Dżungla w bloku

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witajcie :wit i dziękuję za miłe słowa. :)

Nuami, z tym Platycerium to ogólnie ciekawa sprawa, bo bardzo długo nie było w sferze moich zainteresowań, po części z tego co kiedyś czytałem są trudne w uprawie (to akurat się nie sprawdziło :wink:), że może osiągnąć olbrzymie rozmiary - widziałem na żywo w palmiarni, robi wrażenie. ;) Tutaj jednak są większe gatunki i mniejszem, moje bifurcatum zalicza się raczej do tych mniejszych. :)

Aleksander
Pnące filodendrony powinny być podparte, jak w naturze, inaczej mogą wypuszczać mniejsze liście, poza tym u mnie to chyba by się złamała łodyga, jakbym nie było palika. :wink:

Henryku zgadza się, warunki odbijają się na kondycji rośliny, z drugiej strony Filodendrony są dość łatwe w uprawie w warunkach mieszkaniowych. :)

W związku dalsza fotorelacja: :)

Filodendron micans, rośnie jak chwast, będę musiał go rozsadzić bo za dużo jest go w jednej doniczce. :wink:

Obrazek

Obrazek


Thaumatophyllum selloum 'Atom'

Obrazek

Obrazek

A to mój taki rodzynek, Philodendron verrucosum :) :

Obrazek

Obrazek

Monstera Adansonii, trochę po przejściach, bo z dwa razy zbyt szybko podlałem i musiałem ją kupić z przędziorkami. Z początku rosła szybko, potem odchorowywała przelanie i straciła parę liści, ale teraz odbudowuje się powoli. :) Przy okazji, to moje drugie podejście do tej rośliny, pierwszą straciłem przez przędziorki, które tak ją osłabiły że nie udało się jej uratować.

Obrazek

Obrazek

Monstera karstenianum, z początku rosłą bardzo dobrze, ale zaczęła chorować po zmianie stanowiska i zmiany z drabinki na palik. Zrobiłem z dwa opryski Asashi i powoli wraca do żywych.

Obrazek

Obrazek

Scindapsus pictus 'Trebie', największe liście mają około 12 cm długości, co mnie z początku trochę zaskoczyło. :wink:

Obrazek

Obrazek

Scindapsus Treubii 'Moonlight'

Obrazek

Obrazek

Scindapsus pictus 'Silver Ann'

Obrazek

:)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Dżungla w bloku

Post »

Ja mam tendencję do tego ,że rośliny teoretycznie najprostsze w uprawie mają najwięcej problemów :roll: Więc może z Platycerium pójdzie mi gładko. Muszę poszukać informacji ,który gatunek będzie największy - mam słabość zarówno do olbrzymów jak i mikrusów. Taka skrajność :wink:

Twój Scindapsus pictus 'Trebie' to cudeńko. :shock:

I dobrze wiedzieć, że u Ciebie również rośliny miewają przejścia :D To oznacza, że nie jestem taką ofermą i nawet najlepszym się zdarza coś skopać.
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dżungla w bloku

Post »

Śliczne, okazałe i bardzo dekoracyjne rośliny. ;:oj ;:oj

Największe wrażenie zrobił na mnie Thaumatophyllum selloum 'Atom' bo tego cuda nigdy nawet nie widziałem... Ale pozostałe również super. ;:333

Wiele tutaj można zobaczyć, wiele też nauczyć. ;:204
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Dżungla w bloku

Post »

Piękne, zadbane rośliny, kolekcja filodendronów imponująca. Takie widoki to uczta dla oczu ;:433
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witajcie :wit

