Identyfikacja odmian jabłoni

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

KamilK02, po obejrzeniu pierwszego zdjęcia stawiałbym na kronselkę, jeszcze jakbyś powiedział że dojrzewa na przełomie sierpnia-września, a dojrzałe spadają z drzewa, to byłbym pewien. Tylko te następne zdjęcia trochę mnie zmylają i to że przechowujesz je aż do lutego.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

Na Kronselke ten rumień wydaje mi się zbyt intensywny.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

Oliwka kronselska rośnie mi obok i rodzi takie jabłuszka. :wink:
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

Rzucamy okiem i cóż widzimy? Jabłko. Owoc kulisty, skórka żółta, z rumieńcem. Typowo dla gatunku...
Może zawodowiec pomolog doszedłby po innych cechach charakterystycznych. A może tam rosnąć i coś z mniej znanych lokalnych, które do dziś zagwozdkę czynią.
A może po prostu Landsberska, bo też tak wygląda, a była chyba w każdym sadzie na południu. Skórka powinna być ciut lepko-tłusta, zauważalnie.
Ba, tam mogli mieć i Winter Banana, co dla ubarwienia tematu dorzucę :wink:
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

Rossynant.
W jednym z postów pisałeś, że kiedyś u Twojego dziadka wiatr przewrócił
potężną ogromną jabłoń, że z ciekawości ją zmierzyłeś jak już leżała i wynik był imponujący.
To była jakaś odmianowa na własnych korzeniach? czy może zaszczepiona na płonce lub samosiejce?
Na Antonówce to aż takie nie rosną, . . chyba.
Do czego zmierzam. Otóż na końcu działki, chciałbym coś takiego posadzić, aby rosła i rosła, a wiosną jak wyjdę
na dwór, abym widział olbrzymi obszar wypełniony białym kwieciem.
Wielkość czy smak jabłek, to sprawa trzeciorzędna.
Pewnie zaraz ktoś powie -stary , sentymentalny dureń, ale wilka nie obchodzi co mówią o nim owce.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

Rossynant Dziękuje za odpowiedź, tłuste robią się jak poleżą dłużej, później więdną i gniją... Landsberska nie jest przypadkiem winna w smaku i łapie parcha i mączniaka jak Kronselska?W Sadzie jeszcze mam Charłamowską, Koksę jakiś czerwony mutant, Oliwke inflandzką, Jonathan (temu to maczniak nieźle daje popalić) Malinowa oberlandzka, Oliwka kronselska, Wealthy, więc raczej klasyki :) . Dawno temu Była jeszcze Królowa renet, i chyba Suislepper z opowieści. A są jeszcze jakieś klasyki o żółtej skórce? Winter banana ma jabłka wielkości Zorzy, bo raz mi wpadło jabłko tej ostatniej i było bardzo dobre. Nawiasem udało mi się pozyskać nasiona z tej zorzy i mam siewkę z tego co zauważyłem to przy dużej presji mączniaka (miałem obok siewki mutsu a ich liście wygadały jak panierowane w mące :?) pojawił się na liściach. Ciekaw jestem co z tej siewki wyrośnie.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

Mógł bym prosić o podpowiedź co to za odmiana jabłoni rośnie u mojej ciotki. Odmiana zaczyna dojrzewać przełom sierpnia/ września. Owoce słodkie, bardzo jędrne, soczyste. Podobno raczej nie poleżą. Skórka jak widać błyszcząca słomkowi żółta z pomarańczowym rozmytym rumieńcem od słońca. Ciekawostka dość często da się obserwować zrośnięte ze sobą dwa jabłka. Owocuje typowo przemiennie, choć może jak by przerywać były by większe i co roku po trochę. Drzewo z koroną kopulastą na liściach łapie parch, rośnie słabiej niż piękna z booskop, bo rosną obok siebie. Swego czasu myślałem, że to kosztela ale trochę za wcześnie dochodzi. Ogonek trochę nie typowy, zazwyczaj bardziej krótki i gruby. A jabłko wcześniej bo jak widać robaczywe.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

Kronselka
Pozdrawiam Lucyna
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

Oliwka kronselska rośnie mi obok i rodzi takie jabłuszka. :wink:
Kamil, to Twoje jabłko przypomina mi moje Brzoskwiniowe Letnie...? Oczywiście nie mam na myśli Kronselskiej... . :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

Dokładnie Oliwka kronselska ma dość duże jabłka które są pachnące miękkie a miąższ jest gruboziarnisty. Brzoskwiniowe są aż tak żółte? Bo później myslałem o jakieś smalcówce albo czymś.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

Moje Brzoskwiniowe nie było tak intensywnie żółte, ale też miało rumieniec. :)
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

Jabłoń Pomarańczówka, stara przedwojenna odmiana- ktoś ma, albo może podzielić się o niej?
Prawdopodobnie rośnie w Małopolsce.
Pozdrawiam :wit
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odmiany jabłoni - opis+foto

Post »

Idzie o Koksa Pomarańczową? Reneta. Cox's Orange Pippin.
Drzewo ciepłolubne. Przymarza. Cierpi w naszych klimatach. Do zapłodnienia i dojrzenia też trzeba ciepłej pogody. Ale obecne upały też kłopot, jabłka nie dorastają i już mi opadają. Z tym że i drzewo już... khem, w moim wieku...
Wymaga dobrej gleby, bogatej (ale nie mojej twardej gliny), i suszy nie lubi. Rośnie nawet szybko, ale mała. Gałęzie obwisające (mniej niż Malinowa Oberlandzka, ale zauważalnie).Plenność średnia. Owoc maławy - i drobnieje jak dużo. Ordzawiony częściowo, jak tam pogoda.
Przechowa się dobrze, do marca-kwietnia spokojnie, ale w przechowalni wilgotnej, jak każde rdzawione jabłko bez pancernej skóry z woskiem. Chyba nie lubi nowoczesnego mrożenia w chłodni; coś tak jak szare renety.
A uprawia się ją dla smaku, nie dla marketu :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”