Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

Witam i wpisuję się w Twój wątek, żeby śledzić rozwój Twojej "choroby" :;230 A wiem doskonale do czego to prowadzi. :oops: Ciekawe, gdzie zmieścisz rośliny z balkonu?
Fajne masz rośliny. Radziłabym tylko pozbyć się puszek jako osłonek. Woda stojąca powoduje rdzewienie i nie wiem jak to wpływa na rośliny, ale kiedyś o mało nie zamordowałam dwóch roślin. No i kwestia dostępu powietrza do korzeni: u Ciebie puszka ściśle przylega do doniczki i nie dopuszcza powietrza. Przepraszam za te uwagi, ale przeczytałam cały wątek i jestem pełna podziwu dla Twojej pasji i nie chciałabym, żebyś straciła jakieś roślinki.
;:100
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

Eriopus chodzi Ci o monsterę adansonii? Na zdjęciu nie widać ale ona ma tam takie podpórki jakby druciki podskręcane, robiłam je tak żeby nie było ich widać :)

Puszki były "doniczkami" na przechowanie dla roślin które miały isć na wydanie już ich nie mam, ale miały i tak wywiercone dziurki na cyrkulację powietrza :)

Co do balkonu... Nie mam zielonego pojęcia co z tym zrobić jak przyjdzie zima ;:306 ;:306 ;:306 Chyba wystawię na korytarz w bloku te mniej cenne, albo do teściów zawiozę na przechowanie :;230
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

Musssli chodzi głównie o to, aby monstera swoimi korzeniami powietrznymi mogła się wrosnąć w podporę, a w metalową raczej to się nie uda. Najczęściej stosuje się pale z włóknem kokosowym (zapraszam do mojego wątku :wink: )
Dzięki temu monstera trzyma się podpory i pnie do góry.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

Może pomyśl o podwieszeniu rurki do sufitu przy oknie. Na rurce można duuuużo kwiatów zawiesić w makramowych zawiesiach :D
Daraxus, moja monstera, scindapsusy, filodendrony ni choroby nie chcą wrastać korzeniami w kokos na palikach :(
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

To wiem, niektóre z moich monster (nie tu na mieszkaniu) mają "firmowe prawilne" podpory, w tej adansonii jeszcze nie chcę gmerać bo musiałam ją w tym roku przesadzić dwa razy... Ma tam poskręcane druty, pozawijane sznurki lniane i gałązki, ma się w co wczepiać przy tej wielkości na razie :) Rośnie w miarę gęsto póki co. Musi sobie na razie tak poradzić, tam jest kilka małych roślinek a nie jedna duża, więc na razie musi przeżyć :D

Planujemy przeremontować nieco ten pokoik więc część roślin będzie miała zapewnione lepsze stanowiska ^^ i wtedy będę je jakoś konkretniej "prowadzić", na razie i tak palik się tam nie zmieści.

Emilka :D A wiesz że ostatnio rozmawiałam o tym z W.? :D :D Sam to zaproponował :D Już mam wstępne pomysły co tam zrobić, ale najpierw musimy ogarnąć pokój, chcemy go przemalować i tą półkę z kwiatami przerobić na lepszą :)
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

Z solidną podporą chodzi o to, że roślina musi czuć, że się pnie i wtedy nie wypuszcza bezlistnych pędów które tej podpory szukają. Poza tym jak wrasta w podpory w sensie przytwierdzenia się to puszcza coraz większe liście.
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

Idzie monsterkowy dzyndzelek!
Obrazek
kaskash
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2016, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

To jest ta ratowana monstera? Gratuluję !!!
Pozdrawiam, Halina
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

Tak, dokładnie ta :D Trzymajcie kciuki! ;:138 ;:138 ;:138 ;:138 ;:138 ;:138
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

Kilka ujęć roślinek :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

Śliczne fotki roślinek, szczególnie spodobała mi się oplątwa w szkle.. ;:108
nella
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 14 wrz 2018, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

Piękne zdjecia, śliczne roślinki, widać że zadbane i kochane :)
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój roślinny światek na 9 metrach kwadratowych :)

Post »

Gdybym miała południowy parapet pewnie wszystko jeszcze inaczej by wyglądało ehh...

