Rośliny zielone - mix

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

Margaret u mnie jest ten sam "problem". Balkon pd-zach, słońce od 13 do zachodu. W tamtym roku jeszcze nie było tak źle, ale jak były upały po 40 st to dało w kość.
U mnie rosną rośliny, które kochają słońce. Lawenda i małe iglaki są cały rok, teraz kupiłam jeszcze goździki. Mam też bardziej ozdobne zioła np. oregano bellissimo i rozmaryn. Z mieszkania "wyrzucam" na lato oliwkę, granatowca nana, mandarynkę. Sukulentów nigdy nie próbowałam. W tym roku dojdzie jeszcze bananowiec, bo w tamtym roku bałam się go wystawiać na takie ostre słońce i eukaliptus (który trafił do mnie już po sezonie).
Zobaczymy jak to wyjdzie ;)
Na słoneczny balkon wybierz te rośliny, które rosną w południowym klimacie - u nas już też w sumie robi się podobnie ;) oprócz -, oleandrów i innych egzotycznych, swietnie poradzą sobie kocanki - kochają suszę i słońce :)
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

Olcia609 nie mam zupełnie ręki do roślin balkonowych ;:173 może jeszcze kiedyś się skuszę, ale co wyhodowałam to zżerał grzyb i tym podobne :) a bardzo lubię ukwiecone i zielone balkony, a ogród przy domu to już całkiem moje marzenie!

Miał być już spokój i zajęcie się tym co jest na parapetach, tymczasem szykują się trzy nowości!

Mój pierwszy Scindapsus już ukorzenia się w wodzie. Nie mam do końca pewności czy to Scindapsus pictus 'Silver Ann' czy Scindapsus pictus 'Argyraeus'. Późnij wrzucę zdjęcia celem identyfikacji :)

W kolejce na przywiezienie czekają szczepki Epipremnum Pinnatum Blue Form, a póżniej Epipremnum Pinnatum Cebu Blue.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

Epipremnum 'Cebu blue', a 'Blue form' to chyba jedno i to samo?

Z tego co sprawdziłem obowiązującą jedyną nazwą botaniczną niebieskiego Epipremnum jest Epipremnum pinnatum 'Cebu Blue', a które znane jest m.in. jako Blue Pothos.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

Hmm... ;:153

Szukałam Epipremnum Pinnatum.
Na co dostałam pierwszą odpowiedź czy Cebu Blue czy Blue Form...
A potem drugą odpowiedź, w której inna osoba pokazywała swoje dwie rośliny i podpisała je:

Cebu Blue
Obrazek
Pinnatum
Obrazek

jak przeglądam różne sklepy to też widzę, że Cebu Blue i Blue Form są sprzedawane jako dwie różne rośliny i na zdjęciach jest różnica w liściach... Pojadę po Blue Form to poproszę o pokazanie Cebu Blue i porównam na żywo.

Masakra z tymi nazwami roślin i niestosowaniem jednolitej terminologii... Jest okropny bałagan.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

Niestety to wynika z tego, że niektóre rośliny mają dużą ilość synonimów. Sprzedawcy sprzedają dwie te same rośliny pod dwoma nazwami albo wskutek swojej niewiedzy albo wykorzystując niewiedzę kupujących.

Jeśli chodzi o różnicę w liściach, to pinnatum należy do roślin którego liście różnią się wraz z wiekiem, a także od warunków uprawy.
Widziałem ofertę w jednym ze sklepów i wg mnie to jest jedna i ta sama roślina.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

:wit
Masz piękne i zadbane rośliny ;:215
Śliczny jest Twój Birkin, mój ma dopiero jednego listeczka w paski.
Mam nadzieję że dostaniesz fajną sadzonkę Cebu, kilka dni temu przyszła moja, ale taka rachityczna że nie wiem czy coś z niej będzie, poszła do keramzytu i do szklarenki na parapet, kciuki potrzebne.
:wit
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

zielonajagoda trzymam kciuki i będę poglądac jak rośnie :) Moja szczepka Scindapsusa fatalnie zniosła podróż, ale liczę na jej wolę życia!


To tak... zasięgnęłam jeszcze języka i odpowiedzi można podzielić na dwie grupy:

- Epi. Pinnatum to to samo co Epi. Blue Form, Epi. Cebu Blue to inna roślina.
- Epi. Pinnatum, Epi. Blue Form i Epi. Cebu Blue to trzy różne rośliny.

W ramach poświęcenia dla nauki ;) zamówiłam trzy szczepki idąc tą drugą drogą i zobaczymy jak będą rosnąć.

Jak już wszystko do mnie trafi wrzucę zdjęcia plus będzie parapetowa aktualizacja :)

Dobrego nadchodzącego tygodnia!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

Jestem bardzo ciekawy co przyjdzie. :)

Natomiast na pewno E. Pinnatum i E Pinnatum 'Cebu Blue' różnią się między sobą, tak jak tutaj:
https://www.google.com/search?q=What%27 ... q-2TyR0BPM

Kwestia pozostaje tylko między 'Cebu Blue', a 'Blue Form'. Gdzieś w internecie natrafiłem tylko na taką informację, że liście tego drugiego są nieco bardziej niebieskie od Cebu. Ale nie udało mi się potwierdzić nigdzie tej informacji.
Mam nadzieję, że te sadzonki co dostaniesz faktycznie będą różnić się od siebie.

