoma egzemplarzami. :)

Kwestia tylko wielkości doniczki, dobrze byłoby albo poszukać takiej bardziej niskiej i szerokiej albo dać większą ilość drenażu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżungla w bloku

Post »

Tak właśnie chodziło mi o takie o podobnym wzroście ;:167 dziekuje Ci za rady ;:167
majalomza
50p
50p
Posty: 75
Od: 1 kwie 2011, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie Łomża

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witam, rośliny przepiękne, trafiłam tu w poszukiwaniu informacji o scindapsus pictus moonlight. Bardzo bym chciała mieć taką roślinkę, niestety na chwilę obecną nie stać mnie na nią bo trochę kosztuje, ale chociaż sobie poczytam i pooglądam. Może kiedyś...
Pozdrawiam. Maja.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dżungla w bloku

Post »

Dzień dobry. No i czegóż innego mogłabym się spodziewać po Twoim wątku? No... pełna "profeska". Nie napiszę, że te rośliny zjawiskowe, ponieważ, to już wiesz :wink: Pochwalę natomiast zdjęcia. Też zastanawiałam się nad doświetlaniem roślin przede wszystkim dlatego, że mam w domu wiele ciemnych kątów, które nie są zagospodarowane doniczkami (i niczym innym), czyli miejsce się marnuje, a ja niewiele mogę kupić, bo nie ma gdzie postawić. Jedno tylko mnie blokuje - rachunki za prąd. Powiedz, jak to wygląda? Wczoraj założyłam własny wątek. Nie ma tam jeszcze wiele, ale powoli zapełni się roślinami. Zapraszam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Hej :wit

Dziękuję jak zawsze za uznanie. :)

Jeśli chodzi o doświetlanie i rachunki za prąd, to muszę się przyznać że nie mam pojęcia ile wychodzi miesięczny rachunek, bo za prąd płaci ojciec. Nie narzeka na jego wysokość, więc chyba nie ma tragedii. :wink:
Powiem tak, to ile zapłacisz zależy od paru czynników:

1. Ilości roślin i związanych z tym ilości punktów świetlnych albo wielkości lampy. Jak wyliczyłem, to razem z witryną mam jakieś 11 świetlówek LED w jednym pomieszczeniu i dwa w drugim. Sumarycznie wychodzi w W około 200W. Czas doświetlania 3x 12 godzin dziennie, reszta 10 przez cały rok.
Te wartości można zmniejszyć, jeśli podejdziemy do tego kreatywnie i np pogrupujemy rośliny, żeby zmniejszymy ilość świetlówek. Dla przykładu w tym miesiącu robię wymianę trzech żarówek LED o sumarycznej mocy 52W na jedną długą świetlówkę o mocy 40W. Niby to tylko 12W, ale jeśli tak zrobisz z innymi to można oszczędzić kilkadziesiąt Wat.

2. Długość świecenia w ciągu dnia. Długość zależy od odległości od okna, rodzaju wystawy, czyli ile wpada i o jakim natężeniu dziennego światła oraz oczywiście pory roku. Np. jeśli masz ciemny kąt gdzie dziennego światła wpada niewiele albo jest po prostu zbyt słabe, to niezależnie od pory roku przy roślinach tropikalnych trzeba będzie doświetlać te 12h godzin dziennie przez cały rok. Ale jeśli masz wystawę i stanowisko bliżej okna, gdzie latem dociera w miarę światła dziennego to ilość godzin doświetlania możesz skrócić. Możesz też w takiej sytuacji w zależności od pory roku stopniowo skracać albo wydłużać czas włączenia dodatkowego światła (godzina wyłączenia powinna być zawsze taka sama) w zależności od wydłużania lub skracania długości dziennego światła. Już nie pamiętam, ale książkowo to bodajże co 2 tygodnie o 15 minut. U siebie częściowo z lenistwa a częściowo z tego że rośliny na parapecie i blisko okna zabierają światło roślinom stojącym dalej, doświetlam przez cały rok w tych samych godzinach: jak wyżej napisałem po 10 godzin w pokoju, po 12g w witrynie. W tej ostatniej nie mam wyboru, bo stoi około 5 metrów od okna. Generalnie w zależności od pory roku i ilości oraz natężenia dziennego światła, długość doświetlania powinna oscylować od 5 - 8 (latem) do 10 - 12 godzin (zimą, albo ogólnie w ciemnym stanowisku).

