Zieleń, biel i więcej zieleni

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Bardzo ciekawa kolekcja alokazji ;:138 Mnie wpadła w oko "pink dragon variegata"-ładny kształt i faktura liści.
"Silver dragon" z kolei wyróżnia się czerwoną kwiatową obwódką ;:138
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Ja też przychodzę się przywitać, jako że również należę do wielbicieli doniczkowych, choć moja kolekcja nie taka bogata.
Miło mi będzie podglądać TwojeSile parapety, widzę już sporo ciekawostek. Oj wrzucaj nam zdjęcia, jak najwięcej.
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Zahibernowałam na zimę z moimi roślinami - ale zaczynam się powoli wybudzać. :roll: Czy to nie za szybko? Jakbym już zaczynała czuć wiosnę!

Dziękuję Wam, moi drodzy, za wpisy. Jakiś czas temu napisałam ogromnego posta z odpowiedziami i zdjęciami, ale trafiłam z nim w jakieś prace na forum i przepadł bezpowrotnie. A że powtarzać się nie lubię...

Dziś może nie długo, ale konkretnie. :wink: Idą do mnie nowe rośliny. Tym czasem w zimowych okolicznościach już całkiem skutecznie rozmnożyła się alocasia:
Obrazek

Pod lampą stoi sobie niedawno ukorzenione maleństwo, epipremnum 'glacier':
Obrazek

A w kącie, w odosobnieniu, czai się (od kilku miesięcy nieśmiały i bez wzrostu) zamiokulkas 'raven':
Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
Traffcia
100p
100p
Posty: 112
Od: 7 kwie 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Piękna kolekcja. Mam pytanie odnośnie calatheii white fusion - czy jest dużo bardziej wymagajaca od innych calatheii? (np. w porównaniu z super star). Jak o nią dbasz? Nie tylko pięknie rośnie, ale też kwitnie - gratuluję ;:63
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Traffcia, witam w moim wątku. :wit
Ja z moją calatheą 'white fushion' nie miałam większych problemów. Na początek zdarzyło się, że nie podpasowało jej podłoże (które według opisów powinno być odpowiednie, ale może nie sprawdziło się w warunkach mojego mieszkania). Po zmianie było już tylko lepiej. Rośnie jak dzika. :wink:
Jeśli mam wskazać różnice - na pewno dobrze jej robi keramzyt na wierzchu ziemi, bo spowalnia wysychanie (a u mnie wszystko wysycha ekspresowo!) i jako jedyna dostała taki dodatek. No i jeśli pojawią się jakieś szkodniki - pierwsza pokaże, że dzieje się coś złego. Liście są cieńsze, delikatniejsze, uszkodzone zaczynają się zwijać, ewentualne plamki na białym też mocno rzucają się w oczy.

Aktualnie z mojej pięknej zrobiłam trzy roślinki (na wymianę ze znajomymi), zostawiłam sobie najmniejszą.

Podsumowując - specjalnego traktowania ma tylko tyle, że pilnuję czy ziemia nie przesycha i obserwuję jak wygląda. Poza tym ani nie psikam, już nawet nie utrzymuję obok podstawek z wodą, chyba że naprawdę mocno przygrzewa słońce. A jak są szkodniki, to i tak wszystkie rośliny mają kurację - a ona poprawia ich wykrywalność.