Nuami, nie wiem czy znajdzie się taki hodowca/ogrodnik, u którego wszystkie rośliny będą bezproblemowo rosnąć i ładnie wyglądać. :wink: To są żywe organizmy, więc jak ludzie mogą chorować.
Należy uwzględnić, że tak naprawdę uprawiając rośliny w warunkach domowych, uprawiamy w warunkach dla nich sztucznych. Z drugiej strony rośliny potrafią się jednak do nich zaaklimatyzować i większość potrafi dobrze rosnąć prawie tak samo, jak w naturze. :)
A jeśli chodzi o poziom trudności, to mam podobnie, w przypadku części roślin łatwych w uprawie mogę mieć problemy, a w przypadku tych trudnych rosną bez problemu. Magia jakaś. :wink:
Dziękuję w imieniu Trebie, to najlepiej rosnący Scindapsus z całej trójki. :)

Henryku, akurat z tym 'Atom' nie jest tak łatwo, jakby się zdawało. Warunki ma podobne jak w przypadku innych, pielęgnacja ta sama, a ma tendencję do lekkiego żółknięcia najstarszych liści. Ani nie można tego zwalić na niedobory składników odżywczych, ani na złe pH podłoża, czy wodę. Tylko on tak dziwnie się zachowuje. :shock: Ale skoro wypuszcza cały czas nowe liście, to po prostu to zaakceptowałem na zasadzie "ten typ tak ma". :wink:

Iwona dziękuję w imieniu badylków. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Dżungla w bloku

Post »

A ja jestem pod wielkim wrażeniem epiphyllum chrysocardium. Szczególnie jego wielkości. Sama od jesieni ratuję malutką sadzonkę uratowaną przed zasuszeniem i niechybną śmiercią z rąk niepowołanej osoby :wink: Jakoś przezimowała, a teraz widzę, że w rogach łodyg wypuszcza nowe pędziki. Więc żyje i może kiedyś, kiedyś tam będzie wielka jak Twoja.
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witaj. :wit

Zapewne tak się stanie, to łatwa w uprawie roślina. :)

U mnie zaszalało hippeastrum, w tym sezonie kwitnie jednocześnie 5 cebul. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W tym sezonie zaskoczyła mnie hoja carnosa, to już trzecie kwitnienie w tym sezonie, a tym razem podwójne. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zakwitł również jak co roku Philodendron narrow, kwiatki może nie są spektakularne, ale liczy się że są. :)

Obrazek

A tutaj kwitnienie Sansewieria zeylanica, pierwsze od dość długiego czasu. Dodam, że najdłuższe liście mają około 1,5 metra wysokości. :)

Obrazek

Obrazek

Również w tym roku zaskoczyła mnie i to podwójnie Szeflera variegata. Pierwszy raz udało mi się ukorzenić sadzonkę uciętą z wierzchołka i pierwszy raz po przycięciu zamiast jednego wypuścił trzy odrosty. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dżungla w bloku

Post »

Prawdziwy gąszcz roślin u Ciebie. ;:oj

Dziś szczególnie wyróżniam Sansewieria zeylanica za kwiaty i hoja carnosa za całokształt. Podobają mi się! ;:138
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Dżungla w bloku

Post »

Sansewieria imponująca i jeszcze do tego kwitnie ;:215
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Dżungla w bloku

Post »

Piękne okazy Norbercie. ;:63 Ja mam dylematu co do mojej szeflery, też variegaty. Jest już dość wysoka i ma jeden pęd. I nie wiem czy go ciachnąć, żeby się rozkrzewił, czy pozwolić rosnąć pojedynczo?
Awatar użytkownika
anetq092
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 kwie 2021, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Dżungla w bloku

Post »

Piękne kwitnienia ;:oj
Mój wątek, zapraszam :)
Doniczkowe u Anety.
halinkab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 787
Od: 15 maja 2015, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witaj! Masz piękne rośliny. Ta dżungla robi wrażenie. Zauważyłam u Ciebie łosie rogi. Kiedyś miałam okazję je kupić. Muszę ten błąd naprawić. Lubię takie oryginalne rośliny.
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witaj :wit Piękne masz philodendrony ;:167 Kiedyś miałam ochotę żeby kupić ale jakoś nie było okazji ....i nie mam do dziś :;230 zatem popodziwiam u Ciebie ;:3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”