jabłoń na m26 /a2 jak sadzić?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
sylwiapu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 paź 2019, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

jabłoń na m26 /a2 jak sadzić?

Post »

Witam, zakladam przydomowy sad i chciałabym się dowiedzieć, kupując jabłonie na podkladce m26 jaką rozstawę mam zrobić, żeby drzewa rosły swobodnie i można było swobonie obok nich przejść. Jakie w ogóle duże drzewa mogą urosnąć na takich podkładkach(wysokośc i szerokość)? Z tego co zdążylam poczytać, to zależy od odmian jabłoni i gleby.Gleba klasa IIIa i IIIb, gliniasta, ubita(czy drzewka na m26 utrzymają się bez podpor na takiej ziemi?) Mam alwe, rubin, starking, papierówka czerwona, malinówka oberlandzka,grafsztynek czerwony, celeste, melrose, planuje jeszcze piros gloster i witosi . Te same pytanie mam odnośnie jabłoni na podkładce a2 - kalwila czerwona jesienna, golden delicjusz, oliwka żółta(papierówka), beforest. Czy na zimę mam jakoś zabezpieczyć te drzewka(mieszkam w woj kuj-pom)? mam około 14arów na sad( w tym są czereśnie, śliwy i grusze), czy na takim terenie drzewka się wzajemnie zapylą? Z góry dziękuje za pomoc.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: jabłoń na m26 /a2 jak sadzić?

Post »

Oto moje rozmyślania na temat podkładek jabłoniowych
klik
A tutaj piękny opis typów podkładek
klik


Masz bardzo fajną klasę ziemi, więc A2 będzie rosłą jak topola, więcej walki z drabiną i piłą,
sekatorem niż pożytku z owoców, które to pojawią się 5/6 rok.
Dla zobrazowania Jabłonie na niemieckiej stronie szczepione na A2 Pierwsze piętro jest na wysokości 80- 100 cm.
klik
Nie wiem w jakim wieku są te jabłonie, ale zdjęcia są z 2011, mają nawet zdjęcia grawsztynka czerwonego na A2. Rośnie jak triploid mocno i zamiast iść na boki idzie pionowo w górę. A jeszcze z ciekawostek to Reneta gwiazdkowa ( Rote Sternrenette) i królowa renet (Goldparmäne).
M26 sam ją wybrałem, bo nie mam zamiaru hodować jabłoni takich jaki mi pozostawił dziadek, które są w mega przemienności, za owocami trzeba się wysoko wspinać( 8 m wysokości mają), nie da się zrobić Żadnych zabiegów ochronnych, a cięcie, to usuwanie konarów grubych jak moje udo :? :roll:
https://i.imgur.com/TFNCfmA.jpg A to jest dwuletni Jonathan zrobiony przeze mnie na M26, myślę że w przyszłym roku zawiąże pąki kwiatowe na rok 2021
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: jabłoń na m26 /a2 jak sadzić?

Post »

Nie musisz niczym zabezpieczać przed mrozem,ewentualnie 1-2 zimy zasyp miejsce szczepienia ziemią a na wiosnę z powrotem to odkryj.
U mnie na żyznej i gliniastej ziemi rośnie 7 letni Gold Milenium na M26 i ma jakieś 2,5m wysokości i mniej niż 2m średnicy korony.Małe,zgrabne drzewko mimo skromnego cięcia.
Nie stosuje żadnych oprysków,nawozów i podcinania korzeni,drzewo nie jest palikowane i nie wywala się.Co roku ma kilkanaście dużych owoców,licząc te które spadają zanim dojrzeją to nawet ponad 20.
Nie mam w nim żadnego ugoru tylko naokoło rośnie normalnie trawa.3m między drzewami na tej podkładce to taka bezpieczna odległość z dużym zapasem,ja wolę sadzić drzewa tak żeby naokoło dało się je swobodnie obejść niż dawać wszystko tak na ścisk nawet jak wtedy dobrze rośnie.Myślę że te wszystkie zasady palikowania tyczą się sadów towarowych w których jabłonie są całe oblepione jabłkami a podcięte korzenie nie utrzymują drzewa tak dobrze jak normalnie.Jeszcze jak masz naokoło posesji jakieś żywopłoty lub budynki osłabiające wiatr to już w ogóle maleje ryzyko wywalenia.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jabłoń na m26 /a2 jak sadzić?

Post »

Palikowanie się stosuje przy młodych nasadzeniach, bo wiatr potrafi nagiąć przewodnik na wschód (tam mam na swoim wichrowym wzgórzu). Oraz przy zastosowaniu podkładek karłowych, ale wtedy to raczej betonowe słupy i linki też będą bardzo przydatne.
Rozstaw m26 stosuję 4m (można 3), rozstaw a2 podobny zakładając ostre cięcie, albo x2 jeśli normalnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”