Dżungla w bloku

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Dżungla w bloku

Post »

Śliczna jacklyn ;:167
Ja sobie też ją kupiłem i czekam aż do mnie przyjedzie :D Jaką lampę dałeś alokazjom? Czy taka np aquael Plant da radę? Wiem, że dużo osób tej firmy takich lamp używa.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Henryku, zgadza się to najpopularniejsza i chyba najłatwiejsza w uprawie z Hoi. Moja Ż. uprawia trochę tych roślin i faktycznie różnie to z nimi bywa. :)

Maciek

Używam najzwyklejszych lamp, żadnych wynalazków z nazwą grow. Wrzuć w Google albo świetlówka LED T8 i (żądaną długość) o temperaturze albo 4000, albo 6500K o mocy 14W przy długości 90cm, albo belka oświetleniowa LED. W przypadku tej pierwszej trzeba dokupić oprawę, w przypadku tej drugiej trzeba usunąć matową szybkę - więc trochę zabawy.
Można pójść na łatwiznę i kupić dedykowane lampy grow, ale tutaj nie radzę kupować tanich chińczyków o zwykle różowym świetle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
anetq092
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 kwie 2021, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Dżungla w bloku

Post »

Pięknie zakwitł ten kaktus ;:oj
Kolekcja Philodendronów imponująca, człowiek może się aż zgubić w nazewnictwie i odmianach
Mój wątek, zapraszam :)
Doniczkowe u Anety.
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżungla w bloku

Post »

norbert76 pisze:Witajcie. :wit

Filodendron Birkin trochę mnie zaskoczył, liczyłem że będzie rósł bardziej w formie rozety, a tutaj rośnie do góry pęd.
W jakim podłożu/proporcje ją trzymasz? Jak często/kiedy/czym nawozisz?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Jak wszystkie epifity w mieszance ziemi, podłoża do storczyków albo kory, chipsów kokosowych, perlitu w równych proporcjach.
Nawożenie co 2 tygodnie mineralnym nawozem Petersem Allrounder.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżungla w bloku

Post »

Nie cytuj odpowiadając bezpośrednio. Iwona

Przez cały rok?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Oczywiście, przecież to rośliny tropikalne. Jednak ja doświetlam, wtedy rosną podobnie przez cały rok. Jeśli natomiast nie będziesz doświetlać, a rośliny spowolnią wzrost, to wtedy można ograniczyć do co 3 - 4 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dżungla w bloku

Post »

Dzień dobry i cześć wszystkim. No tylko wyjechałam na wczasy, a tu takie rarytasy? Kwitnienie Epiphyllum piękne. Mam jeden egzemplarz już kilka lat, ale nigdy nie kwitło ;:174 Wszystkie nowości ładnie się zapowiadają - gratuluję. Poza tym, w tym roku jest chyba dobry sezon dla hoi. Moje też powtarzają kwitnienia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

:wit
Nie żebym chciał "pocieszyć", ale ja na kwitnienie od jednoliściennej sadzonki czekałem kilkanaście lat w przypadku tego Epiphyllum i parę lat krócej w przypadku drugiego. Fakt, gdybym od samego początku zapewnił lepsze warunki uprawy, to może doczekałbym się nieco wcześniej kwitnienia. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witaj Norbercie,
nowe filodendrony piękne. Przyglądając się im dokładnie zwróciłam uwagę na sposób, w jaki je sadzisz. I chciałabym prosić o kilka technicznych wskazówek. Z tego co widzę, doniczki są malutkie, bo i sadzonki jeszcze młode. Jednak jak wsypiesz na dno drenaż i na mim osadzisz palik, a całość obsypiesz w sumie minimalną ilością ziemi to czy ta cała konstrukcja jest stabilna? I jeszcze mam pytanie, jak długo może rosnąć taka na razie malutka sadzonka w tej samej doniczce? Mam wrażenie, że większość miejsca w doniczce zajmuje palik, a ziemi jest tylko troszkę dookoła. Czy filodendronom, jako epifitom, taka ilość w zupełności wystarczy do przyzwoitego życia? :wink:
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

:wit
Witaj Doroto. :)
Osobiście zrezygnowałem z drenażu zasłaniając otwór tylko kapslem. W przypadku palika i małej doniczki za osłonę otworu robi sam palik. Przy małym paliku, takie rozwiązanie jest stabilne.
Jeśli chodzi o zmianę doniczki, tutaj nie ma jednej reguły, bo zależy od tempa wzrostu samej rośliny albo rozrostu korzeni. Może to być raz w roku, a może być i dwa razy. Trzeba po kilku miesiącach w przypadku małych sadzonek delikatnie wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić czy wymaga przesadzenia czy nie. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Dżungla w bloku

Post »

Bardzo dziękuję. Mam właśnie w szklance z wodą trzy cięte sadzonki syngonium Trileaf Wonder i chyba posadzę je w taki sposób. Z tego co czytam, przy palikach syngonia lepiej rosną niż w zwisie.
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Oczywiście, bo Syngonium to pnącza mogące osiągać po kilkanaście metrów i więcej. Rosnąć, jak inne tego typu rośliny, przyczepiają się do drzew. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”