Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Drzewa owocowe
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8758
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

:wit Też jestem ciekawa czy coś nowego i ciekawego pojawiło się na rynku truskawek .
Zapytam , może ktoś uprawiał polskie odmiany Patrycja i Grandarosa ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7534
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Kupiłam jesienią Alioth i Ambrozja - podobno nowości, nigdzie nie znalazłam opinii o tych odmianach. To są z hodowli spółki Niwa z Brzeznej.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

I ja jestem ciekawa jakiejś fajnej słodkiej dobrze plonującej odmiany truskawki. Nawet takiej z tych starych starych ('murzynki'??).

Mam ze trzy rodzaje, ale nawet nie znam nazw i nie wiem jakie to odmiany.

Jedna jest ciepło i słonko lubna(lepiej plonowała w szklarni i na słonku przy niej), z Włoch przywieziona i owoce b. duże ma. Ale smak przeciętny.
Awatar użytkownika
stefcia
500p
500p
Posty: 672
Od: 2 gru 2012, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Sudeckie

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

gienia1230 pisze:Kupiłam jesienią Alioth i Ambrozja - podobno nowości, nigdzie nie znalazłam opinii o tych odmianach. To są z hodowli spółki Niwa z Brzeznej.


Truskawka Ambrozja to przepyszna słodziutka - u mnie dojrzała bardzo wcześnie - bardzo mało puszcza pędów rozłogowych
Dla mnie wspaniała odmiana i gorąco polecam :D
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7534
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Stefciu, i naprawdę maja poziomkowy smak? Bo to był główny powód zakupu tej odmiany, wnuki uwielbiają poziomki a truskawki tak sobie, wiec kombinuje jak im troszkę namieszać !
Pozdrawiam! Gienia.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Ja zamówiłam trukawkę thurigę,właśnie jutro dostawa. Miałam kilka lat temu i bardzo nam smakowała
Pozdrawiam Ewa
Szpileczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 cze 2013, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Miałam kilka odmian truskawek w tym roku, to był ich pierwszy sezon owocowania, ale mogę się podzielić wstępnymi obserwacjami.
Odmiana Kama dojrzała u mnie najwcześniej, bardzo smaczna, nieduże owoce, pierwsze usiekł przymrozek, mimo to było co jeść, nie chorowała. Chcę jej więcej.
Odmiana Ambrozja dojrzała bardzo wcześnie, niedużymi owocami o kształcie poziomki i... aromacie poziomki również. Nawet niedojrzała była smaczna. Niestety owocowała niezbyt obficie. Nie chorowała. Chcę jej więcej.
Odmiana Dukat była następna, smak truskawki, nic mniej, nic więcej, wszystko ok ale grzebałam po krzakach Ambrozji za niedobitkami i dopiero jak nic nie znalazłam to jadłam Dukata. Bezproblemowa, ale nie zapamiętalam wiele. Zostaje tyle ile mam.
Potem dojrzały w sumie jednocześnie Korona i Polka.
Polka miała raczej maławe owoce, ale długo można było coś z niej zebrać, dojrzałe całkiem smaczne, miałam jej ciut więcej niż innych odmian i tyle jej zostawiam.
Korona mnie zawiodła. Smakowała mi dopiero jak naprawdę dojrzała, spodziewałam się kej zresztą trochę wcześniej. Owoce duże, łatwo mi się "oparzały", ślimaki i mrówki jej żyć nie dały (ale pewnie wybrały ze względu na smak, kto wie). Może nadrobi w przyszłym roku.
Miałam jeszcze Thurigę, ale jej w ogóle nie pamiętam, nawet nie wiem czy faktycznie jest poziomkowa.
Teraz skończyła mi się Florence, dla której polecam przypilnować dużej rozstawy, bo u mnie miała ciasno i pleśniała na potęgę do spółki z Pandorą, której niedobitki zjadałam np. dzisiaj. Raczej plenne.
Florence taka jakaś nieatrakcyjna dla mnie z wyglądu, ciężko było mi złapać moment kiedy już jest dojrzała, a jeszcze nie zeżarła ją pleśń, więc nie zapamiętałam jakichś delicji.
Pandora - ta co nie spleśniała oczywiście - calkiem ok w smaku, trzeba jej jednak dać dojrzeć i zdążyć przed ślimakami:d Gdyby nie potrzebowała zapylacza pewnie by została bez Florence,a tak to się muszę zastanowić.
W przyszłym roku pewnie będzie inaczej, w tym początkowo bylo sucho, a teraz upał na zmianę z deszczami, więc późniejszym odmianom się dostało.
Podsumowując smaki, bo to temat: nr 1 Ambrozja, nr2 Kama, nr 3 chyba Polka, ale pierwsze dwoe wyróżniały się smakowo. Mam nadzieję że komuś się to przyda:)
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

U mnie Polka bardzo dobra, ale w tym roku było jeszcze mało owoców, wg mnie najlepsza z tych które miałam. Poza tym bardzo smaczna była Christine.
Vibrant wczesna, zdrowa, duże owoce, ale bez szczególnego smaku.
Malling Opal - też bez szału. I ta bardziej choruje niż pozostałe.
Poza tym jakaś babcina odmiana od Pani z targu dawała radę. Owoce robiły się aż bordowe i dalej były smaczne. Zrywając je sama odpadały od szypułki.
seebbek
100p
100p
Posty: 144
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Może ktoś przybliżyć ta odmiane ananasowa z grojca nie ma o niej żadnego info. Ona jest biala?

Ma ktoś biała truskawka o możliwie dużych owocach? Kupiłem kilka sadzonek ma znanym portalu ale owoc strasznie drobny. Pojawiają się nasiona rzekomo dużej truskawki białej miał ktoś do czynienia z tym?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Twoja Biała truskawka o małych owocach to raczej poziomka ;-)
Pozdrawiam Paweł
seebbek
100p
100p
Posty: 144
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

To był owoc truskawki tylko strasznie drobny. I ziemia brak składników nie miał tutaj wpływu.
Masz kolego może ,,duża" biała truskawka? Odkupie flance.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

seebbek pisze:Może ktoś przybliżyć ta odmiane ananasowa z grojca nie ma o niej żadnego info. Ona jest biala?
Ananasowa z Grójca (Surprise des Halles) jest, a raczej była, jasnoczerwona, z białym miąższem. W Polsce raczej nie do dostania.

Jeżeli chodzi o białą truskawkę to najczęściej spotykana jest Pineberry/Śnieżka owoce ma raczej drobne i okrągłe. Poziomki są mniejsze i zdecydowanie bardziej wydłużone.
Pozdrawiam,

J
seebbek
100p
100p
Posty: 144
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Szukam odmiany późnej-pewniaka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”