Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1835
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

No tak :!: Miał mi M zrobić porządną konstrukcję i już 4 lata ,,robi".
A moja prowizorka już się wali. :evil:
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Zawsze możesz na szybkiego powbijać koło krzaka jakiesi kołki porozgałęziane wokoło, w sensie przycięte gałęzie z czegoś; byle miały o co się oprzeć. Niczym takie rosochate podpory dla groszku.

Ajć, czy kto jeszcze "aktualnie" groszkom chrusty wtyka, czyli to już całkiem faux pass, ou passe? :roll:
Bo i już ktoś mi skomentował te chabezie nieporządne, ściślej: skomentował niepochlebnie; by tak uprzejmie ująć gdy Mody czuwającemi...
Idzie nowe, idzie postemp, idzie młodość i śpiewa, a doświadczonych rewolucyjnie nachodzą skojarzenia.
Ale to dygresyja bez związku ;:224

Aliści metody proste a gospodarskie jednakoż działąją, w przeciwieństwie do zalecanych, prawidłowych, czy eleganckich.
Et ce qui sobie passe dans notre jardins... :wit
Insoman
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 16 maja 2021, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Posadziłem w tym roku jeżyny (polar i black satin). Polar od razu ruszył z kopyta wypuścił nowe liście i zaczyna już kwitnąć,a black satin stoi w miejscu. Długo trzeba czekać aż black satin sie ogarnie?
adam_k27
200p
200p
Posty: 264
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Moja biała jeżyna nieco podrosła. Tak się teraz prezentuje.


Obrazek
Posadziłem ją niedaleko miejsca gdzie rósł krzak polara który został wykarczowany przez karczownika.

Tymczasem w odległości mniej więcej 30-40 cm od miejsca gdzie rósł ów krzak polara coś mi z ziemi wyrosło. Widocznie z jakiegoś kawałka niezjedzonego korzenia puścił odrost.
Obrazek

Będę musiał pewnie te jeżyny rozsadzić bo będą rosły trochę za blisko siebie.
GrzeskoPhi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 lip 2021, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Cześć wsadzilem jeżyny

Obrazek

oraz


Obrazek

Na początku szło obiecująco,

Obrazek

ale ostatnio stało się cos takiego.
Jeżyna z pierwszego zdjęcia puściła boczne pędy z cieniutkimi kolcami. No i te boczne pędy rosną kilka razy szybciej,



Obrazek

a z tą drugą to też puściła boczne ale już bez kolców za to usycha ta główna no i coś ją chyba przyatakowało.



Obrazek

Co mam zrobić z tymi od korzenia. Szczególnie z tą pierwszą która dostała malutkie kolce.
Generalnie nie mają łatwego życie muszą sobie radzić w takich warunkach.


Obrazek
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Być może te pędy które wsadziłeś są ubiegłoroczne i ponieważ nie mają owoców dla rośliny są stracone. Dlatego roślina wypuszcza pędy jednoroczne które w przyszłym roku zaowocują. Taki cykl 2 letni będzie się powtarzał co roku. Po owocowaniu stare pędy się wycina a młode zaowocują w przyszłym roku.
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Mam dwie jeżyny bezkolcowe - Dirksen i Cacanską Bestrnę. Obie mają dość duże owoce i obie są bardzo smaczne - pokazują, kiedy chcą być zebrane - dojrzałe i słodkie owoce lekko schodzą z szypułek. Jeśli chcemy owoc czarny, ale słodko-kwaśny na ciasto lub do deseru, można zebrać, gdy stawiają delikatny opór podczas ściągania z szypułek.
Poza paskudnym szpecielem, który w ubiegłym roku nie pozwolił im dojrzeć i zatrzymał na etapie czerwieni, nie sprawiają jak dotąd żadnych kłopotów. Mam je trzeci rok, owocują drugi - na pędach dwuletnich.
Trochę mi byle jaką podporę przewracają i zagłuszają lubczyk ;)

A oto i one (po lewej Dirksen, po prawiec Cacanska).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1835
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Moje jeżyny przemarzły zimą i musiałam ściąć jakieś 20 cm nad ziemią.
Myślałam, że owoców nie będzie, ale są. Nie wiem czemu ale u wszystkich
moich znajomych co brali u mnie sadzonki nie ma owoców .

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Insoman
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 16 maja 2021, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Chciałbym posadzić jeżyne polar przy pergoli która stoi w granicy działki. Pergola 2m szeroka i 2m wysoka. Czy jeden krzew wystarczy by ją całkiem zasłonić czy lepiej posadzić dwa?
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Proszę o poradę, kiedy najlepiej przesadzić jeżynę i czy ją przyciąć przed przesadzeniem? Czy przyciąć tylko te pędy, które owocowały?
Wypuściła kilkumetrowe pędy i obawiam się, że i tak się złamią.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Jakbym była na Twoim miejscu przycięłabym nowe pędy do 2 m i położyła na ziemi a stare wszystkie wycięła.
Jeżeli masz możliwość wybierze miejsce ciepłe, skierowane na południe a plecy osłonięte. Do zimy powinny się spokojnie ukorzenić bo to wytrzymałe rośliny przynajmniej u mnie. :wink:
Na wiosnę, jak ruszy wegetacja przywiaż wszystkie do solidnego palika.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Jak krzew już stary to logiczniej zrobić sadzonki, jeszcze zdążysz, i młode z wiosną sobie wysadzić w nowe miejsce.
Przewoziłem kilkuletnie na wieś, wczesną wiosną zanim rosną :wink: bo mam mrozy; jesienią też można.
Pierwszy rok i tak odchorują więc owocowanie rzeczą mniejszej wagi. Przytnij pędy (wszystkie, młode i stare zarówno) na długość jaka do transportu pasuje, powiedzmy od metra do dwu, można i krócej; zwiąż razem, folią/reklamówką (nie sznurkiem) w jedną bałdę, stare są mocniejsze i ochronią przed wyłamaniem młode. Stare można usunąć później, oczywiście, ja to robię (jeśli robię...) wiosną, bo suche mi prościej.
Insoman pisze:Chciałbym posadzić jeżyne polar przy pergoli która stoi w granicy działki. Pergola 2m szeroka i 2m wysoka. Czy jeden krzew wystarczy by ją całkiem zasłonić czy lepiej posadzić dwa?
Można i tak, i tak.
Dwa, o metr odsunięte, dadzą gęstszą zasłonę jeślić w tem sprawa; lecz kłopotliwsze będzie prowadzenie/formowanie - jeśliby ważniejszą była jakość owocu daj jeden a silny.
:wit
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

To jeszcze raz ja się wtracę. :D
Kładę na ziemi nowe pędy żeby nie przemarzły w zimie: 1. po posadzeniu nowych młodych sadzonek, 2. po przesadzaniu starszych roślin.
Natomiast wszystkie stare pędy, które owocowały w tym roku zaraz po owocowaniu wycinam przy ziemi żeby nie szarogęsiły się szkodniki np. szpeciel jeżynowiec.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”