Zieleń, biel i więcej zieleni

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Czas ostatnio pędzi mi jak szalony! A tu tyle wpisów! :) Witam serdecznie nowe osoby, pozdrawiam znajome nicki i już zabieram się za wstawianie zdjęć i pisanie! :heja

Olcia609, ja już dawno zakochałam się w syngonium. Na razie mam tylko 'Arrow' i 'Emerald Gem' (za to rozmnożyłam go już na dwie doniczki i kupiłam dodatkowo kolejne, to:
Obrazek
które zdążyło wypuścić białego liścia i wciąż nie wiadomo, czy przeżyje).
Na razie w powiększeniu ilości ogranicza mnie słaba dostepność i kosmiczne ceny. Ale jak przeglądam to co chwilę znajduję nowe odmiany, nie mam pojęcia ile może ich być. A jedna ciekawsza od drugiej. :) I ile wariegacji!

Margarethagar, zachęcam do bliższego poznania Alocazji 'Silver Dragon', moja za troskę odwdzięcza się niespodzianką:
Obrazek

Wypuszcza maluszka. :) I, oczywiście, sama wciąż pięknie się prezentuje:
Obrazek

Anetta, ja i moja Alocazja dziękujemy za uznanie. ;:138

Agnessj, jedyne problemy mamy kiedy pojawi się jakiś szkodnik - jest na nie wyjątkowo wrażliwa, ale równie szybko się regeneruje po zwalczeniu problemu, jak osłabia. Aktualnie Calathea rośnie jak szalona. Jak będę miała okazję porobię jej zdjęcia przy świetle dziennym. :D teraz opala się pod lampą:
Obrazek

W tym momencie wypuszcza znowu trzy nowe liście. Jak widać stoi pomiędzy roślinami, w kuwecie z wodą, a na wierzchu ziemi ma trochę keramzytu. Keramzyt faktycznie pomaga, ziemia utrzymuje wilgoć zdecydowanie dłużej niż u innych kwiatów. Kuweta wydaje się jej pasować, ale myślę, że jakby stała w niej sama, to efekt nie byłby taki spektakularny. Znajoma trzymała na dużej, wypełnionej wodą podstawce z kamyczkami, a teraz wyraźnie rośnie lepiej.
Czyli - ma swoje fochy, faktycznie trzeba jej znaleźć dobre miejsce, żeby nie wysychała. Ale moim zdaniem warto! To jedna z moich ulubionych, jak się wie czego potrzebuje to da się królewnę zadowolić. :wink:

Foxowa, bardzo mi miło słyszeć taki komplement. :tan Od zawsze tak mam, że jak już w coś wpadnę, to po uszy. I teraz siedzę i oglądam te moje kwiatki jak tylko mam chwilę, szperam i szukam nowych, zachwycam się i myślę, czy uda mi się kiedyś zdobyć takie perełki jak choćby Alocasia 'Frydek' variegata. Eh!
I czytam też wszystkie wątki na roślinach doniczkowych (choć z pisaniem bywam nieśmiała), ale zauważyłam, że - jak elegancko to ujęłaś - trochę nie jestem z tej samej bajki. :lol: I przez to milczę, ale podziwiam - bo wszystkich pasjonatów uwielbiam, i choćbym nie miała zielonego pojęcia o temacie, to omawiane z sercem, w tym wypadku - rośliny, mogę podziwiać pasjami.

Zostało mi jeszcze pokazać te kilka fotek, które ustrzeliłam w międzyczasie. :)
Zdążyły mi wykiełkować Caladium. Niestety 'Candidum' okazało się nie być sobą, a czym jest jeszcze nie zidentyfikowałam (przez brak czasu, niestety) :
Obrazek
Do tego wykiełkowała jedna cebula z trzech. Jeśli ruszą też dwie pozostałe, przekonamy się, czy błąd dotyczył wszystkich... Ale to JEŚLI, bo na razie niestety wygląda na to, że cebule nie były najlepszej jakości. Marzenie o tym Caladium pozostaje do spełnienia.