Dziś pokażę swoje chaszczory od strony bardziej chorowito - rehabilitacyjno - ukorzeniaczowo - zmianowej :)

Na parapecie z moim jedynym oknem :P stoją kwiatuchy najbardziej potrzebujące światłą. Czyli z reguły te najcenniejsze, wybarwiające się, sukulenty, ukorzeniające się albo rehabilitujące się

Obrazek


Taki sukulencik zajumany skądś, ukorzeniam jego jakiś 1- centymetrowy fragment, nie mam pojęcia co to jest ale tak mnie urzekł że no naprawdę :D Widać że wychodzi mały dzyndzelek już. Obok Senecio Rowleyanus, z którym dłuuuuuuuuuuugo się nie dogadywałam, myślałam że jest skazany na wyrzucenie, a tu proszę, zaczął elegancko odbijać, bo wyniosłam go na zewnątrz. Już wiem teraz jak z nim postępować, choć boję się jak zniesie zimę, bo już go wniosłam do domu. A pobył na zewnątrz tylko raptem może ze 3 tygodnie. W przyszłym roku na wiosnę wyniosę go całkiem :D

Obok wsadziłam dwa liście peperomii Ruby Glow które się ułamały. Do tej pory wszystkie w ten sposób gniły, ale te na razie nie gniją, nawet jeden wyciągnęłam niechcący ostatnio i widzę że małe korzonki idą

Obrazek

W temacie peperomii - moja ukochana Rosso wygląda tragicznie :( Wydaje mi się że znajomy ją przelał gdy byłam na wakacjach, od tej pory nie może wstać, gubi kolejne listki. Nie mam pomysłu jak ją uratować. Nie wygląda na zgnitą, nawet ułamałam jedną gałązkę żeby spróbować ją ukorzenić od nowa, to w środku jest naprawdę elegancka, tylko liście tracą turgor i masowo opadają. Zobaczymy - spróbuję z ponownym ukorzenianiem części z niej, choć nie wiem czy teraz to będzie takie proste. Żałuję tylko że nie zrobiłam jej zdjęcia przed wyjazdem, była tak mega gęsta, wybarwiona!

Obrazek

Kolejna ofiara "urlopu". Dałam go pod opiekę szwagrowi, który najpierw go wspaniale przesuszał a później przelewał. Zrzucił wszystkie liście. Jedno z moich dwóch syngoniów "emerald gem" :cry3: Poleciał na "półkę rehabilitacyjną" i odbija, idzie mały dzyndzel!

Obrazek

Syngonium pink splash ma pierwszeństwo na półce, bo bardzo długo go poszukiwałam, jak wypuści z 3-5 liści to dopiero pewnie go wykopyrtsnę gdzieś na tyły :D

Obrazek

Syngonium confetti tak samo

Obrazek

Moje cudeńko Oxalis 'Aurea'
Dalej nie wiem co z nim zrobić w zimie :D Nie wiem, ono też wytwarza szyszeczki? Patrzcie jaki ma pieniek, ucinam go i ukorzeniam, z tego porobiłam pełno sadzonek i każde dam w inne miejsce i zobaczę gdzie najlepiej zimuje.

Obrazek

Golden Veinatio od jednej forumowiczki też się tutaj elegancko przyjmuje do nowych warunków :)
Obrazek

Znowu obcięłam ceropegię variegatę, bo to rośnie jak szaleństwo :D
I na parapecie ukorzeniam pędy. Fajnie łatwo się ukorzeniają, ale długo bardzo. Próbowałam przygiąć do ziemi żeby się samo ukorzeniło ale w sumie nic z tego sobie ta panna miesiącami nie robiła, więc łatwiej mi jest po prostu ciachnąć. Co ciekawe, w jednym pędzie wariegacja się cofnęła i puściła zielone pędy, szkoda że przed ucięciem tego nieudokumentowałam no ale mówi się trudno.

Obrazek

Obrazek

Syngonium Plum Allusion też na oknie się fajnie wybarwił

Obrazek

A tu fragment półki u góry, jest różowo - fioletowo :D To największe syngonium to Aom Nak

Obrazek

I szalony pieniążek w duecie z Emerald Gem, najbardziej fotogeniczną rośliną świata :D

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”