Poniżej wrzucam zdjęcie swojego 'Cebu Blue', roślina jeszcze młodociana, ale dość szybko rośnie. Na razie jest na drabince, ale docelowo pójdzie na palik.
Ciekawostka, zauważyłem drobne różnice w wyglądzie liści. Największy liść ma około 10 cm długości (sama blaszka).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawostka druga, podobno dojrzałość E. Pinnatum osiąga dopiero po około 20 latach. ;:oj
Nie do końca rozumiem przez tą dojrzałość, bo najbardziej mnie interesuje po jakim czasie zaczynają się dzielić liście. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

Hej :wit

Piękne pnącza ;:167 no i ten birkin.. Śliczny! Tobie też liście opadają w dół gdy zbliża się kolejny maluch? :?: ja mam fizia na aloesy i sansevierie oraz philodendrony :lol: ostatnio na pepperomie :lol: w Dino wyczaiłam fajne odmiany pepperomii :twisted:
W ogóle mam fizia na punkcie roślin.. Mogłabym w dżungli mieszkać bo zwierzęta,gady,płazy i inne stworzonka też kocham :;230 taki leśny ludek odludek :;230 ;:215
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

Czas na aktualizację :D

Obrazek

Szczepki już u mnie.
Światło zastane dzisiaj takie średnie do zdjęć, ale mam nadzieję, że widać te subtelne ;:224 różnice.
Największa (po lewej) Epipremnum Pinnatum.
Obok E. Blue Form.
Najmniejsza, na dole E. Cebu Blue.

Z pierwszych obserwacji liście Blue Form są jaśniejsze i bardziej jednolite. Pinnatum są ciemniejsze i unerwienie liścia jest wyraźniejsze.
Cebu Blue ma listki barwy F. Hastatum. Jestem ciekawa jak będą wyglądać z czasem.

Zawsze jak mam taką możliwość wybieram małe szczepki. Lubię hodować rośliny od samego początku: to daje mi więcej czasu na zaznajomienie się z nimi i poznanie ich potrzeb.

norbert76 mam dobrą i złą wiadomość :wink: zła: w domowych warunkach Pinnatum nie popękają liście. Dobra: popękają, ale po 10 latach ;:173
Pani od której brałam szczepkę Pinnatum miała niedużą roślinę (ale pewnie dlatego, że ciągle ją podcina), a mimo to dwa liście były ładnie popękane. Czas pokaże! Rośliny uczą mnie cierpliwości, a poza tym ja mam czas ;:170


Obrazek
Bardzo miła niespodzianka E. Snow Queen ;:167


Obrazek

E. N'joy heszcze ze śladami kąpieli po Topsinie jakiś czas temu. Miałam tylko jeden pęd. Ucięłam koniec chcąc ją zagęścić odnogą i pobudzić do wypuszczenia pędów bocznych. Misja zakończona sukcesem, bo N'joy wypuścił ich po cięciu aż 4 :D

Obrazek
Ja też! Ja też mam oplątwę! Według mnie, to Tillandsia ionantha 'Scaposa'.
Te czerwone ślady to po kolorowym żwirku, w którym była w sklepie. Nie byłam do niej przekonana, ale się polubiłyśmy. Na razie rezyduje w cieniu innych roślin, na małym słoiczku, dopóki nie znajdę dla niej lepszej lokalizacji.

Obrazek

Jaki to Scindapsus?
Szczepka jest... ekhem... zdobyczna, więc nie byłą podpisana.




Jutro Strelicja zaczyna terapię Rhizotonikiem. Ja nadal wierzę w tę roślinę, ale czasem myślę, że trzeba ją było zostawić w pracy i nie ruszać...
Chcę nawozić dolistnie, więc zakupiłam sobie pierwszy opryskiwacz Marolex ;:138 żeby pokrywać ją delikatną mgiełką.

Zmierzyłam w końcu twardość wody testem paskowym. Wiedziałam, że jest twarda po osadzie w czajniku i na bateriach w łazience, ale nie sądziłam, że aż tak... 4/5 w skali twardości. :(
Już żadnych wymówek i podlewanie tylko przegotowaną wodą.


Sukulencik36 dziękuję ;:167 Mój Birkin jest na razie bardzo młodziutki, więc trzyma fason i zwarty pokrój, ale faktycznie, liście zaczynają bardziej iść na boki w miarę jego wzrostu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

Zaczynając od ostatniego tematu i różnicy między Pinnatum Cebu Blue, a Blue form, szczerze to trzeba czekać aż szczepki trochę podrosną. Jeśli chodzi o kolor mojego Cebu Blue też idzie raczej w kierunku srebrnego, chociaż to zależy od kąta padania światła.
10 lat, to i już lepiej, chociaż myślałem że potrzeba wielu lat na to, żeby liście zaczęły pękać. Co ciekawe u mojego Cebu, z dwa liście starsze są z jednym wcięciem, ale następne wychodzą bez wcięcia, dziwne. :wink:


Jeśli chodzi o Epipremnum N'Joy, nigdy a uprawiam Epipremnum od wielu lat, nie zdarzyło się żeby mi się rozgałęziło po przycięciu. A nie, przepraszam raz wypuściło dwa przyrosty, a zwykle to jeden, więc gratuluję. ;:215

Jeśli chodzi o szczepkę Scindapsus, to wg mnie będzie 'Silver Ann'. 'Argyraeus' ma o wiele więcej zielonego. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

A nie będzie to młody liść scindapsusa pictusa?

U mnie to Silver Ann
Obrazek
A to Pictus
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rośliny zielone - mix

Post »

Oba to scindapsus pictus. Oprócz 'Silver Ann' i 'Argyraeus' jest jeszcze kilka:
'Exotica',
'Jade Satin'
'Silver Splash'
'Platinum'
'Silver Lady'

Sprawdziłem jeszcze raz i ten Scindapsus to będzie 'Exotica'. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”