Za to kupione wzamian (zanim 'Candidum' stało się dostępne) Caladium 'White Christmas' ruszyło z kopyta!
Obrazek

W sztucznym świetle prezentuje się wyjątkowo ładnie:
Obrazek

Skrzydłokwiat 'Gemini' zwariował i zaczyna kwitnąć, mimo, że kępa nie jest zbyt imponująca:
Obrazek

A Alocasia 'Pink Dragon' variegata po trudnej podróży odpoczęła i rośnie, już ma nowy liść:
Obrazek

:heja
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Agnessj
50p
50p
Posty: 62
Od: 16 paź 2012, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tychy

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

To mnie pocieszyłaś bo dzisiaj u mnie będzie i nie mogę się jej doczekać :D tyle że u mnie bez doświetlania bo nie mam jak, zobaczymy ale mieszkanie mam od południowej strony i jest jasno. Woda z kamykami przygotowana ale keramzyt mam to może te jej faktycznie na górze sypnę.
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

I przepadłam. Szukam (zmod.Iwona)
Caladium też mi się bardzo podobają, tylko szkoda, że nie są takie cały rok.
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Dawno nie zaglądałam a tu tyle nowinek :D
Foxowa pisze:Zdążyły mi wykiełkować Caladium. Niestety 'Candidum' okazało się nie być sobą...
Mnie się bardzo ten tajemniczy liść podoba ;:108
Foxowa pisze:Caladium 'White Christmas' ruszyło z kopyta!
Jestem pod wrażeniem, wyjątkowa roślinka ;:333 A jak się miewa syngonium, które wypuściło białego liścia ?
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Witam , ja z rewizytą . Masz piękne zadbane rośliny i tak jak ja lubisz ciapate.

Zmod.oferty zamieszczany tylko tutaj.
Iwona
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Jak zwykle dziękuję za wpisy! :tan Mam dziś do pokazania kilka szybkich zdjęć z rana. Rośliny rosną, ale wydaje mi się, że nieco zwolniły swój szalony pęd. Pewnie trochę myli je, co się dzieje z pogodą, bo może i naturalnego światła więcej, ale ciepło wcale nie jest, zwłaszcza w porównaniu do tego jaką saunę miały w sezonie grzewczym. :roll:

Agnessj, życzę satysfakcji w trzymaniu tej pięknej rośliny! :D Ja jestem w niej niezmiennie zakochana.

Margarethagar, mam nadzieję, że poszukiwania były owocne. Sama przeglądałam ostatnio co da się znaleźć, 'Silver dragon' jest całkiem dostępna (i muszę sobie co chwilę przypominać, że już ją mam i nie muszę polować). Za to zaczynam też się uśmiechać do zwykłej 'Dragon scale'. ;:224 I pomyśleć, że kiedy pierwszy raz zobaczyłam Alocasie, to nie byłam do nich przekonana...
O Caladium nieco się martwię - myślałam o zimowaniu cebul w doniczkach, ale nie potrafię pozbyć się wszystkich ziemiórek, zawsze gdzieś przetrwają, niezależnie co robię. Więc chyba wykopię, oczyszczę, wsadzę w woreczki strunowe. Na pewno muszę doczytać, bo chciałam inaczej - ale przy roślinach chyba trzeba być elastycznym w pomysłach. :lol: Albo trzymać je według zasady "przetrwają najsilniejsi".

Aileen, tajemniczy liść (a raczej już liście) dalej jest niezidentyfikowany, mimo moich kilku samodzielnych prób. Chyba trzeba będzie zapytać kogoś mądrzejszego, bo wśród Caladium jest kilka bardzo do siebie podobnych.

Obrazek

Obrazek

A syngonium od białego liścia teraz jest już syngonium od dwóch białych liści:

Obrazek

Jeszcze poczekam z usuwaniem tego pędu, bo roślina już raz miała to zrobione i drugi raz puściła samo białe. Jak się przyglądam z bardzo bliska, to na jednym z liści jest cieniutka zielona kreska - może jest w takim razie jakaś szansa na łaciaty liść. Jak następny będzie biały to będę musiała już zdecydować co dalej.

Aleksanderk, dziękuję za odwiedziny i miłe słowa. :heja Dobrze, że tych łaciatych, ciapatych jest dużo i jest w czym przebierać do kolekcji.

I na koniec nadszedł czas na te kilka zdjęć, o których wspomniałam na początku posta:

Caladium 'White Christmas' zdrowo rośnie, nawet zabiera się za kwitnienie:
Obrazek

Obrazek

Wiem, że dłoń jest słabym wyznacznikiem skali, :roll: ale spieszyłam się i nie chciałam już szukać niczego innego. Ciekawskim powiem, że teraz się zmierzyłam i od podstawy do czubka palca środkowego jest 18 cm.
Obrazek

W końcu mam też roślinę, którą próbowałam kupić wcześniej - Calathea Ornata 'Sanderiana'
Obrazek