3. Jakie konkretnie rośliny chcesz doświetlać. Niektóre rośliny w zasadzie nie wymagają doświetlania, no chyba że faktycznie stoją w ciemnym kącie.

Inaczej mówiąc, koszty zużycia energii można regulować. Zawsze możesz na próbę wybrać grupę roślin, zacząć doświetlać i zobaczyć po jakim czasie o ile wzrosną Tobie rachunki. Wtedy mnożąc przez liczbę punktów możesz wykalkulować ile w sumie będzie Ciebie to kosztować.


Ps. W Twoim wątku już byłem, tylko z początku były problemy z widocznością zdjęć, ale teraz już wiem co i jak, więc postaram się jeszcze w tym tygodniu się wpisać. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dżungla w bloku

Post »

Jak zwykle niezawodny jesteś Norbercie . Odpowiedź w pełni wyczerpująca i nawet dla mnie zrozumiała. Jakie rośliny, to jeszcze nie wiem, ale pewnie te, które nie potrzebują tak dużo światła. Te kąty, o których myślę, to naprawdę egipskie ciemności dla roślin. I pewnie nie można połączyć doświetlania roślin z oświetlaniem jednocześnie pokoju, ponieważ światło dla roślin ma być zsynchronizowane z cyklem dobowym - dzień/noc. Nie wiem tego, ale tak myślę. Zrobię parę zdjęć, to wrócę do tematu. I widzisz, jak to jest? Twój wątek i tak jest poradnikiem dla wszystkich. Bardzo dziękuję za odwiedziny w moim wątku. Nazbierało się trochę materiału i czasu mam troszkę więcej, to powolutku będę pokazywać moją zieleninę. Zdjęcia robię kiepskie, ale w końcu nie jestem fotografem :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witajcie :wit

Trochę minęło czasu od kiedy ostatni raz coś wrzucałem, ale po prostu nie mogłem znaleźć czasu. Od dłuższego czasu praktycznie w każdy weekend robiłem coś przy roślinach, których ilość stopniowo wzrasta, a jeszcze musiałem w końcu odmalować największy pokój, w którym jest największa ilość roślin. Powiem szczerze to była masakra, musiałem przenieść praktycznie 99% roślin, a do tego przez nie musiałem malować na raty, wpierw połowę pokoju, potem drugą. Po pomalowaniu trzeba było skorygować ustawienie praktycznie wszystkich roślin, bo postanowiłem wprowadzić parę zmian, dzięki którym udało się trochę lepiej wykorzystać niewielką przestrzeń. Zresztą do dzisiaj robię niewielkie korekty, bo np. na wschodnim parapecie niektóre rośliny niezbyt sobie radzą - za dużo słońca. Ogólne zdjęcia wrzucę osobno, bo na razie udało mi się zrobić tylko zdjęcia poszczególnych roślin.

Jeśli chodzi o przegląd roślin to chyba zacznę od uprawy w hydro, w której uprawiam większość Alokazji. Pisałem wcześniej, że to było moje pierwsze doświadczenia z tą metodą uprawy i jestem zadowolony, albo jestem raczej zaskoczony. Nie sądziłem, że roślina może tak szybko rosnąć i tak zmienić swój wygląd w ciągu kilku miesięcy.
Dla przykładu, Alocasia Silver Dragon zdjęcia z listopada (z lewej) i obecne - to ta sama roślina:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobnie wygląda sytuacja z Black Velvet
Wyżej widać z zeszłego roku, a to obecnie, najnowszy liść ma długość około 30 cm. :shock:
Obrazek

Obrazek

Alocasia azlani rośnie nieco wolniej, ale i tak każdy kolejny liść coraz ładniejszy i większy:

Obrazek

Obrazek

Silver Nebula po przenosinach do hydro w przypadku jednej bulwy straciła wszystkie liście, a u drugiej został się tylko jeden. Dzisiaj wygląda tak:

Obrazek

Wpadło w między czasie parę nowych Alokazji, Green Dragon
Obrazek

oraz trzy maluchy:

scalprum
Obrazek

Jacklyn
Obrazek

infernalis
Obrazek

Oprócz Alokazji w hydro mam m.in. jeszcze Caladium:
Obrazek

Obrazek
Bardzo ładnie wybarwiło się na słońcu. :)

