Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
PeterJohn86
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 lut 2020, o 05:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Czy ktoś ma pojęcie co może się dziać z moją gruszą? Kora zaczyna się łuszczyć i odchodzi takimi płatkami. Coś z tym można zrobić?

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Generał Leclerc niezbyt się wysilił, za to będą duże gruchy, starczy jak na nasze potrzeby, troszkę parch liście poplamil;

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Gienia, na jakiej podkładce masz Generała?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Jejku, nie pamiętam. Mam zapisane na planie nasadzeń działki a tę rozpiskę mam na działce. Na działce będę dopiero we wrześniu, Przykro mi, nie odpowiem. :wit
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

PeterJohn86 Wygląda na pęknięcie mrozowe, które dopiero teraz się ujawniło. Miałam taką niespodziankę na magnolii, nie obyło się od wycinania odstrzelonej kory i smarowania maścią ogrodniczą.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Cześć.
W ubieglym roku posadziłem klapsę. Niestety przez ogrodzenie przedarla die sarna i zrobila swoje.
Grusza przeżyła poniżej gryzienia i nad szczepieniem, ale coś ją niszczy, doradzcie proszę:
Obrazek
jagusia111

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Ja tam widzę rdzę gruszy i parcha.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Jestem w trakcie zamówień drzew na tegoroczne nasadzenia w szkółce zmoderowano/jagusia111. Pojawiła się tam nowość, która mnie zainteresowała z racji chęci wyrabiania cydru, stąd moje pytanie do Was. Czy mieliście lub posiadacie tę odmianę i jak się sprawuje?
Wahlsche Schnapsbirne https://krzewydrzewa.pl/grusza-wahlsche ... p-267.html https://www.bvgl.ch/PDF/Baumpflanzaktio ... nliste.pdf Z opisów wynika, że doskonała na destylaty.
P.S.
Proszę jeszcze o odpowiedź, czy grusze Dobra Szara i Dobra Ludwika będą się wzajemnie zapylać? Mam po jednym drzewku tych odmian.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Dobra Szara jest triploidalna, czyli raczej nie zapyla. Ludwika powinna ją zapylać - acz kwitnie wcześniej - lecz bez wzajemności. Dla pewności zapylania zdałoby się mieć cztery odmiany, tj. trzy zapylające.

Z gruszami nie ma specjalnie problemu. Triploidów nie liczymy, oczywiście, a reszta generalnie zapyla inne. Istotne by sadzić koło siebie, blisko.
Intersterylności są rzadkie, wszelako nadmienić należy że Ludwika jest niezgodna z Bonkretą Williamsa.
Okresy kwitnienia są różne lecz zwykle się zazębią; kłopot może być z kwitnącymi bardzo wcześnie, jak np. Ksenia Nojabrska, Paryżanka, a i inne południowe zabytki późnozimowe, które rzadko już spotykane - właśnie dlatego :wit


------------------------------------------------


P.S.
https://www.lfl.bayern.de/mam/cms07/iab ... nn2020.pdf
Skoro już o tem... :wit


Połączyłam posty/jagusia111
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Dziękuję Ci, Rosynancie, za odpowiedź i rady. Grusze rosną u mnie blisko siebie. Dosadzę zatem jakąś kolejną starą gruszę ze szkółki pod Brzegiem. Hm, trzeba będzie wypytać właściciela , co by polecił jako zapylacz. Rozeznam się na miejscu.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Dla Szarej i Ludwiki pasuje np. Bera Hardego, lub Faworyta Klapsa - obie dobre zapylacze ogólnie, kwitną w porze średniej (Hardego jest ciepłolubna, wrażliwa na mrozy, co wypada dodać dla czytelników z surowszych okolic).

Przy okazji douściślę że triploidy też coś tam zapylać mogą, tylko bardzo słabo: ich pyłek mało co żywy, kiełkuje powiedzmy 1/4, a jeszcze niezgodności genetyczne. Tymczasem grusza potrzebuje porządnego zapylenia by dobry owoc wykształcić, a pszczoły jej nie lubią (lepiej zapylają samotnice i bzygi, o które warto zadbać) i dlatego jak ktoś przy ograniczonej przestrzeni rozważa sobie kilka drzewek to lepiej sadzić tylko te zapylające, a obficie kwitnące, z triploidów zrezygnować by miejsca nie marnować :wink:

Sznapsbirnę mam, od niedawna, żywotna i zdrowo rośnie, lepiej niż średnia; owocu jeszcze nie znam.
Zaś taką małą przerobową mam gruszeczkę, znajdkę, aromatyczna i dużo cukru, miąższ ziarnisty lecz bez kamienistości, szybko mięknie i lęgnie się ale z drzewa leci jeszcze twarda i nie rozbija się co w praktyce istotne.
I czegoś takiego oczekuję po Sznapsowej, a miejmy nadzieję że z lepszem plonem :wit

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

No to, Rosynancie, nie pozostaje mi nic innego, jak dokupić kolejną gruszę jako zapylacz. :) W zmoderowano/jagusia111 mają i Berę Hardy i Klapsę, zatem podjadę jesienią i wezmę obydwie.
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Witam we wcześniejszym poście pytałem już o dwie grusze jednak chciałbym dosadzić trzecią(wykorzystuje miejsca, które wcześniej nie były na to przewidziane), jednak miejsce w którym planuję to zrobić jest trochę szybciej ocienione. Drzewko byłoby w sezonie wegetacyjnym w słońcu od wschodu do ok.15 później w cieniu, półcieniu dębów ale i bardzo dobrze osłonięte od wiatrów. W związku z tym mam pytanie czy 7-8h pełnego słońca jest wystarczająca dla gruszy. Dodam, że w podobnym miejscu rośnie czereśnia i nie ma problemu z owocowaniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”