Na chemię antyszkodnikową też nie reagowała źle. :D

A! A kwiatek to chyba przez doświetlanie. Tak gdzieś wyczytałam, że mam spektrum jak na pomidory, to kwiatkom się kwitnąć chce. Jak będę miała okazję to zmieniam lampy na inne, zobaczymy, czy zastymulują bardziej przyrost masy zielonej. :wink:
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
Traffcia
100p
100p
Posty: 112
Od: 7 kwie 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Dziękuję za super obszerną odpowiedź. U mnie calathee to nr 1 - wsztstkie odmiany, a white fusion jest chyba jedną z najładniejszych. ale w opisach na temat jej uprawy bardzo straszą jej dużymi wymaganiami. Jednak z tego co piszesz to chyba nie jest tak źle.
Trudne początki miałam tylko przy warsewiczii i marion. Przy pierwszej musiałam nabrać odwagi przy podkewaniu a przy drugiej trochę problemów z przędziorkami. Natomiast całkiem wyłożyłam się przy picturacie argenteii. Trzy podejścia do tej odmiany - wszystkie zakończone niepoodzeniem, a roślina "zwijała" się u mnie tak szybko, że nawet nie zdążyłam wyczuć co jej się nie podoba...
Dlatego teraz jak czytam "duże wymagania" od razu przypomina mi sie argentea.
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Hej! :wit

Ostatnio życie mi pędzi jak szalone. Wpadłam pokazać kilka zdjęć, przypomnieć co tam u mnie rośnie. Zwykle wszystko podpisuję - dziś będzie bez komentarza. Takie tam... Variegaty na poprawę dnia. :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Mam odrobinę więcej czasu, rośliny od razu wyglądają lepiej. :)

Syngonium emerald gem (wysrzeliło tak mocno, że już potrzebuje większego palika)
Obrazek

Epipremnum cebu blue
Obrazek

Epipremnum pinnatum variegata
Obrazek

Nowość - spathiphyllum city of angels
Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Witam wszystkich! :wit

Rośliny zdążyły odżyć w nowym miejscu, a ja zdążyłam wprowadzić kilka innowacji. Jak jeszcze zadbam o doświetlanie to będą rosnąć jak dzikie - albo nie wiem jak, bo jak dzikie to już i bez tego zaczęły. ;:191

Większość zieleniny stoi teraz na zabudowanym balkonie. Muszę się pochwalić, bo jestem z efektu całkiem zadowolona. :D

Tak wygląda regał:
Obrazek

Obrazek

A tak wygląda miejsce, z którego na niego patrzę:
Obrazek

Oprócz tego bez zbędnych opisów kilka dodatkowych ujęć: :wink:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec dobra wiadomość: po dłuuugim, długim czasie zamiokulkas raven postanowił, że zaczyna rosnąć!
Obrazek

Zdjęcia niestety już po ciemku, ale chyba widać co trzeba. :heja
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Widać co trzeba i widać super rośliny!
Naprawdę super Ci rosną!
Jak fajnie masz z tym balkonem :D :D czy dogrzewasz go trochę?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Na stałe wymontowaliśmy wewnętrzne drzwi, więc temperatura na balkonie (przynajmniej na razie) nie spada poniżej 18 stopni. 8-) Kiedy świeci słońce pomieszczenie bardzo się grzeje. Czasem tylko włączam ten malutki grzejnik (dmuchawę?) który widać na zdjęciu między kwiatkami, po 10 minutach temperatura skacze o 3 stopnie. Pomieszczenie jest tak małe, że chyba dałoby się je ogrzać świeczką. :lol:
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Bardzo mi się podoba Twój zielony kącik, oaza spokoju, miejsce gdzie stale zagląda słońce, kawałek natury w mieszkanku ;:333 jeszcze tylko podnóżek do fotelika i pełen komfort :D Super, że zamiokulkas raven w końcu zdecydował się „ruszyć z miejsca”, nowość - spathiphyllum city of angels świetne, jeszcze nie widziałam takiego, Syngonium emerald gem naprawdę ostro ruszyło. Pokazuj roślinki jak najczęściej, są piękne ;:196
Awatar użytkownika
Traffcia
100p
100p
Posty: 112
Od: 7 kwie 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Bardzo fajny ten zabudowany balkonik. Marzy mi się jakieś miejsce dla niektórych roślin na zimę. Śliczny skrzydłokwiat city of angels.
Pozdrawiam
Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”