Filodendrony, zacznę od Painted Lady , które właśnie od słońca również zaczęło się wybarwiać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To jest jeden z niewielu Filodendronów, którego wybarwienie jest uzależnione od dawki promieni słonecznych.
Podobnie reaguje na dużą ilość światła nowość z tego roku, Moonlight
Obrazek

Jeden z ostatnich i jeden z moich ulubionych, plowmanii w końcu wypuścił nowego liścia:
Obrazek

Obrazek
To jest pełzacz, czyli jak sama nazwa wskazuje nie jest filodendronem pnącym, wiąże się to z tym że sadzi się do podłużnych doniczek. Sądziłem, że ta do której posadziłem będzie na jakiś czas, ale już doszedł do jej końca. Następną dam dwa razy dłuższą.

Teraz chyba najbardziej obecnie popularny Pink Princess, którego można było kupić po 10 pln :shock: w Biedronce. Oczywiście kupiłem dwie. :;230 To są rośliny z TC, czyli z hodowli tkankowej, inaczej mówiąc masówka. Ale dzięki temu można kupić ładne rośliny za śmieszne pieniądze, bo jeszcze kilka lat temu trzeba było za te filodendrony dać kilkaset pln.

Obrazek

Obrazek

Oprócz jej wpadły powiązane, White Princess
Obrazek

oraz White Knight
Obrazek

Obrazek
z tym drugim taka historia, że pierwszy liść wypuścił bardzo ładny, potem wypuścił albinosa. Wystawiłem z witryny bliżej okna i po przesadzeniu wypuścił taką połowę liścia (czasami tak zachowują się rośliny po zmianie warunków uprawy). Przestawiłem na parapet i widzę, że zaczyna wychodzić ładnie wybarwiony i chyba większy liść. Słoneczko mu posłużyło w przeciwieństwie do White Princess, którego z parapetu musiałem zabrać, bo na liściach zaczęły się robić jaśniejsze przebarwienia od nadmiaru słońca. Ot jak widać rośliny nawet tego samego gatunku inaczej reagują.

Philodendron atabapoense, ładne długie szaro - srebrne liście z bordowym spodem. Rośnie wolno, ale może to lepiej bo w formie dorosłej mogą osiągać kilkadziesiąt centymetrów długości. :wink:
Obrazek

Philodendron Prince of Orange , z maluszka robi się coraz większy i ładnie wybarwia się od słońca.

Obrazek

Tutaj najprawdopodobniej oba to Red Sun (mniejszego wcześniej pokazywałem, drugiego kupiłem za małe pieniądze w Biedronce - żal było nie kupować, a nuż to będzie inna hybryda. :wink:

Obrazek

Obrazek

Philodendron gigas, na razie jeszcze w witrynie.
Obrazek

Philodendron Burle Marx:
Obrazek

Tego musiałem zabrać z parapetu, bo od słońca zaczął blaknąć.

Philodendron melanochrysum
Obrazek

Philodendron verrucosum
Obrazek


Monstery.

Ostatni zakup, pinnatipartita
Obrazek

Dubia, która w końcu zaczęła w miarę przyzwoicie rosnąć.
Obrazek

adansonii, którą musiałem pociąć i odmłodzić. Co ciekawe roślina mateczna, po przycięciu praktycznie do podłoża, wypuściła dwa stożki wzrostu. Po dosadzeniu szczytu, powinienem mieć trzy pędy. :)
Obrazek

sp Peru, jak wyżej postanowiłem odmłodzić i zostawiłem sobie najładniejszą łodygę. :)
Obrazek

Rhapidophora decursiva, a tutaj to mnie totalnie zaskoczyła. Musiałem odciąć szczyt, bo wypuściła długi łysy pęd i wypuściła kilka stożków wzrostu. :shock:
Obrazek

Rhapidophora tetrasperma, to praktycznie chwast, rośnie jak głupia. :)
Obrazek

Epipremnum pinnatum variegata:
Obrazek

I na razie tyle, bo już późna pora. :wink: Ciąg dalszy w najbliższym czasie. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dżungla w bloku

Post »