Epipremnum 'cebu blue' po wypuszczeniu korzenia z nowego miejsca dało się podzielić na dwie części - bez przesadzania! Czekam na drugi stożek wzrostu, już widać gdzie się pojawia. :D
Obrazek

I na sam koniec cytryna - z maluszka powoli robi się drzewko.
Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Z kalateą uważaj na przędziora , on uwielbia kalatee .Moje kolekcje pokonał pięć razy ,za każdym razem kilkanaście odmian poszło do śmieci .
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Witaj :wit
Masz bardzo ciekawe okazy roślin i ich odmiany-mnie wpadło w oko caladium White Christmas ;:333
Życzę powodzenia w hodowli.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Witam i dziękuję za odwiedziny! :D

Arkadius121 - bardzo mi miło, :) staram się zdobywać tylko rośliny, którymi jestem kompletnie zachwycona. Jak na razie całkiem mi się udaje. Miejsce niestety już mi się kończy, więc selekcja jest coraz bardziej ostra. :wink: Mam nadzieję, że moje następne nowości będą jeszcze ciekawsze.

Caladium White Christmas szczerze polecam! Nie stwarza problemów, przynajmniej do czasu zimowania. Zobaczymy, jak nam się uda przetrwać chłody.
A tak mi zakwitło:

Obrazek

Aleksanderk - to dobra rada, a mogę to potwierdzić, bo niestety już zdążyłam przetrwać pierwszy atak przędziorka. Kilka roślin ma miejscami uszkodzone liście, ale poza tym (jak na razie) udało mi się go chyba wybić. Obserwuję, chucham, dmucham i wycieram liście.

A oto jak robiłam w domu oprysk - oprócz tego co na zdjęciach jeszcze rękawiczki, maska z filtrem chemicznym i otwarte szeroko okna. Może nadmierna ostrożość, może właściwe zachowanie, ale na pewno sporo zabawy. :lol:

Obrazek

Obrazek

I jak zwykle kilka zdjęć: :wink:

Maleństwo alocasii 'silver dragon':
Obrazek

A tak wyglądają jej liście od spodu, uznałam też za ciekawe:
Obrazek

Cebula Caladium 'candidum' - może tym razem to właściwa roślina? :)
Obrazek

A to dalej niezidentyfikowane Caladium - nowy liść. Wygląda trochę jak 'Garden white', ale te niektóre odmiany są do siebie takie podobne...!
Obrazek

I moja ulubiona Calathea 'white fushion':
Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Sile pisze:A oto jak robiłam w domu oprysk...
Bezpiecznie i skutecznie, super ;:215 bitwa wygrana ;:134
Sile pisze:Cebula Caladium 'candidum' - może tym razem to właściwa roślina?
Czy już posadzona ? bardzo jestem ciekawa co z niej wyrośnie ;:173 Jak długo kiełkuje taka roślina ?
Sile pisze:I moja ulubiona Calathea 'white fushion':
Calathea 'white fushion' liście ma jak malowane, przepiękna jest ;:167
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Aileen, miło Cię tu znowu widzieć. :wit

Caladium 'white christmas' zaczęło kiełkować jakoś po dwóch tygodniach, to drugie zagadkowe chyba dopiero po miesiącu. Najnowsza cebula siedzi w ziemi od kiedy tylko przyszła, czyli już ponad 20 dni. :roll: Na razie nic jeszcze nie widać. Mam nadzieję, że nie zaszkodzi mu takie późne budzenie.

Calathea rośnie i pięknieje. Wczoraj podlewana nawozem, na dniach zobaczymy czy sprawdza się moja obserwacja - odniosłam wrażenie, że nawóz momentalnie stymuluje ją do wypuszczania nowych liści, a nawożę co dwa tygodnie. Dosłownie - nawóz, liście, przerwa, nawóz, liście, przerwa. I tak w kółko. :lol:
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

A czy możesz mi zdradzić, jakim preparatem opryskiwałaś przędziorka? Mam sporo kalatei, na razie są czyste, ale wolę wiedzieć na przyszłość, co jest skuteczne w razie czego.
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Wanda7, użyłam floramite z agrecolu. Środek nie jest przeznaczony do stosowania w pomieszczeniach, stąd całe cyrki z robieniem foliowego namiotu w łazience. ;:224 Jedną roślinę musiałam powtórzyć. Dodam też, że nie byłam delikatna - myślę, że dużo dało dokładne opłukanie roślin przed opryskiem, te na których zaobserwowałam przędziorka dosłownie odwróciłam do góry korzonkami i płukałam spody liści. Po tym oprysk, też najpierw z fikołkiem. :wink:
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”