Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

@gienia1230
Jeszcze pytanie do Ciebie. Jak u Ciebie rośnie ta grusza generał leclerc pod względem zdrowotności? Mieszkam całkiem niedaleko, więc warunki dosyć podobne mogą być.

Wygospodaruję miejsce na dwa drzewa, ale nie mogą być duże więc na pigwie (zdaję sobie sprawę, że będę musiał podlewać jak będzie sucho). Z późniejszych pewnie zdecyduję się na generał leclerc, ale trudno mi coś z letnich na pigwie znaleźć (albo nie umiem szukać), czy mogli byście coś polecić? Musi poradzić sobie bez oprysków.
U dziadków kiedyś rosła grusza, dojrzewała w sierpniu, owoce duże, "masłowe" aromatyczne słodkie, soczyste. Odmiany o takich owocach szukam. Śladu chorób nie pamiętam na drzewie, plenne i drzewo potężne było. Nazywane "Bera" ale z tego co wyczytałem to ogólnie grupa tego typu odmian. Nie udało mi się niczego podobnego znaleźć na pigwie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Nie da się, po prostu nie można porównywać obecnych warunków z tymi sprzed np 50 lat. Ja pamietam nasz sadek w domu rodzinnym. Nikt nie myślał o jakichś opryskach. Były robaczywki ? A No były , nikt rak nie załamywał i robiło się suszki. Było troszkę parcha, a No było. Wtedy nawet miedzianem drzewek nie pryskalam.
Leclerc przez pierwsze lata srednio rosla , tak trochę strzeliście , przyrosty miała średnie a właściwie słabe , zależało od roku , czasem bylo to 30 cm, czasem 50 cm. Nie były to rekordy, ale rekordow nie oczekiwałam, piach, kiepskie nawożenie. Nie owocowała do siódmego roku, co zmusiło mnie do naginania gałęzi , i zaczynała być taka pokraczna, nie wiem jak to lepiej określić. Od miejsca przygiecia czyli od sznura gałązki zaczęły się wyginać i pod katem prostym rosły pionowo. Poprzycinalam te baty. No i zrobiła się taka pokraka. Zaczęła wreszcie owocowac i stanęła prawie ze wzrostem. Łapie parcha i rdzę. , ale bez przesady. Miała w sumie trzy opryski ; pierwszy wczesnowiosenny miedzianem i dwa wiosna Score. A jak liście wyglądają to widać na fotce. Nawożenia 2 x azofoska w kwietniu i w połowie czerwca. Kwitnie bardzo obficie i chyba w okolicy nie ma dobrego zapylacza bo owoców w porównaniu do kwiatów jest stosunkowo mało. I chyba tak jest lepiej, wole duża gruchę niż i czapkę drobnych.
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

wujeksam alfa jest letnia, niestety są sprzeczne informacje czy rośnie na pigwie, dobra szara podobno też rośnie na pigwie.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

'Bera Świętomichalska' to Bonkreta Williamsa, że na wszelki wypadek wspomnę. Królowa letnich gruszek. Końcem sierpnia, tydzień-dwa po Klappsie - która jest córą Bery Zwykłej (czyli Masłówki)... :wink:
Dobre zapylacze :wit
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

No i ostatnie moje pytanie do Was. :) Posadziłem również w sobotę dwie grusze Walhsche Schnapsbirne spod Legnicy. :) Zarówno one, jak i obok rosnące Dobra Ludwika i Dobra Szara rosną w miejscu, gdzie już koło godziny 15 jest cień latem. Czy przesadzić je w bardziej nasłonecznione miejsce (szkoda mi je wszystkie ruszać ponownie), czy dadzą sobie radę?
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Dadzą.
Wsadzałem grusze w stary sad, pod korony starych drzew - może i nie zachwycają wigorem lecz owoc jest, o cóż innego idzie? :wit
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

:wit
O to właśnie chodzi. :) Dziękuję, Rosynancie. :)
90chrzan
100p
100p
Posty: 161
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Ma ktoś może grusze na podkładce Pyrodwarf?Czy rosna wieksze od Pigwy S1?
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Tak, większe, na dodatek mnóstwo odrostów.

Da się to jeszcze gdzieś kupić?
Pozdrawiam,

J
90chrzan
100p
100p
Posty: 161
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Da sie ale nie można reklamować na forum. Szkółka w Chudowie na śląsku.
Pani mówi ze sa to drzewka karłowate mniejsze od Grusz na Pigwie...
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Czy na podstawie wyglądu, można ocenić czy podkładka do pigwa czy kaukaska? Miały być grusze na pigwie.
Czytając opisy jak wyglądają korzenie podkładek, pigwa miała mieć dużo drobnych korzeni, a tutaj widzę że też jest sporo "grubszych".
Czy Waszym zdaniem to może być podkładka pigwa?

Obrazek

Obrazek
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Możesz zrobić zdjęcie samego dołu drzewek? Pomiędzy miejscem okulizacji a górą korzeni.
Jeżeli to jest siewka gruszy to wyjątkowo dobrze rozgałęziony system korzeniowy.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Mam nadzieję, że widać to na zdjęciach, kora podkładki ma nieco inny wygląd niż odmiana szczepiona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”