Twoje rośliny wpędzają mnie w kompleksy. No, ja jednak nie poświęcam swoim nawet ułamka tego czasu co Ty i nie mam tak dobrych dla nich warunków które potrafiłeś dla nich stworzyć... ;:204

Chociaż lubię, hoduję i doceniam monstery czy filodendrony to w tym super pokazie zachwyciły mnie najbardziej rośliny z rodzaju Alocasia. ;:oj
Cudowne, dorodne, wybarwione - dla takich widoków warto tutaj zaglądać i czekać cierpliwie aż coś zdecydujesz się pokazać. :D

Rewelacyjny, pouczający pokaz - proszę o więcej takich. ;:173
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witaj Henryku :wit Dziękuję za miłe słowa. :)

Jeśli chodzi o Alokazje to moje drugie podejście o czym chyba wcześniej wspominałem. Dużo osób zachwala uprawę w hydro tych roślin i sam widzę efekty. :)

Jeśli chodzi o poświęcenie im czasu, zgadza się niektóre wymagają tego więcej, inne mniej. W przypadku sukulentów z własnego doświadczenia praktycznie nie potrzebują większego zaangażowania, wystarczy im zapewnić określoną ilość słońca i same rosną.
Z roślinami jak epifity itp. potrzebują nieco więcej zachodu, żeby uzyskiwać dobry wzrost. Cóż coś za coś.

Zapomniałem o jednej Alokazji, Red Secret która schowała się na schodkach. :wink:

Obrazek

Parę kolejnych Filodendronów:

Paraiso verde, sprawdza się to o czym piszą inni hodowcy. Do wybarwienia potrzebuje określonych warunków uprawy, dużo światła i wysoka temperatura, nawet w okolicach około 30 stopni (chociaż spotkałem się, że wystarczy przedział między 25 wzwyż). Niestety takie wartości to mam latem i to wtedy kiedy jest gorąco. Wschodnia wystawa jest chłodna.

Obrazek

Malay Gold , to z kolei łatwa w uprawie hybryda.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rojo Congo, jeden z większych Filodendronów.
Obrazek

Birkin, gdy stał na parapecie pod wpływem słońca zaczął wypuszczać białe liście, ale nie albinosy tylko po prostu taka reakcja na promienie słoneczne. Po przeniesieniu dalej od okna zielony kolor w nowszych liściach częściowo powrócił.

Obrazek

hederaceum variegata
Obrazek


Jak pisałem wcześniej wraz z remontem postanowiłem nieco zmienić ustawienie roślin. Kratka która wisiała pod sufitem poszła na drugą ścianę, gdzie została przeznaczona pod storczyki. W ten sposób mam wszystkie w jednym miejscu i co najważniejsze mam łatwy do nich dostęp. Schodki, które stały centralnie były całkowicie złym rozwiązaniem, bo ciężko było się koło nich przechodzić zarówno z jednej jak i drugiej strony. Dlatego trafiły bezpośrednio pod ścianę. Centralnie na środku obecnie stoi (na razie) tylko parę największych roślin.
Dużo trafiło na ścianę, parapet i schodki, dzięki czemu udało mi się upchnąć dużo roślin, a jednocześnie do wszystkich mam łatwy dostęp. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Syngonium
Parę rośnie w witrynie, parę poza nią.

Neon Robusta , w witrynie rośnie lepiej, w dodatku wymaga dużej ilości światła żeby się ładnie wybarwić.
Obrazek

White Pearl
Obrazek

Mohito
Obrazek

Pink flecked
Obrazek

Panda
Obrazek

Obrazek

NN
Obrazek

wendlandii, któremu słońce na parapecie nie służyło, więc poszło na szafkę.
Obrazek

confetti, któremu wyszedł dodatkowo ciemno zielony kolor i stał się tricolor. :)
Obrazek

Pink spot
Obrazek

Three Kings
Obrazek

Freckles
Obrazek

Milk confetti
Obrazek

Frosted heart
Obrazek

Aglaonema

Lemon mint
Obrazek

King of Siam[/b
Obrazek

White lance
Obrazek

Bidadari
Obrazek

Red wine
Obrazek

Red Cochin
Obrazek

Silver Cherry
Obrazek

Anyamanii red
Obrazek

Madagascar
Obrazek

Key lime
Obrazek


cdn. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”